Як знайти ресурс для свят під час війни: поради психологині

Як знайти ресурс для свят під час війни: поради психологині

Свята традиційно асоціюються у нас із радістю, родинним теплом і відчуттям спільності. Проте під час війни ці моменти можуть стати джерелом додаткового стресу і викликів. Як знайти ресурс для святкування під час війни? Радить психологиня ГО «ТИША» Надія Вовк.

Велика війна так чи інакше впливає на наш фізичний і психічний стан. Постійні стреси через небезпеку знижують імунітет. Ми більше хворіємо, відчуваємо ментальне виснаження та гойдаємося на колективних емоційних гойдалках. Плюс проблеми зі сном через нічні атаки. А якщо наші близькі знаходяться на фронті або в окупації – це додаткові переживання і тривожність.

– У цей непростий час свята можуть стати нашим джерелом  підтримки та відновлення, – говорить психологиня ГО «ТИША» Надія Вовк. – Вони допомагають зберегти відчуття нормальності, створюють відчуття безперервності життя, підтримують моральний дух і надають можливість відволіктися від негативних подій. А ще свята об'єднують людей, дають нам усім таку необхідну підтримку та відчуття радості. Але важливо враховувати контекст війни, щоб святкування було доречним і приносило користь.

Тобто святкування – це потужний ресурс і величезна підтримка в житті посеред хаосу і небезпеки. Але де взяти ресурс та сили на це святкування?

– Ізраїльський психолог-травмотерапевт Мулі Лаад досліджував способи поведінки людей у стресогенних ситуаціях і зробив висновок, що у кожної людини є власна унікальна комбінація ресурсів, своя «мова ресурсів». Виділяють шість основних «мов ресурсів». Людина може спиратися на одну з них, а може одразу на декілька.

  1. Віра

До цієї мови відносяться філософія життя, світогляд, вірування та моральні цінності. Вірування можуть бути будь-якими, важливим є сам факт наявності віри.

  1. Почуття та емоції

Ця «мова» – про виявлення почуттів та їх проживання. Виплескувати почуття можна вербально, письмово, навіть без слів — у танці, малюнку, в музиці, в театральній постанові.

  1. Соціум

Основа цього ресурсу — комунікації. Спілкування, соціальна включеність, бажання бути серед людей та отримати від них підтвердження, що ви живий/жива, чимось корисний/корисна, можете на щось впливати.

  1. Уява

Цей ресурс базується на творчості, починаючи від мануальних практик (малювання, гончарство, плетіння), завершуючи пошуком креативних рішень розв’язання актуальних проблем.

  1. Когніція

Ця «мова» базується на знаннях, логіці і передбачає аналітичну роботу. Наприклад, складання списків чи планів.

  1. Фізіологія

Ця «мова» фізичної активності радить брати ресурс зі спорту, фізичної праці, медитацій, прогулянок на природі, походів у гори, отримання тілесних задоволень (їжа, секс).

Як визначити, які ресурси є оптимальними для вас? Згадайте свій попередній досвід: на що ви спиралися раніше в періоди криз? Спробуйте повторити те, що давало вам сили та енергію. Також спробуйте інші «ресурсні мови» та виокремте ті способи, які найбільше вам підходять.

Практичні поради для збереження та відновлення ресурсів від Надії Вовк

Як відновити фізичний ресурс:

  1. Відпочинок: Забезпечте собі достатній сон. Дотримуйтеся регулярного розкладу, створюйте сприятливі умови для відпочинку: комфортна температура, темрява в кімнаті.
  2. Здорове харчування: Їжте збалансовано, включаючи в раціон фрукти, овочі, білки і здорові жири. Уникайте надмірного споживання цукру і швидкої їжі. Пийте воду.
  3. Фізична активність: Займайтеся регулярними фізичними вправами. Це може бути йога, прогулянки на свіжому повітрі, біг або тренування в спортзалі.

Як відновити емоційний ресурс

  1. Підтримка близьких: Спілкуйтеся з родиною і друзями, діліться своїми переживаннями і радісними моментами.
  2. Позитивні емоції: Займайтеся тим, що приносить вам задоволення, будь то хобі, перегляд улюблених фільмів або прослуховування музики.
  3. Відновлюючі заходи: Включайте у свій графік регулярні відпочинки, медитації або прогулянки на природі.

Як відновити інтелектуальний ресурс

  1. Навчання новому: Займайтеся саморозвитком, вивчайте нові навички або курси, читайте книги, що розширюють ваші знання.
  2. Читання: Відвідуйте бібліотеки або онлайн-платформи для читання цікавих та корисних книг.
  3. Творчість: Віддавайте час творчим заняттям, таким як малювання, писання, музика або рукоділля.

Як відновити соціальний ресурс

  1. Підтримка від друзів: Регулярно зустрічайтеся з друзями, організовуйте спільні заходи або просто спілкуйтеся онлайн.
  2. Підтримка сім'ї: Проводьте час з родиною, обговорюйте свої плани та мрії, разом вирішуйте проблеми.
  3. Спільноти: Приєднуйтеся до різних спільнот за інтересами, де можна знайти однодумців і отримати емоційну підтримку.

ГО «ТИША» бажає вам знайти ресурс для відмічання теплих різдвяних свят. І нагадує, що ви можете подати анкету на участь у безоплатних групах підтримки «тихі зустрічі» в різних містах України.

Читати також


Вибір читачів
up