29.11.2023
Новини в Україні
eye 427

5 грудня у Національній філармонії прем'єра проєкту Lux aeterna. Psalms of falling ансамблю Alter Ratio

5 грудня у Національній філармонії прем'єра проєкту Lux aeterna

Lux aeterna. Псалми падіння

Цей концерт 5 грудня у Національній філармонії України - є продовженням серії концертів проєкту Lux aeterna. Psalms of falling, які відбулися в Німеччині, у Штутгарті та Берліні.

Новий проєкт ансамблю Alter Ratio присвячений дослідженню та розкриттю сенсів та взаємозв’язків між сучасними європейськими та українськими музичними явищами музичної культури. В програмі будуть виконані твір Дьордя Лігеті та твори сучасних українських та болгарського композиторів, які поєднують акапельний спів та електронні експерименти.

Основна тема проекту Lux Aeterna. Псалми падіння – памʼять:

  • памʼять і тяглість української і європейської культур;
  • вшанування памʼяті класика музичного авангарду Дьордя Лігеті (100-річчю від дня народження); збереження памʼяті за полеглими українськими митцями, які стали на захист Україні від російської агресії.

Програма включає спеціально написані для ансамблю Alter Rario, на замовлення керівника – Ольги Приходько, твори – як пам'ять про всіх загиблих українських митців. У цьому проекті взяли участь українські та болгарський композитори – Алла Загайкевич, Петер Керкелов, Максим Коломієць, Максим Шалигін. Написані ними твори є екпериментами із голосом та електронікою. Проект продовжує мистецькі пошуки поєднання акапельного співу та електроніки, якими ансамбль займається останніми роками. Українська школа електронної музики самодостатня і активно розвивається. Свого часу Лігеті був піонером у цій галузі. Пошук звʼязків між Лігеті, елеткронною та хоровою музикою розкриває один із багатьох сенсів цього проекту.

Lux aeterna. Псалми падіння

Виконання твору Lux aeterna є даниною памʼяті Дьордя Лігеті, класика музичного авангарду, якому в 2023 виповнилося б 100 років. Твори цього композитора визначили розвиток класичної акустичної та електронної музики на багато десятиліть вперед. Його найвідоміший вокальний твір Lux aeterna — 16-голосна вокальна композиція вважається переломним моментом у вокальній музиці: ширяючі звукові хмари, ритм, який розчиняється в звукопросторі. Все це створює магічну привабливість, яка була революційною на той час. В проекті ансамблю твір відіграє роль реквієму за загиблими митцями та є лейтмотивом всього проекту, натхненням кожного з композиторів. Alter Ratio представляє Lux Aeterna у версії, яка замінює чотири з 16 голосів електронікою – також як символ і в пам’ять про зниклі голоси українських митців та загиблих на війні.

Головною особливістю та інновацією цього проєкту є експериментування в області поєднання живого акустичного звучання акапельного вокального ансамблю та електроніки. Чотири композитори напишуть твори для вокального ансамблю та електроніки. Кожен із композиторів використовуватиме електроніку по-своєму – це і звичайний ансамблевий спів та запрограмована партія електроніки, комбінування живих тембрів із електронрими, побудова нових тембрів на основі синтезу даних, електронна обробка голосу в реальному часі тощо. Для класичної музики це досить новий напрямок, який активно розвивається. За останні десятиліття люди та технології настільки переплелися, що ми часто навіть не можемо відокремитися від технічних пристроїв. Наскільки це можна знайти в класичній музиці, а тим більше в канонічних текстах? Ступінь, до якого культурна пам’ять, генетична пам’ять минулих поколінь композиторів і музикантів, може працювати у створенні композицій для канонічних текстів, є ще одним викликом для цього проекту. Людина, техніка, сакральність, культура пам’яті та смерть – головні теми цього проекту. А складність технічної реалізації – поєднання живої електроніки та живих голосів – є технічною новинкою цього проекту.

З нагоди 100-річчя від дня народження композитора Дьєрдя Лігеті його шедевр Lux Aeterna (1966) є відправною точкою програми. Український вокальний ансамбль Alter Ratio представляє Lux Aeterna у версії, яка замінює чотири з 16 голосів електронікою – також як символ і в пам’ять про зниклі голоси українських артистів та загиблих на війні.

Далі йдуть нові твори для вокального ансамблю та електроніки українських і болгарських композиторів Петра Керкелова, Алли Загайкевич, Максима Коломійця та Максима Шалигіна.

  • Дьордь Лігеті Lux aeterna, для 12 голосів та електроніки
  • Алла Загайкевич Psalms of Falling/Псалми падіння, на текст Ії Киви, для вокального ансамблю та електроніки
  • Петер Керкелов «phos-phorus», для вокального ансамблю та електроніки
  • Максим Коломієць «Disappearing voices / Голоси, що зникають, на текст Віктора Рекало, для вокального ансамблю та електроніки
  • Максим Шалигін «Sub Rosa», на текст Роберат Фроста, для вокального ансамблю та електроніки

Учасники концерту

  • Вокальний ансамбль сучасної музики Alter Ratio
  • Артистична директорка та диригентка – Ольга Приходько
  • Електроніка – Алла Загайкевич
  • Звукорежисер – Андрій Шахадинець     

За додатковою інформацією, акредитацією, організацією інтерв’ю, запрошення у прямі ефіри / записи, включення через месенджери соцмереж, – звертайтеся до

керівниці комунікаційного відділу НФУ Ольги Стельмашевської: +380672388185

Читати також


up