15-08-2023 Історія 9198

Пересопницьке Євангеліє як символ української нації та духовності

Пересопницьке Євангеліє як символ української нації та духовності

15 серпня 1556 року у Свято-Троїцькому монастирі в Ізяславі розпочалися роботи з написання Пересопницького Євангелія, однієї з найважливіших рукописних пам'яток української культури та духовності. Цей витончений рукопис зі своєю багатогранною історією та символічним значенням став однією із найшанованіших реліквій українського народу. Завдяки його унікальному оформленню, текстові та вазі Пересопницьке Євангеліє глибоко вплелося в історію, культуру та самоусвідомлення України.

Рукописна святиня українського народу

Пересопницьке Євангеліє є не тільки символом, а й витоком історії та культурної спадщини України. Роботу над перекладом текстів канонічного Євангелія на староукраїнську мову почали в монастирі Заславської Свято-Троїцької церкви. Закінчили ж переписування та оформлення святині 29 серпня 1561 року у Пересопницькому монастирі на Рівненщині. Чіткий почерк, орнаменти та розташування тексту свідчать про високий рівень майстерності монастирських скрипторів. Тексти написані так званим пізнім уставом на пергаменті чорним чорнилом і червоною фарбою. Всі приписки та післямови написані “дробним” письмом.

Обкладинка виконана з обрамлених в зелений оксамит дубових дощечок. Первісна оправа не збереглась, її довелося відновлювати. Але за чотириста п’ятдесят років жодна літера не вицвіла, а всі картинки залишились у первісному стані, навіть у мікроскоп не помітно ознак осипання фарби.

Символічне значення

З важливих аспектів символізму Пересопницького Євангелія варто відзначити його вагу - 9 кг 300 г. Книга є вагомим символом духовності та глибини думки, яка перетинає віки та зберігається для наступних поколінь. Крім того, оригінал цього Євангелія використовується для присяги новообраних президентів України, надаючи йому не лише символічну, а й світоглядну вагу.

Реліквія та дійсність

Ця рукописна пам'ятка активно використовувалася протягом століть як для богослужінь, так і для історичних досліджень. Широкий спектр читачів, серед яких такі видатні постаті, як Тарас Шевченко та Іван Мазепа, свідчить про неймовірну значущість цього тексту в історії та культурі України.

Урочиста інавгурація та безпека

Відмінним елементом сучасності є використання Пересопницького Євангелія під час урочистої інавгурації президента України. Для того щоб реліквія потрапила на церемонію інавгурації, Адміністрація президента подає спеціальну заявку до Національної бібліотеки імені Вернадського. Як тільки акт передачі підписаний, книгу кладуть у спеціальний контейнер для транспортування і в супроводі кортежу зі співробітників поліції доправляють до Верховної Ради. Після інавгурації Євангеліє з такими ж заходами безпеки повертають до бібліотеки. Дотримання високих стандартів безпеки та турбота про збереження рукопису свідчать про його винятковий статус у сучасному суспільстві.

Пересопницьке Євангеліє - образ минулого та джерело національної гідності

Пересопницьке Євангеліє - це не просто рукопис, це символ національної гідності, духовності та культурної спадщини України. Воно поєднує століття, об'єднує покоління і нагадує нам про глибоке коріння нашої нації. Його вага, символічне використання та історія зробили це Євангеліє прикладом вічності, що долає час і простір. Ця рукописна реліквія втілює в собі духовне багатство, глибокі цінності та невичерпну значимість для українського народу.

Пересопницьке Євангеліє стало міцним поєднанням мистецтва, віри та культурної спадщини. Його витончена обкладинка, гарні орнаменти та видатний почерк перетворюють кожну сторінку на шедевр, який віддзеркалює майстерність минулих поколінь. Ця рукописна пам'ятка виступає нашим провідником у минуле, нагадуючи про довгу історію боротьби за самостійність і духовність.

Процес інавгурації президента України з використанням Пересопницького Євангелія додає сучасну вагу та значущість цьому тексту. Це нагадує про зв'язок між минулим і сучасністю, підсилюючи духовне об'єднання нації та її гордість за своє коріння.

Пересопницьке Євангеліє стоїть поруч з іншими важливими символами української історії, як-от Томос про автокефалію української церкви. Ці дві реліквії розкривають багатогранність духовності та національної самосвідомості, відображаючи важливі кроки на шляху до незалежності та гідності.

На кінець додамо, що Пересопницьке Євангеліє не просто рукопис, а джерело натхнення для народу, свідчення його духовного відродження та важливий символ у національній палітрі України. Його цінність завдяки мистецькій майстерності, історичному значенню та духовному зв'язку робить Пересопницьке Євангеліє справжньою скарбницею нашого народу, нагадуючи нам про наші корені, цінності та невичерпний потенціал.

 

Читати також