Чим харчуватися взимку: експерти діляться порадами
Дієтологи та експерти з харчування кажуть, що зима - чудовий час для експериментів з їжею.
У Європу прийшла зима, і у зв'язку з новорічними святами та зниженням достатку свіжих овочів стає все важче дотримуватися рекомендацій щодо харчування.
Однак дієтологи та експерти в галузі харчування стверджують, що зима - чудовий час для експериментів з їжею і для того, щоб скуштувати недооцінені сезонні продукти та приготувати здорову страву для себе та близьких.
"Прийміть холод, прийміть зиму та оцініть її багатство", - каже Крістен Расмуссен, кулінарний дієтолог і шеф-кухар, який викладає в Каліфорнійському університеті в Берклі (США).
Експерти поділилися порадами про те, як харчуватися свіжими продуктами взимку.
Змішуйте свіжі, заморожені, консервовані чи сушені продукти
За даними Євростату, лише один із десяти європейців з'їдає рекомендовані п'ять щоденних порцій фруктів та овочів.
Фрукти та овочі, як правило, доступні цілий рік, але на деякі види продуктів взимку припадає пік сезону. До них відносяться цитрусові: лимони, лайми, апельсини та багато іншого.
Це стосується і коренеплодів. Якщо ви не доїли десерти на Гелловін), то можете витягнути з них батат і гарбуз і додати в гострі страви та закуски. Спробуйте також пастернак, буряк та редис.
І не забувайте про зимову зелень: Расмуссен рекомендує включити в меню більше представників сімейства цикорієвих, таких як салатний цикорій радіккіо, ескаріол та ендивій. Хоча вони можуть здатися гіркими на смак, але згодом їх можна "розкуштувати".
Можна також скуштувати різні види капусти та листові верхівки коренеплодів, наприклад, зелень редиски.
Якщо вибір свіжих продуктів обмежений, можна використовувати консервовані та заморожені овочі та фрукти. Експерти кажуть, що вони, як і раніше, мають високу поживну цінність, якщо їх не пересмажувати. Також переконайтеся, що в них немає великої кількості солі та жиру.
Сухофрукти, такі як курага, фініки та родзинки, а також горіхи теж відмінно підходять для додавання до салатів, випічки та інших страв.
"Навіть у сушених фруктах, безперечно, багато корисних речовин", - каже Лінда Ван Горн, клінічний епідеміолог із харчування з Північно-Західного університету.
Повноцінний обід з рагу, супу чи каші
Супи, рагу та каші мають свою історію та культуру. Вони є чудовим способом створити повноцінний обід. Крім того, вони легко адаптуються до будь-якого смаку, прості у приготуванні та відмінно підходять для заморожування. Крім того, у них можна покласти практично все, що завгодно.
"Перевага в тому, що все це міститься в бульйоні", - каже Ван Горн, зазначаючи, що поживні речовини, що випливають із інгредієнтів під час приготування, залишаються у бульйоні.
Ці страви - чудовий спосіб скуштувати різні види квасолі та бобових, які Расмуссен називає "поживною силою".
За словами Алісії Генсон, дитячого клінічного дієтолога з дитячої лікарні Беніофф при Каліфорнійському університеті в Сан-Франциско, вони недорогі, доступні і є чудовим джерелом рослинного білка та клітковини.
Каші - це відмінний спосіб скуштувати різні злаки, які можуть стати основою для будь-якої страви далеких культур: від конджі, рисової каші до атолі, гарячого напою на основі маїсових зерен, і вівсянки на ніч.
"Ви можете зробити її солоною або солодкою, покласти зверху залишки їжі, лимон або сальсу мача, масло чилі або яйце, - каже Расмуссен. - Варіантів безліч".
Робіть ставку на трави та спеції
Важливо також пам'ятати про різноманітність смакових відтінків. Тому слід дозволити розмарину, чебрецю, мускатному горіху та анісу пахнути на вашій кухні всю зиму, а не лише під час святкових застіль.
Спеції та трави - відмінне джерело смаку та поживних речовин. Наприклад, куркума відома своїми антиоксидантними та протизапальними властивостями.
За словами експерта, хоча деякі спеції вже давно й добре вивчені, з ними все одно варто експериментувати під час приготування страв.
Оживляйте закуски та напої спеціями, від димчастого чилі до так званих спецій, що зігріють, таких як гвоздика, імбир і кумін.
За словами Сьюзан Ааронсон, директора з навчання дієтології в Школі громадського здоров'я університету Мічігану, взимку дуже корисно додавати ароматні спеції в чай - взяти хоча б тертий імбир.
Спеції також можна додавати до звичайного попкорну та інших закусок, і це допоможе уникнути зайвої солі та жирів, які часто присутні у готових стравах.
Готуйте для інших, щоб мати розум і тіло
Взимку деякі люди частіше відчувають самотність, тому намагайтеся готувати разом із друзями та рідними не лише до свят, а й після них.
За словами експертів, вживання продуктів, що відповідають сезону, допомагає людям налагодити зв'язок із джерелами їжі та навколишнім середовищем, а також дізнатися про інші культури та більше пишатися своєю власною.
Протягом майже десяти років Ааронсон та її друзі збираються у "суповій групі", де діляться та їдять "експериментальні" супи, які вони готують восени та взимку.
"Це просто веселий спосіб поспілкуватися та спробувати щось нове", - каже вона.