Навчитися казати НІ: відмова як ключ до особистої свободи
Як навчитися казати «ні» без почуття провини. Поради психологині
Повномасштабне вторгнення допомогло багатьом розставити пріоритети в житті. Виявилося, що робота чи домашні справи можуть почекати, а от власне здоров'я, зустрічі з рідними людьми, подорожі чи нові враження — ні. З'явилося розуміння, що краще відмовитися від пропозиції, яка не подобається, або яку не хочеться робити, на користь чогось більш приємного для вас. Але просто сказати «ні» іноді може бути важко. Чому так? Розповість психологиня та методологиня Центру «Незламна» від «Фонду Маша» Ірина Басіста.
Згадайте трирічну дитину, якій щось не подобається робити. Їй точно не складно показати своїми діями чи сказати «ні», коли вона не бажає виконувати чиєсь прохання. І це природна реакція, яка закладена в нас від самого народження. Цього не потрібно вчитися на курсах чи в школі. Та зростаючи в оточенні інших людей казати «ні» стає дедалі важче.
— Чому? Звучить банально, але це родом з дитинства. Згадайте, чи давали вам батьки можливість протестувати? Чи приймали ваше «ні»? Чи показували своїм прикладом, як відмовлятися? Чи казали вам про те, що ви й ваші потреби найголовніші? Чи поважали та підтримували ваші кордони й прагнення до самостійності? Якщо всього цього не було, то єдиним виходом для вас було підлаштовуватися під батьків і говорити «ні» лише тоді, коли це сприймають, — говорить Ірина Басіста.
Але зараз ви вже дорослі й сміливо можете казати «ні» тоді, коли вам це потрібно! Боїтеся, що своєю відмовою образите іншу людину? Не думайте так. Адже справлятися з почуттями інших — не ваша задача. Якщо комусь не підходить ваша відмова, завжди є альтернативи.
У теорії звучить легше, ніж на практиці. А з чого почати казати «ні»?
— Моя рекомендація така: почніть з маленьких «ні», які безпечні для вас, і переходьте до більш значущих. Перед вибором «так» чи «ні» запитуйте себе: що насправді для вас важливо? У моменти, коли хочеться відмовити, але важко, я рекомендую своїм клієнтам казати собі такі слова: «психолог мені дозволив відмовляти, я можу говорити «ні» іншим», — радить Ірина Басіста.
Вона також додає, що потрібно обовʼязково хвалити себе за будь-які успіхи, навіть маленькі. І завжди нагадуйте собі, яка ви молодець, що відмовили іншій людині й обрали себе та свої потреби!