Накладений платіж: що це таке та як працює?
Купуючи товар в інтернеті з доставленням, кожен клієнт хоче бути впевненим, що не віддасть гроші за несправний чи неякісний товар. Для продавця ж важливо отримати оплату своєчасно та в повному обсязі. Накладений платіж допомагає врахувати інтереси обох сторін.
Що таке накладений платіж
Накладений платіж, або післяплата — це форма розрахунків між продавцем та покупцем, при якій перший відправляє замовлення без оплати, а другий платить при отриманні товару на пошті чи у відділенні кур’єрської компанії. Такий спосіб розрахунків зводить до мінімуму ризики учасників угоди: покупець точно отримає товар, а продавець – оплату.
Як відправити замовлення накладеним платежем
Доставлення посилки з післяплатою складається з п'яти етапів:
- Продавець надсилає замовлений клієнтом товар.
- Замовлення надходить у поштове відділення покупця.
- Покупець оплачує вартість товару та пересилки. Він може розкрити посилку й оглянути замовлення перед оплатою, якщо продавець зазначив таку можливість в описі посилки.
- Пошта або кур’єрська компанія віддає замовлення покупцю.
- Гроші за товар перераховують на розрахунковий рахунок продавця.
Якщо одержувач не прийде за замовленням, посилку відправлять назад.
Переваги та недоліки післяплати для бізнесу
Переваги відправлення товарів накладеним платежем:
- довіра покупців вище, коли покупку можна оплатити при отриманні. Це особливо актуально для невеликих інтернет-магазинів, які тільки почали завойовувати свою репутацію;
- багато потенційних клієнтів не люблять оплачувати товар онлайн, навіть якщо довіряють інтернет-магазину. Зважитися на покупку простіше, коли можна відтермінувати оплату до моменту отримання замовлення;
- продавець може бути точно впевнений, що товар не віддадуть покупцю без оплати. Адже у такому випадку перевізник буде зобов'язаний відшкодувати збитки.
Попри переваги у післяплати є й недоліки:
- покупець може не прийти за замовленням. Щоб отримати товар назад, продавець повинен заплатити за пересилку у дві сторони. В результаті інтернет-магазин не тільки не отримує гроші за товар, але й несе подвійні витрати на послуги перевізника;
- послуги поштового оператора можуть коштувати дорого. Деякі інтернет-магазини закладають вартість пересилки в ціну товару, але це не завжди можливо. Продавцю доводиться нести додаткові витрати без гарантії, що покупець узагалі забере посилку;
- за переказ грошей продавцю перевізник стягує комісію. У більшості випадків бізнес бере витрати на себе, а це невигідно. Якщо перекласти комісію на покупця, він може відмовитися від покупки.
Післяплата допомагає зберегти потенційних клієнтів, які побоюються переказувати гроші в інтернеті, але у цього методу розрахунків є й істотні недоліки. Тому краще не робити накладений платіж єдиним способом оплати, а дати вибір покупцям.