27-09-2023 Історія 1498

Дукачі: історія традиційних українських прикрас

Дукачі: історія традиційних українських прикрас

Українська культура завжди була багата на традиції, обряди й унікальні прикраси. Однією з таких прикрас є дукач, або - інша назва - личман та ягнус. Ця неймовірно чарівна та символічна прикраса відіграє значущу роль у житті українських жінок, втілюючи в собі історію, культуру та навіть віру народу.

Дукач - це велика медалеподібна прикраса, яка оздоблена металевим бантом і камінцями. Вона є невід'ємною частиною традиційного жіночого строю України. Але як ця прикраса стала такою важливою та чому її називають дукачем?

Історія походження

Історія дукача сягає своїм корінням у XVI–XVII століття, коли в Західній Європі в грошовому обігу чільне місце посідала золота монета, що вперше була викарбувана у Венеції. Ця монета мала напис "дукатус," що визначило її назву. Термін "дукач" українці позичили у цього слова. Українські жінки використовували ці грошові монети та медалі, що стали великими та красивими, як центральну частину своїх прикрас.

При виготовленні дукача використовувалися різні гроші, як-от австрійські дукати з образом Марії Терезії, російські рублі та навіть місцеві монети з унікальними зображеннями. Основною ідеєю було створити враження розкоші та вагомості. І це вдалося на славу.

дукач у вигляді російської срібної монети

З часом дукачі стали не лише прикрасою, але й символом статусу та смаку їхніх власниць. Вони увійшли до складу жіночих оздоб української шляхти, козацької старшини та заможного козацтва. Але не лише високий статус дозволяв носити дукачі. Були й "бідні дукачі", виготовлені з міді, латуні чи олова, які носили лаконічні сюжети та не мали металевих бантів. Такі дукачі були більш доступні, прикрашаючи своїх власниць.

Ця унікальна прикраса носилася на намистах, шнурках, ланцюжках і стрічках. Дукачі прикрашалися різними елементами, як-от розетки з камінцями, серцями, янголами з крильцями й іншими символами. Вони створювалися з любов'ю та майстерністю, кожна деталь обиралася з урахуванням її значення та символіки.

дукач як елемент традиційного жіночого одягу

Але дукачі це не лише прикраса. Вони мали глибокий символічний зміст і були пов'язані з численними українськими традиціями. Наприклад хрещений батько дарував дівчинці дукач у першу річницю її хрестин. Найціннішими вважалися дукачі з образами святих, ім'я яких відповідало імені похресниці. Ця прикраса була своєрідним оберегом і талісманом, завжди носилася разом із хрестом і передавалася у спадок від матері до доньки.

Унікальність українських прикрас: від історії до сучасності

Дукачі - це не просто прикраса, це символ України, її історії та культури. Дукачі стали втіленням ремісничого мистецтва, де кожна прикраса несли в собі історію та сенс.

Символіка дукачів набула ще більшого значення в контексті української культури. Вони втілювали не лише естетичну цінність, але й духовну глибину. Ім'я святої, зображеної на дукачі, могло бути вибране не випадково. Воно давало прикрасі захисні та оберігові властивості.

Кожна прикраса була не просто предметом, а частиною сімейної спадщини, яку передавали від матері до доньки. Ця традиція втілила в собі передачу цінностей та історії народу від покоління до покоління.

Сучасний світ може здаватися далеким від традицій та обрядів минулих століть, але дукачі залишаються нагадуванням про багату спадщину та культурний здобуток українського народу.

Таким чином, дукачі - це не просто прикраса, а втілення історії, традицій та краси України. Вони прикрашають не лише зовнішність, але й душу та дух народу, залишаються невід'ємною частиною культурної спадщини, яку ми повинні берегти та передавати майбутнім поколінням.

.


Читати також