Вирощування кукурудзи. 5 речей, які потрібно знати

Вирощування кукурудзи

Кукурудза – одна з найважливіших сільськогосподарських культур, яка може використовуватись:

  • у борошномельній промисловості,
  • у виробництві біогазу,
  • на корм тваринам.

Перш ніж братись за вирощування кукурудзи, фермер повинен подбати про кілька важливих аспектів.

Використання продукції

Перше, з чим слід визначитись фермеру, - це спосіб подальшого використання врожаю: чи буде це кукурудза на зерно, чи на силос. Вирощування даної культури багато в чому залежить від вибору майбутнього способу її використання, тому перед початком робіт необхідно вибрати відповідне насіння кукурудзи. Варто ознайомитися з пропозиціями посівного матеріалу, наявного на ринку, ще взимку, щоб навесні бути повністю готовим і мати можливість розпочати посів.

Вибір строку посіву

Через свої розміри та потреби кукурудза є культурою рідкого посіву. Вирощування кукурудзи залежить від ступеня агротехнічної підготовки господарства. Зазвичай дата посіву кукурудзи в Україні припадає на період з 20 квітня по 5 травня. Однак, приймаючи рішення про посів, слід враховувати температуру ґрунту, яка повинна бути близько 8-10 °C. Важливо, щоб ґрунт був добре просушений на поверхні та культивований на глибину посіву.

Наслідком раннього посіву, коли температура ґрунту занадто низька, є повільна поява сходів, слабкий розвиток пагонів і коренів. Це зменшує споживання рослиною поживних речовин. Пізній посів сприяє швидкому проростанню насіння і прискоренню раннього розвитку. Рослини активно нарощують вегетативну масу, не збільшуючи врожайності. Це значно підвищує ризик вилягання рослин.

Як глибоко сіяти кукурудзу?

На середніх і важких ґрунтах рекомендується сіяти на глибину 3-4 см, а на легких - на 2 см глибше. У посушливі роки глибину посіву можна збільшити до 8 см. Занадто мілкий посів кукурудзи несе в собі ризик висихання зерна та його контакту з гербіцидами, що може негативно позначитися на сходах. Перевищення глибини 8 см уповільнює сходи кукурудзи та значно послаблює їх. Такі рослини мають підвищену сприйнятливість до атак патогенів.

Ширина міжрядь

В Україні стандартна відстань між рядами становить 70 см. ЇЇ зменшення має ряд переваг і недоліків, які кожен виробник повинен враховувати індивідуально. Безсумнівними перевагами вужчого міжряддя є зменшення ерозії ґрунту та швидше ущільнення рядків. До недоліків можна віднести підвищене використання стартових добрив і важкодоступність навісного обладнання для збирання зерна.

Стартове добриво

При посіві кукурудзи рекомендується вносити стартове добриво в рядки. Це дозволяє швидко забезпечити сходи поживними речовинами. Для компенсації можливого дефіциту фосфору препарати фосфату амонію слід застосовувати при температурі нижче 12 °С. На ринку представлено безліч готових сумішей добрив. При покупці слід звертати особливу увагу на хімічні форми присутніх у них сполук та їх якість.  


Читати також