Новини науки та високих технологій. 01.01.2025
Портал Експеримент підготував найцікавіші новини науки та технологій за цей тиждень. Оперативно, коротко, зрозуміло. Приємного читання.
Тонкі та легкі ноутбуки з автономністю понад 22 години. Microsoft представила Surface Laptop for Business
Компанія Microsoft представила нову пару ноутбуків сімейства Surface - цього разу на процесорах Intel Lunar Lake.
Лінійка називається Surface Laptop for Business. Як зрозуміло з назви, орієнтована вона насамперед на корпоративних клієнтів. Але загалом ноутбуки цікаві.
Наприклад, компанія заявляє автономність до 22 годин, і енергоефективність нових CPU Intel дає змогу сподіватися, що це близько до правди.
В основі можуть лежати процесори від Core Ultra 5 236V до Core Ultra 7 268V з 16 і 32 ГБ ОЗП залежно від CPU. Є SSD об'ємом до 1 ТБ, причому знімний.
Сенсорний дисплей залежно від моделі має діагональ 13,8 або 15 дюймів з роздільною здатністю 2304 х 1536 і 2496 х 1664 пікселя відповідно. Є підтримка 120 Гц, яскравість досягає 600 кд/кв.м.
Менша модель має товщину 17,5 мм при масі 1,35 кг, більша - 18,3 мм при масі 1,65 кг.
Звичайно ж, новинки належать до категорії Copilot+, а сама Microsoft говорить про безліч функцій ШІ. Ціни стартують від 1500 доларів.
Apple відкрила доступ до Starlink
Акції компаній, що працюють у сфері супутникового зв'язку, безпосередньо зі смартфонами, різко впали 29 січня після того, як Apple надала власникам iPhone з тарифним планом T-Mobile можливість приєднатися до бета-тестування конкуруючого сервісу Starlink від SpaceX у США. Ця функція була запущена раніше цього тижня з оновленням програмного забезпечення iOS 18.3, як повідомило агентство Bloomberg 28 січня.
Акції Globalstar, що забезпечує зв'язок за межами зони покриття стільникових вишок на новітніх iPhone завдяки масштабному партнерству з Apple, впали майже на 18% наступного дня. Акції розробника супутникових угруповань AST SpaceMobile знизилися на 12%. Канадська компанія MDA, яка будує щонайменше 17 супутників для Globalstar після того, як Apple погодилася покрити більшу частину витрат на оновлення угруповання, також побачила падіння своїх акцій більш ніж на 9%.
Влада США ініціювала розслідування через успіх китайського ШІ DeepSeek
Галас навколо китайської мовної моделі DeepSeek спершу здійнявся на тлі її порівняння з GPT за мізерних витрат часу і коштів на навчання, а потім на тлі того, що під час створення цієї нейромережі, можливо, було використано вкрадені напрацювання OpenAI. Тепер же повідомляється, що уряд США ініціював розслідування.
Суть розслідування полягатиме в тому, чи не придбала DeepSeek графічні процесори Nvidia через посередників у Сінгапурі, обійшовши експортні обмеження США.
DeepSeek, звісно, не розкриває конкретного обладнання, що використовується для навчання своєї моделі, проте раніше компанія вказувала, що використовувала обмежену кількість графічних процесорів Nvidia H800 для навчання своєї моделі V3 з 671 млрд параметрів всього за два місяці. Ймовірно, для навчання R1 використовувалася набагато потужніша система.
Японські фізики виявили нове явище в акустиці, здатне поліпшити мобільний зв'язок
Під час спільного дослідження вчених з Інституту дослідження матеріалів Університету Тохоку, Японського агентства з атомної енергії та Центру матерії, що виникає, RIKEN було виявлено унікальне явище поширення акустичних хвиль. Результати дослідження, опубліковані в журналі Physical Review Letters, відкривають нові можливості для розвитку комунікаційних технологій.
Поверхневі акустичні хвилі (ПАХ), що являють собою пружні коливання, які поширюються поверхнею матеріалів подібно до брижів на воді, відіграють ключову роль у сучасних системах зв'язку. Вони є найважливішими компонентами частотних фільтрів, що використовуються в повсякденних пристроях, таких як мобільні телефони. Ці пристрої перетворюють електричні сигнали на вібрації за допомогою п'єзоелектричного ефекту, забезпечуючи ефективну обробку сигналів.
Під час експерименту дослідники використовували передові методи нановиробництва для створення періодичного масиву магнітних матеріалів наномасштабу. Цей масив можна уявити як спеціалізовану решітку, через яку проходять хвилі. На подив учених, замість типової симетричної картини дифракції вони спостерігали абсолютно нове, асиметричне явище дифракції поверхневих акустичних хвиль, назване «нереципрокною дифракцією».
«Раніше це явище спостерігалося тільки в оптиці, тому ми дуже раді підтвердити, що воно виходить за рамки оптики і поширюється на інші хвильові явища», - зазначає Йоіті Нії, один із дослідників.
Завдяки теоретичному аналізу наукова група визначила, що ця асиметрична поведінка виникає через унікальну взаємодію між ПАХ і магнітними матеріалами, особливо у зв'язку з їхнім кутовим моментом. Це відкриття може дозволити точно контролювати шляхи поширення поверхневих акустичних хвиль за допомогою магнітних полів, що призведе до розробки акустичних пристроїв, які сприятимуть розвитку як класичних, так і квантових комунікаційних технологій.
Тепер будь-хто може спостерігати за Землею з космосу з роздільною здатністю 4К: запущено цілодобову відеотрансляцію з МКС
Британська компанія Sen запустила цілодобову відеотрансляцію з борту Міжнародної космічної станції (МКС). Відео можна подивитися на YouTube, воно передається з роздільною здатністю 4К.
Камери на МКС доправили 2024 року на космічному кораблі SpaceX Dragon у межах місії CRS-30. У трансляції беруть участь три пристрої, встановлені на платформі Bartolomeo Європейського космічного агентства. Один фіксує широкий горизонт Землі, другий показує більш детальну ділянку розміром близько 240×180 км, третій спрямований на стикувальний вузол станції.
Періодично трансляція переривається, але швидко відновлюється. Під час демонстрації конкретної ділянки Землі на екрані з'являються підписи, які пояснюють, що це за об'єкт.