Смартфон: друг чи ворог?
Із семи мільярдів людей на Землі шість мають мобільний телефон. Це вражає, оскільки лише 4,5 мільярда людей мають доступ до більш-менш обладнаного санвузла. Як же цей популярний пристрій впливає на наше тіло й мозок?
Якщо прямо зараз ви, схиливши голову, дивитеся в телефон, то ваш хребет викривлений так, ніби на шиї у вас сидить 8-річна дитина.
Це досить серйозно, враховуючи, що люди дивляться в екран телефона близько 4,7 години на добу. А це, та ще час, проведений за комп’ютером, збільшує кількість короткозорих людей. Скажімо, в 70-ті роки ХХ століття лише близько чверті населення США страждало на короткозорість, зараз же – половина. А в деяких частинах Азії короткозорого населення – 80-90%.
Однак складно взяти й відкласти телефон, наприклад через гру Candy Crash. Під час гри ви постійно перемагаєте, що дає мозку невелику порцію дофаміну. А потім вас винагороджують новим контентом у грі. Ці новації також даруть трохи дофаміну. А разом це створює так звану «петлю споживання». Це та ж петля, яку ми спостерігаємо в поведінці нікотино- чи кокаїнозалежних. Наш мозок досить складно влаштований, він постійно потребує нової інформації, тому застосунки смартфона й розроблені так, щоб постійно задовольняти цю потребу. Ось чому від них так важко відірватися. Отож і виходить, що 93% людей у віці 18-29 років зізнаються, що замість читання книг і спілкування з іншими людьми вони користуються смартфоном аби не нудьгувати. З’явився навіть новий термін для цього явища: номофобія – боязнь залишитися без телефона.
Також помічені були й зміни в роботі мозку, пов’язані з використанням ґаджетів. Альфа-ритм часто асоціюється зі спокійним неспанням, коли в голову приходять відсторонені думки. А гама-ритм спостерігається при зосередженні уваги. Експерименти показали, що коли телефон передає сигнал, наприклад, під час розмови, потужність альфа-хвиль збільшується. Це означає, що телефонний сигнал в прямому сенсі впливає на роботу мозку.
Смартфон також може порушити режим сну. Телефонний екран є джерелом синього світла, яке впливає на наш біоритм, скорочуючи час, проведений у глибокому сні. Це також сприяє розвитку діабету, раку та набору зайвої ваги. Дослідження показали, що людям, які вночі читають з екрану телефона, важче заснути. У них скорочується вироблення мелатоніну – гормону, що відповідає за режим сну й неспання. Гарвардська медична школа радить не користуватися різними електронними пристроями за 2-3 години до сну. Почитайте краще книжку перед сном.
Звісно, смартфони значно полегшили доступ до інформації, особливо для біднішого населення. 7% американців повністю залежні від смартфонів через можливість вийти з їх допомогою в Інтернет. Дослідження, проведені в 2014 році, показали, що більшість власників смартфонів користуються ними для проведення банківських операцій, пошуку медичної інформації та роботи. Хоч використання смартфонів має й позитивні сторони, важко заперечити їх вплив на нас. Між тим багато успішних людей вирішують брати на деякий час так званий відпочинок від смартфону, щоб підвищити свою продуктивність.