Видавці закликали підтримати книжковий ринок України

Видавці закликали владу підтримати книжкову справу України

Представники українських видавництв і книгарень звернулися до уряду із закликом підтримати вітчизняне книговидання. Це відбулося під час виїзного засідання Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики в Харкові за участі міністра культури Миколи Точицького.

Головною темою обговорення стали стан і перспективи книжкового ринку країни. Комітет Верховної Ради відзначив, що завдяки чинному закону про заборону імпорту російської продукції українська книга посилила свої позиції. Водночас галузь потребує додаткової підтримки, що вже закріплена на законодавчому рівні, але досі не реалізована. Зокрема йшлося про програму книжкових сертифікатів «єКнига», що мала розпочатися в липні.

За програмою, всі молоді українці, які досягнули свого 18-річчя, можуть отримати фінансову підтримку в розмірі 908 грн на придбання книг. Однак за чотири місяці після запланованого «старту» програму «єКнига» досі не реалізували. Про затримку із визначенням порядку надання допомоги на рівні Міністерства фінансів раніше повідомила Олександра Коваль, директорка Українського інституту книги. У Комітеті з питань гуманітарної та інформаційної політики заявили про фактичне «зривання виконання закону».

«Нерозуміння значення політики в галузі культури і книжкової сфери зокрема, тим більше під час війни за ідентичність, вважається відвертим шкідництвом, з яким ми мусимо боротися. Особливо в умовах, коли наш ворог прекрасно розуміє значення культурного впливу і не шкодує уваги та ресурсів на це», — наголосив нардеп та член Комітету Володимир В’ятрович.

Під час засідання міністр культури та учасники Комітету також вислухали звернення представників книжкової галузі щодо необхідності підтримати розвиток української книги.

«Кожна країна має захищати свій інформаційний простір, особливо в умовах війни. Книжка є частиною цього простору», — зазначив під час свого виступу Віктор Круглов, гендиректор харківського видавництва «Ранок».

Видавець зауважив, що крім програми книжкових сертифікатів, важливим питанням залишається державна допомога книгарням. Відповідно до закону №11251, реалізацію програми з надання субсидій книгарням для покриття витрат на оренду приміщень заплановано після завершення воєнного стану. Втім представники книжкового ринку кажуть, що відсутність підтримки вже сьогодні може призвести до закриття більшості книгарень.

«Ми бачимо відкриття нових книгарень, чуємо про відкриття книгарень у Києві. Водночас ніхто не говорить про їх закриття. В регіонах ситуація жахлива. Майже в більшості райцентрів України немає книгарень, але про це ніхто не каже», — зазначив очільник видавництва «Ранок».

Директор мережі книгарень «КнигоЛенд» Ігор Зарудко, який також був на зустрічі, наголосив на важливості реалізації програми субсидій для розвитку книжкового бізнесу в малих містечках.

«Це інвестиція в культуру, інвестиція в українця. І якщо ми як книгорозповсюджувачі розуміємо важливість цієї інвестиції, то думаю, і держава також її розуміє. Субсидіями ви підтримаєте не так наш бізнес, як своїх громадян у кожному великому чи маленькому містечку», — каже він.

Іншою пропозицією, що звучала під час засідання, було розширення програми «Національний кешбек» та додавання книг до переліку товарів, які можна придбати за накопичені кошти. Представники книжкового ринку зауважили, що завдяки цьому українці матимуть можливість купувати більше книг, а видавництва та друкарні — створювати нову продукцію.

За підсумками зустрічі міністр культури та члени Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики погодилися просувати питання підтримки галузі та наголосили на необхідності «об'єднати зусилля задля досягнення результату в цих конкретних питаннях».

Читати також


Вибір читачів
up