Новини науки та високих технологій. 04.01.2025
Портал Експеримент підготував найцікавіші новини науки та технологій за цей тиждень. Оперативно, коротко, зрозуміло. Приємного читання.
Samsung Galaxy S25 Ultra рятуватиме життя при ДТП: він може отримати функцію повідомлення про автомобільні аварії
Аналіз коду прошивки Galaxy S25 Ultra показав, що в цьому смартфоні може з'явитися функція сповіщення про дорожньо-транспортну пригоду. У такому разі флагман Samsung нарешті отримає технологію, яка вже є у смартфонів iPhone та Pixel.
Що цікаво, за роботу системи відповідатиме той же сенсор, що є у Galaxy S24 Ultra та Galaxy Z Fold 5. Тобто технічно функція сповіщення про ДТП могла бути реалізована ще у флагманах поточного покоління (а ознаки технології були виявлені ще в коді One UI 5.1.1), але її, мабуть, не встигли довести до пуття. І не виключено, що після релізу на Galaxy S25 Ultra технологія почне працювати і на двох інших смартфонах.
Що стосується безпосередньо датчика, на основі якого і будуть надсилатися повідомлення про ДТП, то він не апаратний, а віртуальний: сенсор збирає інформацію від інших датчиків, вже апаратних (на кшталт акселерометра та гіроскопа).
Apple погодилася виплатити 95 мільйонів доларів за колективним позовом, пов'язаним із конфіденційністю голосового помічника Siri
Apple досягла угоди про врегулювання п'ятирічного колективного позову, пов'язаного із питаннями конфіденційності голосового помічника Siri. Компанія погодилася виплатити $95 мільйонів власникам пристроїв із підтримкою Siri, які, за оцінками, становлять десятки мільйонів людей.
Позов було подано після публікації у 2019 році звіту, в якому йшлося про те, що підрядники з контролю якості Apple могли регулярно чути конфіденційну інформацію, випадково записану функцією Hey Siri голосового помічника. Згідно зі звітом, записані аудіофрагменти включали медичну інформацію, відомості про злочинну діяльність і навіть інтимні зустрічі.
Два позивачі стверджували, що їхні випадкові згадки про кросівки Nike Air Jordan та ресторани Olive Garden призвели до того, що вони почали отримувати рекламу цих продуктів. Інший позивач заявив, що після розмови з лікарем він почав отримувати рекламу брендового хірургічного лікування.
Після публікації початкової статті Apple підкреслила наявність кількох рівнів захисту конфіденційності та зазначила, що записи не були пов'язані з обліковими записами Apple. Компанія також заявила, що її команди з контролю якості вивчали аудіофрагменти у «безпечних приміщеннях» та були пов'язані «суворими угодами про конфіденційність».
Після внутрішнього розслідування Apple призупинила програму та визнала, що не виправдала своїх власних стандартів. Незабаром компанія відновила прослуховування записів Siri, але зі значними змінами. Крім того, Apple звільнила сотні підрядників з контролю якості та змінила свою політику, згідно з якою тільки співробітники Apple могли мати доступ до конфіденційних даних Siri.
Колективний позов охоплює період із 17 вересня 2014 року, коли Apple запустила функцію Hey Siri в iOS 8, до 31 грудня 2024 року. Користувачі, які володіли мобільними продуктами із підтримкою Siri у зазначений період, можуть отримати до $20 за пристрій, якщо суддя схвалить врегулювання. Подробиці про процедуру подання заявки наразі не оголошено.
Такі монітори зможе розкрити лише GeForce RTX 5090. MSI показала модель із частотою 600 Гц, а KOORUI – 750-герцеву модель
Декілька років найшвидшими моніторами на ринку були моделі з панелями, що мають кадрову частоту 500 Гц. Також були 540-герцеві, але тут йшлося просто про розгін. Тепер до виходу готується нове покоління набагато швидших моніторів.
Компанія MSI анонсувала модель MPG 242R X60N з 24-дюймовою панеллю Rapid TN Film з роздільною здатністю Full HD та кадровою частотою 600 Гц. Звісно, через особливості панелі такий монітор не зможе похвалитися якоюсь дуже точною передачею кольору, але він орієнтований і не на це. Це кіберспортивний інструмент, хоча велике питання, чи зможе хоч хтось у світі відчути різницю між панеллю 600 Гц та 500 Гц. До того ж потрібно, щоб відеокарта була здатна видати 600 к/с у тій чи іншій грі.
Але це не рекорд. Компанія KOORUI представила монітор G7, оснащений панеллю із частотою 750 Гц! Тут теж панель TN діагоналлю 24 дюйми з роздільною здатністю Full HD. Час відгуку у обох новинок – 0,5 мс. Більш того, для цього монітора заявлено 95-відсоткове охоплення простору DCI-P3 та яскравість 400 кд/кв.м.
Подробиць про ціни та дати виходу поки що немає.
Samsung та Google розробили новий формат просторового звуку
Компанії Samsung та Google офіційно представили новий формат просторового аудіо Eclipsa Audio, який має стати альтернативою Dolby Atmos. Розробка з'явиться у телевізорах та саундбарах Samsung 2025 року. Крім того, технологія 3D-аудіо використовуватиметься на YouTube.
У Samsung відзначають, що Eclipsa Audi подібно до Dolby Atmos підтримує налаштування аудіоданих, таких як місце розташування та інтенсивність звуків, а також просторові відображення для створення об'ємного звучання. При цьому технологія отримала відкритий вихідний код. Вперше про новий формат було оголошено ще 2023 року.
Новою технологією забезпечать цілу низку фірмових продуктів Samsung, включаючи серію телевізорів Crystal UHD та преміальні моделі Neo QLED 8K. Також відомо, що компанії створюють програму сертифікації пристроїв із підтримкою Eclipsa Audio спільно з Асоціацією телекомунікаційних технологій (TTA).
Більше інформації про Eclipsa Audio та пристрої з її підтримкою очікується на виставці CES 2025.
Вчені виявили альтернативну теорію Всесвіту, яка не вимагає темної енергії
Дослідники з Кентерберійського університету стверджують, що Всесвіт насправді не розширюється однаково в усіх напрямках.
Деякі вчені стверджують, що темної енергії не існує, і це може допомогти розгадати одну з найбільших загадок Всесвіту. Про це йдеться у новій статті "Наднові докази фундаментальних змін у космологічних моделях" у щомісячному виданні Monthly Notices of the Royal Astronomical Society Letters, пише Independent.
Протягом століття вчені вважали, що Всесвіт розширюється в усіх напрямках і для підтвердження цієї гіпотези астрономи використовували поняття темної енергії. Але її не можна побачити безпосередньо, до того ж її існування ніколи не було доведено. Але вчені припускають, що вона повинна існувати через ефект, який вона справляє на Всесвіт, і що вона необхідна для вирішення деяких фундаментальних проблем у нашому розумінні космосу.
Однак дослідники з Кентерберійського університету кажуть, що Всесвіт насправді не розширюється однаково в усіх напрямках. Натомість, він зростає у більш різноманітних напрямках, що може усунути необхідність у темній енергії.
Вчені кажуть, що плутанина може бути наслідком того, що гравітація сповільнює час. У порожньому просторі годинник цокає швидше, ніж, наприклад, у насиченій галактиці.
"Наші результати показують, що нам не потрібна темна енергія, щоб пояснити, чому Всесвіт розширюється з прискоренням. Темна енергія – це помилкове визначення варіацій кінетичної енергії розширення, яка не є рівномірною у такому кусковому Всесвіті, як той, в якому ми живемо", – стверджує Девід Вілтшир з Кентерберійського університету в Крайстчерчі, Нова Зеландія, який очолював дослідження.
Він зазначив, що нове дослідження надає переконливі докази, які можуть вирішити деякі ключові питання, пов'язані з нюансами нашого космосу, що розширюється.
"Завдяки новим даним найбільша таємниця Всесвіту може бути розгадана до кінця десятиліття", – переконаний дослідник.