14.12.2022
Розваги
eye 401

Розповідь: ключові елементи та жанри

Розповідь: ключові елементи та жанри

Розповідь як художня форма посідає у літературі особливе місце. Розповідь можна прочитати за один присід: на читання однієї розповіді рідко йде більше години. Однак, хоч стислість і є сестрою таланту найважливішою характеристикою оповідання, жорстоко помиляється той, хто  думає, ніби оповідання – це роман у мініатюрі. Створення оповідання (тим більше, хорошого) вимагає особливої техніки і підходу, настільки своєрідних, що деякі метри великої прози були не в змозі дати світу жодного оповідання калібру Едгара По або Конан Дойла. Про секретні компоненти ідеальної розповіді читайте у нашій статті.

Коли з'явилася розповідь

Незважаючи на величезну популярність, розповідь з'явилася дуже давно. З незапам'ятних часів люди різного віку любили розважитися цікавою історією. Найбільш ранніми формами були розповіді про пригоди або лицарські подвиги якогось популярного героя. У культурі багатьох народів є свої легенди та міфи. Їх перекази в тій чи іншій версії набули поширення і дійшли до нас. Історії з «Рамаяни», «Махабхарати», «Басень» Езопа, «Арабських ночей» та «Декамерону» говорять про повсюдну популярність оповідання як у західних, так і в східних культурах.

Сучасна розповідь

Розповіді про пригоди та моральні історії з минулого мають мало спільного із сучасною розповіддю. Ця художня форма зазнала поступової еволюції. Тепер темою для оповідання може бути будь-яке явище навколишнього світу. Сучасний автор оповідань – уважний спостерігач, який вивчає суспільне життя та людські характери.

Сучасна розповідь, якою ми її знаємо, виникла в другій чверті XIX століття в США. Її літературним батьком був Едгар Аллан По, який прославився публікацією в 1833 «Рукописом, знайденим у пляшці».

Едгар Аллан По

Розповідь написана у формі послання. У ній головний герой описує низку загадкових та лякаючих подій, свідком яких став під час морської подорожі. Сюжет оповідання натхненний численними легендами про корабель-примару. Морська подорож символізує процес самопізнання, а ведення записів дарує герою свого роду безсмертя.

Оповідання тримає увагу читача майстерною розповіддю та особливою атмосферою. Її вплив на сучасних авторів важко переоцінити.

З США розповідь перейшла до Європи, де визнаними майстрами короткої прози стали Мопассан, Бальзак, Голсуорсі, Моем, Конан Дойль. У нас своїми оповіданнями відомі Чехов, Лев Толстой, Булгаков, Бунін, Купрін.

Ключові елементи оповідання

Тепер розберемо ключові елементи оповідання, завдяки яким воно і набуває тієї магії, за яку ми його так любимо.

Сюжет

Оповідання пишуться головним чином для читачів. Тому розповідь має викликати інтерес. Він може містити якийсь моральний урок, але при цьому залишатися цікавим, захоплюючим, змушувати читача на якийсь час забути про повсякденні турботи. Нехтування сюжетом, навіть на користь ідеї, - серйозна літературна помилка, покаранням за яку зазвичай призначається повний провал оповідання навіть серед цільової аудиторії.

Об `єм

Короткість – інша важлива характеристика оповідання. Використання художніх засобів обмежено обсягом твору. Автору потрібно уникати надмірностей. Кожне написане слово має прямим чи опосередкованим чином розвивати сюжет. Щоб опанувати складне мистецтво короткої прози і стати успішним автором, потрібна тривала практика, і лише небагатьом людям вдається піднятися з її допомогою до вершин літературної творчості.

Тема (Лейтмотив)

Предмет розповіді має бути чітко визначений, адже на розкриття теми відведено дуже мало часу. Лейтмотив (головна думка твору, його наріжна ідея) має бути настільки кристально чистим, що після завершення розповіді у читача має виникнути враження, що більше нічого додати не можна. Відхилятися від теми, особливо на догоду відволікаючих маневрів, що не мають з лейтмотивом нічого спільного, - поганий тон за яким теж неминуче слідує розплата. Увагу слід зосередити на головному. Все, що з ним не пов'язане, виключається.

Психологізм

Ще одна вимога до розповіді – його здатність зробити сильний ефект. Усі події, сюжетні колізії та персонажі мають працювати на створення цього ефекту. Увага в оповіданні фокусується на одному пункті, щоб максимально вплинути на читача.

Персонажі

Через обмежений обсяг розповіді автор не завжди встигає розкрити персонажа з усіх боків. Тому на перший план виводиться єдино важливий аспект характеру, який притягує всю увагу. Як правило, це якась одна риса, найбільше – дві.

Діалоги

Діалоги в оповіданні дуже важливі. Вони додають інтерес, роблять розповідь легкою для сприйняття. Кожне слово у діалозі покликане розкрити характер персонажа. Ми багато можемо зрозуміти про героя за тим, що і як він говорить, або що про нього говорять інші. Але діалоги в оповіданні мають бути короткими і по суті.

Атмосфера

Для розповіді потрібна відповідна атмосфера. Розповідь може бути трагічною, романтичною, комічною чи інтригуючою. Але під час створення атмосфери необхідно дотримуватися принципу послідовності. Якщо, наприклад, це детективне оповідання, то атмосфера таємниці має відчуватись у всьому.

Мова

Автор оповідань обмежений обсягом тексту, тому слова зазвичай використовуються вкрай економно. Кожне слово та речення ведуть дію оповідання вперед. Зайві слова чи речення вважаються недоліком. Крім того, мова має бути легкою і простою. Довгі та заплутані речення в хорошому оповіданні недоречні.

Зв'язок оповідання та роману

Цілеспрямованість, прямота, стислість - ось риси сильної розповіді. Будь-які недоліки в композиції розповіді будуть помітні сильніше, ніж у романі. Тому розповідь у багатьох відношеннях вважається вищою літературною формою, яка потребує більшої майстерності.

Але розповідь не здатна показати життя у всій різноманітності та складності. Для цього потрібно більше простору, ніж дає розповідь. Роман може продемонструвати повноцінний розвиток характеру героя. В оповіданні ми зустрічаємося з персонажами лише на кілька хвилин і бачимо лише один бік їхнього характеру.

Тут перевага на боці романіста. У його розпорядженні достатньо місця та часу, він може поступово розвивати характери своїх героїв. Крім того, автор розповіді не може ввести в розповідь дюжину персонажів, оскільки це призведе до перенаселення. Сюжет оповідання часом будується на вчинках однієї людини. Уся увага зосереджена на ньому, і це посилює ефект.

Тому розповідь ні може розглядатися як суперник чи заміна роману: вони виконують різні художні функції. Це окрема літературна форма, яка виросла пліч-о-пліч з романом, посівши важливе місце у світовій літературі.

Зв'язок оповідання та драматургії

Зв'язок оповідання та драматургії

Розповідь тісно пов'язана з драмою. Як драматург, так і автор розповіді обмежені простором і часом. П'єса, як і розповідь, є строгою художньою формою. Але драматург додатково пов'язаний законами сцени, а автор оповідання таких обмежень не має. Це дає розповіді велику свободу руху, широту та гнучкість.

Інша відмінність полягає у підході до персонажів. У п'єсі характер героя розкривається у міру розвитку дії та зміни сцен. У оповіданні така еволюція характеру неможлива.

У драмі важливу роль відіграє діалог. Історія розвивається через діалог, кожне слово є розкриттям сюжету. У автора короткої прози немає таких обмежень. Він може використовувати діалог або відмовитися від нього. Може, якщо захоче, стати голосом своїх героїв, препарувати і оголювати перед читачем їхні душі.

У цьому ще одна різниця між оповіданням та драмою. Драма об'єктивна, безособова. Розповідь, слідуючи волі автора, може бути як суб'єктивною, так і об'єктивною. Драматург змушений стояти осторонь. Він не може ввести себе у драму. Автор ж розповіді вільний розповідати про події від свого обличчя, викладаючи власну філософію та погляди.

Жанри оповідання

Жанрове розмаїття оповідання нині величезне. Виходячи з тематики, оповідання можна умовно розподілити на такі основні категорії:

Любовні оповідання

Кохання – невід'ємна частина життя. Історії про кохання зазвичай подобаються читачам, тому що волають до емоцій та пристрастей. Сюжети любовних оповідань, зазвичай, схожі. Чоловік зустрічає жінку. Він знаходить її чудовою і чарівною, але, незважаючи на потяг, шлях істинної любові не завжди буває гладким. Закоханим протистоять батьки чи суспільство. Виникає конфлікт. Зрештою, перепони виявляються подоланими, і кохані знаходять щастя.

Іноді на горизонті з'являється суперник коханого. Якщо в результаті зловмисника або суперника покарано, а герой одружується на коханій жінці, то по суті це комедія. Якщо після жорстокого зіткнення залишається переможений головний герой, то ми читаємо трагедію. З невеликими змінами в деталях, іменах та обставинах майже всі любовні історії дотримуються цієї схеми.

У розповіді Буніна «Кавказ» щастю закоханих протиставляється трагедія ошуканого чоловіка. В очах дружини він постає прикрою перешкодою на заваді, жорсткою людиною. Але насправді герой виявляється вразливим і, не в змозі пережити зраду дружини, у фіналі кінчає життя самогубством.

Пригодницькі розповіді

У розповідях цього жанру сюжет будується навколо героїчних подвигів і ризикованих пригод. Письменники переносять читачів у неприступні джунглі, на безлюдні острови, населені дивовижними птахами та тваринами, у непрохідні гори, на дно океану, на пошуки скарбів та захоплюючих відкриттів.

Наприклад, оповідання Кіплінга, у тому числі відома «Книга джунглів», – це справжні пригодницькі історії. Дія у них відбувається у індійських джунглях, а головний герой – хлопчик Мауглі, вихований вовками.

Детективні оповідання

У цих оповіданнях йдеться про злочин та його розслідування. Злочинці тікають від поліції, але правосуддя тріумфує. Інтерес для читача у тому, щоб розгадати таємницю. Дія постійно підігрівається очікуванням розв'язування. Відомі автори детективних оповідань – Конан Дойль, Жорж Сіменон, Агата Крісті. Героям цих історій, як, наприклад, Шерлоку Холмсу, вдається вистежити навіть найпідступніших злочинців.

Психологічні оповідання

Вони показують, як за певних життєвих обставин і ситуацій діє звичайна людина. У психологічних оповіданнях інтерес зосереджений головним чином на мотивах героя і конфлікті із собою. Психологічна розповідь будується на внутрішніх переживаннях героя.

До майстрів психологічного аналізу можна віднести Купріна. В основі його оповідання «Штабс-капітан Рибніков» лежить психологічна боротьба двох героїв: іноземного шпигуна Рибнікова та співробітника газети Щавінського.

Науково-фантастичні оповідання

У цих оповіданнях йдеться про наукові факти, але подаються вони у художній обробці. Предмет оповідання становлять різні наукові явища, але трактується нудний матеріал творчо. Розповіді Герберта Веллса, Айзека Азімова, братів Стругацьких є чудовим взірцем цього жанру. Під виглядом фантастичних припущень автори часто говорять про хвилюючі проблеми реального світу.

Наприклад, у відомому оповіданні Стругацьких «Шість сірників» головний герой у результаті нейтринного опромінення мозку набуває надздатності, наприклад, телекінез. В результаті герой із сильним нервовим виснаженням виявляється у лікарні. В оповіданні відбилося занепокоєння того часу експериментами з радіацією.

Соціальні оповідання

У цих історіях порушуються соціальні проблеми, властиві будь-якому суспільству. Мета оповідання – показати складні соціальні проблеми. Ці розповіді можуть слугувати виправленню пороків суспільства. Наприклад, у розповідях Джона Голсуорсі ми часто бачимо конфлікт між суспільством та особистістю. Панівні у суспільстві звичаї ставляться автором під сумнів. Він розмірковує на такі теми, як соціальна нерівність, розподіл багатств, несправедливість соціальних законів та інші.

Читати також


Вибір редакції
up