Уривок з книги «Щоденник СЕО» Стівен Бартлетт. Видавництво Лабораторія
Портал Експеримент ділиться з вами цікавими книжковими новинками, які виходять в українських видавництвах.
У видавництві Лабораторія вийде книга «Щоденник СЕО». Стівен Бартлетт.
Декілька слів про метод Фейнмана
В основі усіх успіхів і невдач, із якими довелося зіткнутися Стівену Бартлетту, як на власному підприємницькому шляху, так і в тисячах інтерв’ю, проведених для популярного подкасту «Щоденник СЕО» (що ліг у однойменну книжку, яка вийде друком у видавництві Лабораторія), лежить набір принципів, які забезпечують досконалість. Ці фундаментальні закони можуть допомогти кожному, хто хоче побудувати щось велике або стати кимось великим, адже вони ґрунтуються на психології, поведінковій науці, особистому досвіді та досвіді найуспішніших підприємців, артистів, художників, письменників і спортсменів з усього світу. Ці закони пройшли випробування часом і допоможуть кожному, незалежно від сфери діяльності, керувати власним життям і розкривати прихований потенціал. Вони — секретний соус і карта подорожі на шляху до дивовижного успіху.
Аби щось опанувати, слід робити це привселюдно і систематично. Публікація своїх ідей спонукає частіше навчатись і більш чітко висловлювати свою думку на папері. Публікація відеоролика змусить удосконалити мовленнєві навички та чітко формулювати думки. Виступ на сцені навчить «тримати» аудиторію і розповідати захопливі історії. Практикуйтесь привселюдно, перетворіть систематичність на обов’язок — і майстерність не забариться.
Однією з найцінніших складових моєї постанови була необхідність скоротити суть будь-якої думки, якою я бажав поділитися, до 140 символів і помістити її у твіт.
Здатність спростити думку й успішно поділитися нею з іншими є не лише шляхом до її розуміння, але й доказом, що ви її усвідомили. Іноді ми приховуємо нерозуміння певної ідеї за потоком гучних слів.
Спрощення думки до самої суті часто називають методом Фейнмана на честь видатного американського науковця Річарда Фейнмана, який став лауреатом Нобелівської премії з фізики у 1965 році за фундаментальну роботу з квантової електродинаміки. Фейнман мав дар пояснювати найскладніші, незбагненні речі настільки просто, що їх могла б зрозуміти навіть дитина.
Мені не вдалося звести все до рівня першокурсника, а це означає, що ми дійсно не зрозуміли.
Річард Фейнман
Метод Фейнмана — це потужний алгоритм навчання, що змушує відкинути зайву складність, спростити поняття до самої суті та завдяки цьому достеменно зрозуміти тему, що нас цікавить.
Метод складається з кількох ключових кроків, які я спростив і вдосконалив на основі власного досвіду навчання:
Крок перший: Вивчіть
Спершу слід визначити тему для вивчення, а потім ретельно дослідити її зі всіх боків.
Крок другий: Поясніть тему дитині
Наступним кроком є запис цієї теми таким чином, ніби ви збираєтесь пояснити її дитині: стисло, простими словами та базовими поняттями.
Крок третій: Поділіться
Поділіться вивченою темою з іншими — опублікуйте її онлайн, розмістіть у своєму блозі, розкажіть про неї зі сцени чи навіть за обіднім столом. Оберіть спосіб, який дозволяє отримати чіткий зворотний зв’язок.
Крок четвертий: Проаналізуйте
Проаналізуйте зворотний зв’язок. Чи зрозуміли люди висвітлену вами тему? Чи можуть вони пояснити її після вашого пояснення? Якщо ні, поверніться до першого кроку. Якщо так, продовжуйте в тому ж дусі.
* * *
Оглядаючись на історію, можу стверджувати, що всі найвидатніші промовці, знамениті автори та визначні інтелектуали, з якими я мав нагоду зустрітися або провести інтерв’ю, мали принаймні одну спільну рису.
Коли часопис Prospect опублікував список 100 найвидатніших інтелектуалів сучасності, кожна особа зі списку відповідала цьому принципу.
Досліджуючи найвідоміших філософів в історії, я помітив, що кожен із них був живим утіленням цього закону і частогусто його вірним проповідником. Рано чи пізно, цілеспрямовано або й випадково, вони ставили собі за обов’язок систематично роздумувати, записувати свої ідеї і ділитися ними з іншими.
Неважливо, чи це провідні сучасні автори на кшталт Джеймса Кліра, Малколма Ґладвелла чи Саймона Сінека, які пишуть твіти, ведуть онлайн-блоги і створюють відеоролики в соцмережах, чи давні філософи, як Арістотель, Платон або Конфуцій, що писали на сувоях із папірусу і виступали на сценах, — усі вони постановили навчати, завдяки чому досконало оволоділи мистецтвом здобувати і передавати знання.
Найбільше знань у класі здобуває вчитель.
Джеймс Клір
Закон: Хочете чогось навчитись — постановіть навчати
Більше навчайтеся, спрощуйте і діліться знаннями. Систематичність допоможе прискорити ваш прогрес, завдяки зворотному зв’язку ви відточите свої уміння, а дотримуючись цього закону, станете майстром своєї справи.