Поділитися:
Фронтовий Кобзар: презентація книги Сергія Пущенка

15 травня 2025 року на Чернечій горі у Каневі відбулася презентація книги «Фронтовий Кобзар» авторства полеглого українського захисника, волонтера та живописця Сергія Пущенка.

Сергій був заслуженим діячем мистецтв України, автором понад 900 картин та воїном-добровольцем, який героїчно загинув у бою під Києвом у 2022 році. Все свідоме доросле життя Сергій відстоював незалежність нашої країни.

Спільно з Командуванням ДШВ ЗСУ та Всеукраїнською громадською організацією “Об’єднання Добровольців” у межах програми підтримки військових та ветеранів  “МХП Поруч” Благодійний фонд “МХП-Громаді” підтримав перевидання та презентував книгу “Фронтовий Кобзар” в Каневі, на Чернечій горі, у серці Шевченкового краю.

Учасниками заходу на Тарасовій горі стали рідні та побратими Сергія Пущенка. Власне книгу презентувала його дружина – Наталія, а Шевченкові поезії декламували українські військові.

До заходу долучилася голова Ради розвитку громад Благодійного фонду  «МХП-Громаді» Тетяна Волочай:

«Канів, Тарасова гора – годі й шукати більш вдале місце для такої події. Тут усе дихає Шевченком, його творчістю й саме тут «Фронтовий Кобзар» відкриває новий вимір – не музейний, а живий, актуальний, фронтовий. Цей захід – спосіб дати простір сучасному голосу Шевченка, який нині лунає з окопів. Його музей у Каневі стає не просто місцем памʼяті, а місцем дії – де поезія перетинається з реальністю війни, і звучить так, як ніколи раніше».

Думками з нагоди презентації видання поділився Юрій Мельник, Голова Наглядової ради Благодійного фонду  «МХП-Громаді»:

«Фронтовий Кобзар» – це більше, ніж книга. Це символ незламності українського народу, який століттями бореться за свою свободу. Поезія Тараса Шевченка була й залишається дороговказом для всіх, хто відстоює незалежність нашої країни. Унікальність цього видання в тому, що його ілюстрації – це справжні кадри війни, які стали мистецтвом. Колажі Сергія Пущенка, створені з фотографій українських воїнів, добровольців, фронтових кореспондентів, ніби зшивають минуле й сьогодення, нагадуючи нам: боротьба за Україну триває. Сам Сергій, як і багато зображених на цих сторінках героїв, загинув у бою. Але його мистецтво, його бачення нашої боротьби житиме в цій книзі, у пам’яті народу».

У пам’ять про полеглого побратима, захисники різних бригад зачитали вірші Великого Кобзаря там, де сьогодні йде жорстока боротьба за свободу та незалежність. У бліндажах, під гучні звуки вибухів безстрашні воїни продемонстрували, що слова українського пророка досі є джерелом сили та єдності.

«Для нас підтримка цього видання – це важлива місія. Віримо, що ця книга стане джерелом натхнення для тих, хто бореться, і для тих, хто пам’ятає. Нехай слово Шевченка й подвиг наших захисників ведуть нас до перемоги!» – прокоментував Юрій Мельник.

Вперше презентація книги Сергія Пущенка відбулась ще до повномасштабного вторгнення, за життя художника. Разом із мистецькою виставкою фотоколажів видання об’їздило декілька міст України, проте тоді, у 2021 році, кількість примірників була невеликою.

У 2025-му видання побачило світ вдруге, в оновленому вигляді та значно більшим тиражем.

«Після загибелі Сергія Пущенка в ніч із 2 на 3 березня 2022 року здавалося, що «Фронтовий Кобзар» більше не побачить світ у новому виданні. Однак завдяки підтримці «МХП-Громаді» книга ожила – оновилася світлинами часів повномасштабного вторгнення і вийшла значним тиражем. Особливо символічним є те, що ця подія збіглася з конкурсом на краще декламування творів Шевченка серед Десантно-штурмових військ, який оголосило Командування ДШВ та підтримала наша організація разом із «МХП-Громаді». Приємно, що Шевченко не просто залишається в наших серцях, а й продовжує звучати як голос боротьби, незламності та нашої майбутньої перемоги», – зазначила Олена Живко, очільниця Всеукраїнської громадської організації «Об’єднання Добровольців».

Історія Сергія Пущенка, автора та ілюстратора «Фронтового Кобзаря»

"Фронтовий Кобзар" – це книга полеглого українського захисника, волонтера та живописця Сергія Пущенка. Сергій був заслуженим діячем мистецтв України, автором понад 900 картин та воїном-добровольцем, який героїчно загинув у бою під Києвом у 2022 році. Все свідоме доросле життя Сергій відстоював незалежність нашої країни.

Народився чоловік у 1960 році на Дніпропетровщині. Малювати любив змалечку. Художню освіту отримував спочатку в Дніпропетровському художньому училищі, а потім в Українському поліграфічному інституті імені Івана Федорова у Львові. Працював художнім редактором в харківському видавництві "Прапор".

Тема козаччини захопила Сергія ще з юності, тоді ж він почав цікавитись історією. Серед його творів були пейзажі, портрети, натюрморти, але основною темою залишалось українське козацтво, зокрема, Сергій є автором серії полотен "Козацькому роду – нема переводу".

Чоловік брав активну участь в подіях Помаранчевої революції, а пізніше був учасником Революції гідності. Свій художній талант Сергій не закидав – вже тоді доленосні для України дні він закарбовував на полотні і папері.

У період з 2015 по 2018 роки Сергій воював добровольцем, мав позивний Художник, тоді ж з під його руки народились портрети інших українських воїнів. Всього було створено 113 робіт, більша частина з яких увійшла до авторської книги-альбому "Портрети добровольців на війні", що вийшла у світ у 2018-му.

У березні 2021 року був презентований "Фронтовий Кобзар" – видання, наповнене поетичними творами Тараса Шевченка та мистецькими фотоілюстраціями Сергія Пущенка. Книга містить понад 40 мистецьких робіт, які відображають різні роки історії Україні та демонструють силу та незламність нескореного духу. 

Художник використовував як світлини з власного фотоархіву, зокрема з боїв на Донбасі та з подій Революції гідності, так і знімки, які робили на передовій інші військовослужбовці та кореспонденти. Також серед ілюстрацій можна побачити фрагменти творів Тараса Шевченка й роботи Сергія Пущенка з серії "Козацькому роду нема переводу!"

В перший день повномасштабного вторгнення Сергій вивіз родину з Харкова в Тернопільську область, а сам став на захист України в складі "Об’єднання Добровольців". Під час важкого бою у Василькові, що в Київській області, Сергій ціною власного життя врятував своїх побратимів, яким вдалось зайняти потрібні позиції, щоб захистити цивільних від російської ДРГ. 

Сергія поховали в березні 2022 року в Рівному, а в червні того ж року нагородили Орденом "За мужність" III ступеня (посмертно).

Про ініціативу читання поезій

Хоча  поет писав понад 200 років тому, його твори досі мають пророцьку силу та є осередком наснаги для тих, хто захищає країну в надскладних умовах, та джерелом натхнення й віри у квітуче майбутнє для всіх українців.

З нагоди відзначення "Шевченківських днів", які традиційно проходять 9 та 10 березня, Великого Кобзаря цитують на передовій. У межах ініціативи #ФронтовийКобзар та програми підтримки військових та ветеранів #МХП_Поруч українські військовослужбовці декламують твори Тараса Шевченка у бліндажах, під звуки вибухів, демонструючи національну свідомість. "Українська правда" спільно з компанією МХП та Благодійним фондом "МХП-Громаді" зібрала історичні фронтові відео в одну добірку, щоб кожен міг долучитись до перегляду та відчути непереможну силу духу наших військових.

Читати також

up