«Кіно – це не тільки розваги». Прес-конференція з нагоди Відгуків Міжнародного фестивалю «Jeden svět».

Один світ у Дніпропетровську. Прес-конференція.

18 листопада 2013 року у Медіацентрі ДНЕПР ПОСТ м. Дніпропетровська відбулася прес-конференція з нагоди проведення у м. Днупропетровську Відгуків Міжнародного фестивалю документального кіно з прав людини «Один світ» («Jeden svět»), що організував Чеський центр у Києві.

У ролі спікерів виступили Юлія Стахівська, програмний координатор Чеського центру в Києві, Олександра Дворецька, координатор Мережі правових приймалень Криму та Володимир В’ятрович, голова вченої ради Центру досліджень визвольного руху. Координував спілкування Олександр Чиж, керівник Медіацентру ДНЕПР ПОСТ.

Юлія Стахівська розповіла про те, що щорічно відгуки фестивалю «Один світ» проводяться в Києві, та Чеський центр має партнерів і в інших містах, тому вирішили зробити щось подібне і поза межами Києва, а в Дніпропетровську як раз є бажаючі прийняти цей фестиваль.

«Один світ» один з найбільших правозахисних фестивалів документального кіно у світі. Це приблизно 150 тисяч відвідувачів щороку і більше 40 міст, долучених до фестивалю. І ці показники лише збільшуються. Фестиваль охоплює школи, університети, різноманітні центри. Цікавляться «Одним світом» люди досить різноманітних професій та різного віку.

17 листопада організатори Відгуків Міжнародного фестивалю документального кіно з прав людини «Один світ» у Дніпропетровську вже побачили, що і в цьому місті є люди, зацікавлені у таких кінопоказах, дискусіях, обговореннях. Люди мали змогу поділитися своїм досвідом, як позитивним, так і негативним. І саме реакція на фільми і є метою фестивалю.

Чеський центр в Києві є одним з 22 центрів свого роду у світі. Його дипломатична місія полягає у репрезентації чеської культури та освіти. Такі центри функціонують при Посольствах Чеської Республіки в інших країнах або у якості окремих одиниць. Чеський центр в Києві є частиною Міністерства закордонних справ Чеської республіки, представляє різноманітні чеські акції в Україні, а також зворотні, наприклад, підтримував українських художників, які їздили до Праги виставляти свої роботи. Можливо, колись і український фільм буде показано на «Jeden svět».

Фестиваль надсилає зацікавленим партнерам список фільмів, з яких можна обрати найбільш актуальні. Саме ці чотири фільми, які люди мають змогу побачити, були обрані не випадково. Так, фільм «Твердиня» вже знайомий цьому українському глядачу: його демонстрували у березні 2013 року на фестивалі Docudays у Києві. Власне, цікаво було показати ставлення чехів на придністровську зону, про яку люди в Україні знають небагато. Фільм «Ігри каменю», присвячений чесько-німецькому питанню, є актуальним з приводу того, що зараз можна провести багато паралелей ситуації, про яку говорять у фільмі із тим, що є у світі. Фільм «Забирайся, зимо» розповідає про вибори 2012 року у Росії. Акції, що відбувалися тоді, в деякій мірі були причетними і до української сторони. Фільм «Дивовижний Азербайджан» демонструє країну, яка, живучи між Сходом і Заходом, з одного боку, є частиною європейської культури, а з іншого боку, вони закорінені у східний світ. У середу спробують зробити Скайп-зв'язок із Хадіджею Ісмаіловою, азербайджанським журналістом, яка розповість про нещодавні вибори в Азербайджані і про життя опозиційних журналістів.

Олександра Дворецька, що представляє кримський правозахисний центр «Дія», наголосила на тому, що одним з організаторів фестивалю «Один світ» є чеська організація «Людина в біді», а сам фестиваль є лише одним із напрямків того, чим займається дана організація. Серед діяльності виокремлюється правозахисна і гуманітарна допомога у близько 56 країнах (на пострадянському просторі – Азербайджан, Білорусь, Україна).

«Дія» і «Людина в біді» реалізують у Криму спільний проект, що відкрив 5 безкоштовних правових приймалень, що здійснюють правову допомогу населенню. Вже є більше 500 клієнтів, які здобули якісну правову допомогу безкоштовно – особливо тим верствам населення, що не мають змоги самостійно забезпечити свою правову допомогу через нестачу коштів, а також найбільш мало захищеним верствам населення – людям, які вступили в конфлікт із державними органами.

«Всім неможна допомогти персонально, людей треба налаштовувати на те, що захищати свої права ми повинні самостійно», - переконана Олександра. Саме тому «Дія» і приєдналася до відлуння фестивалю у Дніпропетровську.

Підписуючи угоду про Асоціацію, країна має розуміти, що вона підписується у тому числі і під європейським цінностями, серед яких – захист людини. За умови підписання угоди, людям потрібно буде слідкувати за виконанням таких умов.

Олександра запрошує усіх передивитися виставку «Права людини поза грою», що також розташована у бібліотеці. Центр громадських свобод та чеська організація «Людина в біді» спільно робили цю виставку та визначили на них основні порушення прав людини. Стенди постійно оновлюються, набувають нового змісту.

Володимир В’ятрович – один із засновників і член ради музею Тюрма на Лонцького, який також долучається до практики показів документальних кіно. На думку Володимира, важливо привчити українців, що «кіно – це не тільки розваги», а й певна «пожива для думання». Науковець висловив надію, що якісні кіно європейського зразка по-доброму спровокують українців зайнятися створенням свого продукту. Це не є дорогі фільми, які вимагали великих коштів, але дуже гарно продумані і дають добру поживу для думок, що є хорошим викликом для українських журналістів та документалістів.

Фільм «Ігри каменю» розповідає про містечко на кордоні між Чехією та Німеччиною довкола пам’ятника на могилі кількох німців, вбитих чехами після завершення Другої світової війни. Фільм показує, як історія переплітається із сучасною політикою, як політики часто нахабно використовують історію для своїх цілей, далеких від вшанування пам’яті жертв тієї чи іншої трагедії.

У Експерименту була можливість задати питання спікерам.

Так, до Дніпропетровська привезли лише 4 фільми фестивалю «Один світ». У зв’язку з цим, виникло питання, де саме можна знайти та передивитися всі інші.

На жаль, стало відомо, що у вільному доступі в одному певному місці всіх фільмів зараз немає, для того, щоб переглянути їх всі, потрібно було б організувати окремий фестиваль в Україні. Але все ж, деякі з фільмів можна знайти у вільному доступі в Інтернет. До того ж, бажаючі можуть звернутися до Чеського центру в Києві з ініціативою організації некомерційного показу певного фільму.

Також цікаво було дізнатися про процес організації відгуків фестивалю «Один світ» в Дніпропетровську та труднощі, що супроводжували цей процес.

Для цього організаторам потрібно було звернутися до відповідного Департаменту, обласної та міської влади, щоб отримати там дозвіл на проведення відгуків фестивалю «Один світ» у Дніпропетровську. І лише зайва бюрократичність процесу трохи стурбувала організаторів та додала їм клопоту. Олександра ж має досвід зриву показу двох кінопоказів у Криму - кіноальманаху «Відкритий доступ» і показу документальної кінострічки з історією Pussy Riot.

До речі, говорячи про фільми про Pussy Riot, люди іноді зазначають, що правозахисні фільми доволі часто фінансуються американською стороною.

Експерти зазначили, що не має значення те, хто фінансує фільм, набагато важливіші дискусії, що він викликав, та розмірковуючи категоріями американського фінансування, ми нібито повертаємося до радянського минулого.

Не пропустіть можливість побачити ще 2 фільми фестивалю! 19 та 20 листопада о 18.30 у Центральній міській бібліотеці Дніпропетровська за адресою вул. Леніна, 23. Вхід вільний!

Анастасія Коноваленкова

Читайте також:

Відгуки Міжнародного фестивалю «Один світ» у Дніпропетровську (17.11 - 20.11.13).

Відкриття відгуків фестивалю «Один світ».

«Реконструкція ненависті». Показ фільму «Ігри каменю» у Дніпропетровскьку.

«Умом Россию не понять, аршином общим не измерить…». Показ фільму «Забирайся, зимо!» у Дніпропетровскьку.

«Пояс щастя» чи «вуаль дійсності»? Дивовижний Азербайджан у Дніпропетровську.

Думки організаторів "Один світ" у Дніпропетровську з приводу дніпропетровських відгуків фестивалю у 2013 році.


Читати також