Новий прекрасний світ бітників/хіппі
У багатьох людей про хіппі є уявлення, як про безвідповідальних бешкетників. Згідно пострадянського уявлення хіппі є туніяцями. А ще гірше, що вони: алкоголіки, наркомани, та ще до цього ведуть сексуально розбещене життя. І на цьому знання про них закінчуються. Та доводиться чути, що хіппі створили масони, а про світові тенденції після Другої світової війни мало почуєш від такої людини.
Таке уявлення про хіппі культуру є поверхове. Бо навіть, якщо вони належать до субкультури, то відрізняються від інших маргіналів своїм власним особливим світоглядом. Вони створили власний літературний канон, стиль одягу та головне, що пішли проти течії… І це можна назвати культурним феноменом.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Хіпі - рух у Львові очима Woody Child
Культурна революція
Ф. Скотт Фіцджеральд у статті «Відголоски століття джазу» говорить про те, що колись слово «джаз» означало в першу чергу секс. Він описує десятиліття, яке асоціюється з цим музичним жанром (1919-1929). Так що спочатку був джаз, а потім вільна любов.
До завершення Першої світової війни було дуже консервативне суспільство. Але моралізаторство старшого покоління підштовхнуло молодь до протилежного.
Почали виходити літературні твори, які були заборонені. Але Фіцджеральд не побачив в них загрози. Бо в них описувалися всім відомі речі, які для читачів не були новиною. Над жінками в ті часи мав владу чоловік. Ну не могла жінка навіть сама просто прогулюватися, без нагляду. Але заборонена література також внесла нові зміни у світогляд. Хлопці вже не з’ясовували з батьками дівчини умови шлюбу, а могли з нею зайнятися вільною любов’ю. Завдяки забороненим письменникам жінки змогли побачити, чи вигідний їм такий шлюб. Чи не втрачають вони так вільне сексуальне життя. Може бути, що вперше для багатьох жінок відкрилося, що кохання може бути радісним (пор. «Коханець леді Чатерлей» Девіда Лоуренса та «Что делать?» Миколи Чернишевського).
Проте на думку Фіцджеральда «Десятиліття джазу» вичерпало само себе не тому, що було таке неморальне, а з естетичної точки зору. Але на цьому все не закінчилося. Бо в 40-50 роках XX століття з’являються бітники (Генрі Міллер, автор «Тропік рака» їхній попередник, але це інша історія).
Бітники
Етимологія словосполучення «beat generation» пов'язана зі сленговим значенням прикметника beat: «розбитий, втомлений». Крім того, засновники руху проводили асоціації із серцебиттям («heartbeat»), пульсацією ритму в джазі («to beat» - відбивати такт), і навіть з християнськими заповідями блаженства («beatitude»).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Фільми «The Beat Generation»
Створення терміна приписується Джеку Керуаку, в друкованому вигляді він з'явився в маніфесті письменника Джона Клеллона Холмса «This is the beatgeneration», опублікованому в журналі «The NewYork Times» 1952 року Вільямом Берроузом. Бітницький рух став реакцією на конформізм «безмовного покоління» («silent generation») та на світові тенденції в період 1950-х років в цілому: загрозу ядерної зброї, політику маккартизму, расизм, політичну та комерційну цензуру, споживацтво. Не маючи чітко вираженої програми, рух бітників розкрив себе в образі героя-бродяги, індивідуаліста, бунтаря, нігіліста, що біжить від суспільства і мандрує в пошуках вільної Америки.
У культурологічному аспекті «розбите покоління» представляє собою значимий феномен, тому що воно ініціювало або стимулювало цілий ряд істотних тенденцій в культурі другої половини XX століття: висловило бунт проти «одномірності» людини масової культури, відчуття абсурдності буття; багато в чому наблизило сексуальну та психоделічну революції 1960-х рр.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Письменники, які «розірвали шаблони»
Також «Beat generation» сприяло розвитку екологічної свідомості та популяризації давньосхідних навчань та практик на Заході. В біографічному фільмі про бітників «Вбий своїх коханих» (2013) Люсьєн Карр сказав, що: «Метр, рима, та професори, вони всі - сторожі в'язниці. Так давайте випустимо злочинців на свободу!».Якщо вірити цьому фільму, то Ален Гінзберґ один з перших в Колумбійському університеті почав повставати проти викладачів та виступав за те, щоб кожен міг писати верлібром. Вони ж нав’язували за обов’язок рими. Частина правди в цьому є. Проте першими новаторами верлібру були французи Гюстав Кан (1859-1936) та Ремі де Гурмон (1858-1915). Новітній верлібр сформували Фрідріх Гендерлін, Стівен Крейн, Волт Вітмен, Артюр Рембо та інші. Бітники переосмислили те, що було. В жовтні 1955 року Аленом Ґінзберґом в «Шостій галереї» була прочитана поема «Howl» («Крик»). В ній він прочитав першу частину поеми Howl, решта були написані потім. Стиль її, подібний до верлібру, Гінзберґ називав «stream of consciousness» («потік свідомості»). Тому революційність цієї поеми не стільки у формі, а у змісті, який вона несе. Бо вона виразила цінності нового покоління, задовго перед сексуальною революцією.
Автостоп
Психоделічні наркотики
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Наркоманія в літературі
На гроші від гонорару за цей роман, Кізі придбав будинок в містечку Ла Хонда (Каліфорнія). Головним його захопленням були галюциногени. Там він створив комуну «Веселі бешкетники». Ця спільнота не належала до бітників, але ще не була гіпсі комуною. Вони влаштовували ЛСД вечірки, яких назвали «кислотними тестами». До цієї комуни приходили в гості Ніл Кеседі, Ален Гінзберг, байкери «Янголи пекла»(познайомив їх з Кізі Гантер Томпсон).
Занепад хіппі культури та спадок поколінь
Хіппі зникли, але вони повністю змінили нашу культуру. До таких висновків дійшов автор книги «Корпорація хіппі» Майкл Классен. На його думку починаючи від моди на порвані джинси, музичних гігантів («The Beatles», Джимі Хендрікс, «The Doors», «The Who» і так далі) аж до програмування. Вони змінили нашу культуру, але ми воліємо це не помічати.
Література:
- F. Scott Fitzgerald: «Echoes of the Jazz Age» (1931)
- Бондаренко, Ольга Юрьевна. «Антиномия "мудрость - безумие" в контркультуре США 1950-1960-х гг.».
- Джек Керуак. «В дорозі». «Фоліо», 2014.
- Вільям С. Бероуз. «Голий ланч». Видавництво «Комубук», 2016.
- Майкл Классен. «Корпорация хиппи». «Баланс бизнес букс», 2017.
- Річард Бротіґан. «Ловля форелі в Америці». «Комубук», 2017.