Як обстріл вплинув на друкарню «Тріада-Пак» у Харкові та що буде далі

Як обстріл вплинув на друкарню «Тріада-Пак» у Харкові та що буде далі

«Це робота в умовах постійного ризику»: керівник друкарні «Тріада-Пак» розповів про нещодавній обстріл та роботу в умовах війни

Харків — українська книжкова столиця. Саме тут розташована більша частина поліграфічних потужностей країни й саме це місто, разом із Києвом, найчастіше згадується на останніх сторінках книжок.

Зараз Харків — це ще й незламна «залізобетонна фортеця», що продовжує працювати під постійними атаками ворога. Під час нещодавнього обстрілу в ніч з 28 лютого на 1 березня постраждала й друкарня «Тріада-Пак», одна з найбільших типографій у регіоні.

У своєму ексклюзивному інтерв’ю Юрій Жувак, виконувач обов’язків директора підприємства, розповів про наслідки атаки для «Тріади-Пак», зміни в роботі та реакцію колег і партнерів.

Вночі 1 березня ваша друкарня постраждала внаслідок чергового обстрілу Харкова. Яких саме пошкоджень зазнали та як оцінюєте збитки?

На щастя, прямого влучання не було. Типографія пошкоджена від вибухової хвилі та уламків, але сам вибух був дуже близько. Найбільше постраждав один із наших цехів. Там вилетіли всі вікна, в одному місці потрощений дах, обвалилося покриття стелі. Також скло та уламки понівечили частину матеріалу в одному з приміщень, зачепило кілька верстатів. Постраждала й огорожа перед нашим цехом — її практично «знесло».

Я не можу поки назвати точну цифру фінансових збитків, бо ми продовжуємо встановлювати вікна. А ще маємо перевірити роботу верстатів після завершення ліквідації наслідків. Крім того, частина наших матеріалів, які зберігалися в цеху для друку книжок й інших планових замовлень, уже не придатна для використання. Будемо їх утилізовувати та закупляти нові за свій рахунок. Думаю, протягом тижня знатиму кінцеву суму всіх витрат на відновлення.

«Тріада-пак» — одна з найбільших друкарень Харкова. Які видавництва тут друкували свої книжки?

Ми друкуємо не тільки книжки, а й поліграфічну продукцію для багатьох провідних компаній країни незалежно від їхньої сфери. Якщо казати саме про книжкову, то протягом 23 років роботи ми співпрацювали з такими видавництвами, як «Ранок», «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», «Віват», «Видавництво Старого Лева», «Фабула», «Пегас» та багато інших. У нас сучасна техніка, завдяки якій ми можемо створювати кольорові зрізи, книжки-іграшки з різними елементами, пазли тощо, тому замовлень завжди було дуже багато. Торік, до прикладу, ми надрукували 5 483 000 книжок.

Як відреагували на новину про обстріл ваші колеги та партнери? Чи отримали якусь підтримку від них?

У цей час друкарня вже не працювала, тому ніхто не постраждав. Але колеги були шоковані та налякані. Ми всі добре пам’ятаємо випадки з ударами по «Фактор-Друк» чи «Гуров і К» і пам’ятаємо наслідки цих атак. Якби обстріл стався не вночі, а вдень, для нас усе також могло б закінчитися інакше. Команда розуміє, що це робота в умовах постійного ризику, адже російська армія продовжує свідомо бити по культурних установах і підприємствах. Але ми відповідально ставимося до своєї справи. Справи, яка нам подобається і яка в певному сенсі є дуже важливою в нашій боротьбі з ворогом.

Протягом останніх днів ми отримали багато повідомлень зі словами підтримки в соцмережах, на електронну пошту. Писали й наші партнери, хтось висвітлював наслідки атаки навіть на своїх сторінках. Мені зателефонував Віктор Круглов, власник видавництва «Ранок», і сказав, що перерахує авансом за майбутній друк книжок 6,2 млн гривень. Також з нами зв’язався директор мережі «КнигоЛенд» Ігор Зарудко. Він та Віктор Круглов домовилися, що 50% від продажу книжок видавництва «Ранок» піде на відновлення друкарні. Тому так, підтримку ми отримали неймовірну.

Чи вплинуть пошкодження на роботу друкарні?

Ми намагаємося якомога швидше відновити роботу підприємства, бо навіть затримка в один день кардинально впливає на весь графік. Наші планові роботи розписані практично погодинно. Ми вже відстаємо з підготовкою деяких проєктів, зокрема замовлень від видавництв. Дякую партнерам, які з розумінням ставляться до ситуації та відтерміновують дату випуску нових книжок. Але відновлення друкарні не повинно забрати дуже багато часу. Я сподіваюся, що найближчим часом ми зможемо знову почати працювати та спробуємо надолужити згаяний час.

Це позначиться на вартості книжок?

Можу точно сказати, що не позначиться. Ми не будемо підвищувати вартість наших поліграфічних послуг, тому собівартість книжок має залишитися на такому самому рівні. Ціна на друк справді може зрости ближче до так званого «високого сезону», що припадає на літо. Але це залежить від багатьох інших факторів, на які ми не впливаємо. Зараз нічого не зміниться.

Чи задумувалася команда про релокацію підприємства в безпечніші регіони? І наскільки це взагалі можливо?

Я б сказав, що це майже неможливо. Насамперед через проблему кадрів. Усі наші працівники мешкають у Харкові, тут живуть їхні сім’ї, тут їхні діти ходять у садочки та школи. Переміщувати підприємство в інший регіон означає переміщувати із собою цілі родини. Це дуже дорого, і ніхто з команди на таке не погодиться. А знайти нових людей буде, як мінімум, безвідповідально щодо наших співробітників, так і практично нереально. Бо щоб стати справді кваліфікованим спеціалістом поліграфічного підприємства, потрібно роки досвіду та навчання. З «вулиці» взяти нікого не вийде.

По-друге, саме перевезення всього обладнання, матеріалів, складів, пошук й оренда нових приміщень, які підходили б для друку, — це також дуже дороговартісний і тривалий процес. А ще зміна логістики, пошук нових постачальників. Простіше вже запускати нове підприємство з нуля. Та й ми хотіли б, щоб наш Харків розвивався попри все. Його називають книжковою столицею України, тож нехай цей статус за ним продовжує зберігатися.

Читати також


Вибір читачів
up