08.05.2023
Розваги
eye 349

7 фантастичних фільмів, достовірних з наукової точки зору

7 фантастичних фільмів, достовірних з наукової точки зору

У кіно прийнято мати справу з умовностями та припущеннями. Комусь бракує посидючості як слід розібратися у складній теорії, а хтось пояснює наукову недостовірність фантастичним сеттингом. Але є сценаристи та режисери, яким важлива автентичність історії з погляду науки. Для цього вони, самостійно або вдаючись до допомоги консультантів, намагаються досконально опрацювати ту чи іншу теорію, яку потрібно розмістити у рамках кіноекрана. У нашій добірці ми об'єднали фільми, які намагаються говорити з глядачем мовою науки і процвітають у цьому.

Прибуття / Arrival

Прибуття Arrival

На Землі переполох - у різних точках планети з'являються гігантські непізнані літаючі об'єкти, схожі на кам'яні миски. Вони висять вертикально за кілька метрів над поверхнею і нічого не роблять. Уряди світу в шоці та люті і про всяк випадок готують симетричну ядерну відповідь прибульцям. Але, перш ніж натиснути на червону кнопку, сильні світу цього все ж таки вирішують спробувати налагодити з гостями спілкування. Для цього на один із об'єктів вирушають лінгвіст Луїза Бенкс (Емі Адамс) та фізик Ян Доннелі (Джеремі Реннер) у спробі розшифрувати мову інопланетян та з'ясувати, що ж їм потрібно.

«Прибуття» по праву вважається одним із найкращих фільмів Дені Вільнева. Як щодо наукової достовірності, так і щодо лінгвістики та зображення гостей з далекого космосу картині майже немає рівних. Штучна гравітація інопланетного корабля, зовнішній вигляд його мешканців та той факт, що склад повітря всередині відрізняється від необхідного землянам, втілюють цілком реалістичні гіпотези. Не викликала нарікань у професійних колах і докладна демонстрація роботи Луїзи Бенкс щодо дешифрування мови прибульців. Прибуття пояснює, як працює комунікація на мовному рівні і з якими проблемами стикаються справжні лінгвісти, працюючи в полі, коли з доступних інструментів є тільки загальні поняття про семіотику.

Гаттака / Gattaca

Гаттака Gattaca

Вінсент Фріман (Ітан Гоук) рветься до зірок, але в антиутопічному світі «Гаттака» космонавтами можуть стати лише «придатні» претенденти. «Придатними» називають генетично досконалих, народжених у лабораторії людей. Тих же, кому не пощастило з редагуванням геному, вважають людьми другого сорту: дорога до престижної роботи та поваги у суспільства для «негідних» закрита. Вінсент купує біоматеріал «придатного» Джерома Морроу і все ж таки потрапляє в програму підготовки пілотів аерокосмічної корпорації «Гаттака». Але несподівана подія у лабораторії та подальше розслідування загрожують перекреслити надію Фрімана на світле майбутнє.

Світ «Гаттаки» як ніколи близький. Вже зараз (за певних вкладень) можна провести, наприклад, передімплантаційну діагностику — виявити аномалії та генетичні дефекти ембріонів. А нещодавно був відкритий спосіб поміняти стать дитини прямо в утробі. Все, що стосується достовірності генетичних експериментів щодо створення людей, позбавлених «вад», у фільмі відображено з винятковою точністю. Тому «Гаттака» з кіно про прагнення свободи перетворюється на страшне застереження.

Інтерстеллар / Interstellar

Інтерстеллар Interstellar

Крістофер Нолан відомий любов'ю до практичних ефектів та прихильністю до комплексного підходу у створенні достовірного, з усіх боків обґрунтованого середовища своїх фільмів. Історія про пілота НАСА Джозефа Купера (Меттью Мак-Конагей), що рятує людство, за допомогою кротової нори і проріх у просторі-часі, не стала винятком. Купер очолює місію, в ході якої астронавтам доведеться пройти через червоточину та дослідити потенційно придатні для колонізації планети.

Ідея фільму належить провідному фахівцю з теорії відносності Кіпу Торну. Торн — суперзірка у професійній спільноті — замислював науково достовірну картину, яка не суперечила його дослідженням, ще у 2000-х і навіть спілкувався зі Стівеном Спілбергом. Доля розпорядилася інакше, і за режисуру врешті-решт взявся Нолан, а астрофізик-кіноман став головним консультантом та виконавчим продюсером «Інтерстеллару».

Контакт / Contact

Контакт Contact

«Контакт» — екранізація однойменного роману астрофізика Карла Сагана, одного із творців проекту SETI, присвяченого пошуку позаземного життя. Еллі Ерровей (Джоді Фостер) під час роботи в одній з лабораторій SETI приймає сигнал явно штучного походження, що походить від зірки Вега. Після розшифровки фахівці розуміють, що отримане повідомлення - інструкція зі складання якогось пристрою, куди вміщується лише одна людина. Цією людиною і стає Еллі Ерровей.

Не позбавлений спекуляцій заради ефектності сюжету, «Контакт», однак, дуже точно відображає роботи з пошуку інопланетного життя та перекладу позаземної мови. Ерровей використовує математику як універсальний інструмент з дешифрування, подорожує через систему кротових нір і стає першою людиною, яка встановила контакт з інопланетним розумом. І все це під пильним наглядом людей у чорних костюмах, що діють виключно з міркувань національної безпеки.

Вона / Her

Вона Her

Отримала «Оскар» за найкращий оригінальний сценарій фантастична мелодрама Спайка Джонза «Вона», розповідає історію Теодора Туомблі (Хоакін Фенікс). Теодор самотній і сумний, він купує нову операційну систему зі штучним інтелектом. Вибравши в налаштуваннях голосу опцію «жіночий», Теодор зазнає приємного шоку. Система називає себе Самантою (озвучена Скарлетт Йоганссон), вона приємна та мила з самотнім письменником. І між людиною та штучним інтелектом встановлюється не лише діловий, а й романтичний зв'язок.

Після появи голосових помічників "Вона" не здається фантастичним фільмом. Звичайно, те, як зображена Саманта в картині, поки що недосяжно (навіть з урахуванням новітніх чат-ботів, що захопили уми планети), але ідея, що колись ШІ буде не тільки допомагати людям сортувати пошту, а й стане повноцінним партнером як у роботі , так і в особистому житті, цілком відчутна.

Особлива думка / Minority Report

Особлива думка / Minority Report

"Особлива думка" - масштабна наукова фантастика Стівена Спілберга з розповіді одного з найбільш підкованих в науці письменників Філіпа К. Діка. У недалекому майбутньому кількість вбивств вдається скоротити до нуля завдяки інноваційній системі профілактики злочинів. Офіцер Джон Андертон (Том Круз) не натішиться новинкою, поки сам не виявляється під підозрою. Одночасно ховаючись від колег, Андертон намагається знайти підтвердження, що система запобігання злочинам теж може давати збої.

Серйозний підхід до роботи Спілберга відомий давно. Щоб показати світ майбутнього максимально достовірно, режисер консультувався із величезною кількістю фахівців. У результаті багато речей і технологій, показаних у фільмі, зараз або стоять на порозі, або вже увійшли в наше життя: безпілотні автомобілі, сканери сітківки, комп'ютерний зір. А системи профілактики злочинів тестуються в США та Європі.

Екс-махіна / Ex Machina

Екс-махіна Ex Machina

Технотрагедія, розіграна на трьох у «Екс-махіна», порушує питання самосвідомості ШІ та етики досліджень у цій сфері. Програміст пошукових систем Калеб (Донал Глісон) на запрошення свого керівника та техногенія Нейтана (Оскар Айзек) прилітає до його відокремленої резиденції для проведення тестів з андроїдом Авой (Алісія Вікандер). Незабаром Калеб розуміє, що свідомість Ави у розвитку пішла набагато далі за традиційне уявлення людей про роботів.

Дебютна режисерська робота Алекса Гарленда — напрочуд тонка та точна з наукового погляду історія про ціну технологічного прориву. Сучасні системи ШІ вже здатні проходити тест Тюрінга, яким Калеб перевіряє Аву на міцність. Гарленд задається питанням, де та межа між людиною і машиною і що робити нам, коли вона нарешті буде пройдена. Відповідь виходить надто зловісною.

Читати також


Вибір читачів
up