Посттравматичний стресовий розлад: як розпізнати та що робити

Посттравматичний стресовий розлад: як розпізнати та що робити

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) — складний психологічний стано, що виникає у відповідь на переживання сильної травми або стресу. Це може бути наслідок військових дій, фізичного насильства, аварій або інших подій, що загрожують життю чи здоров'ю. ПТСР може значно впливати на повсякденне життя людини, її стосунки та здатність працювати. Тому важливо вміти розпізнавати його симптоми і знати, як допомогти собі або близьким.

Як розпізнати ПТСР?

ПТСР може проявлятися різними симптомами, які можна розділити на три основні групи:

 1. Нав'язливі спогади та флешбеки. Людина може часто згадувати травматичну подію, ніби вона відбувається знову. Це можуть бути яскраві образи, звуки або запахи, що викликають сильні емоційні реакції.
 2. Уникання та емоційна глухота. Людина намагається уникати всього, що нагадує їй про травму, включаючи місця, людей або діяльність. Вона може стати емоційно відчуженою, втратити інтерес до речей, що раніше приносили задоволення, або мати труднощі зі встановленням близьких стосунків.
 3. Підвищена збудливість і тривожність. Це можуть бути проблеми зі сном, дратівливість, вибухи гніву, труднощі з концентрацією уваги чи постійне відчуття небезпеки. Людина може бути надмірно пильна та легко лякатися.

Що робити, якщо ви або ваші близькі мають ПТСР?

Якщо ви підозрюєте у себе або когось із ваших близьких ПТСР, важливо звернутися за допомогою до професіонала. Ось декілька кроків, які можуть бути корисними:

 • Звернення до психолога. Психолог може допомогти вам зрозуміти ваші почуття та розробити стратегії для управління симптомами. Важливо знайти спеціаліста, якому ви довіряєте і з яким вам комфортно працювати. Онлайн-сервіс пошуку психолога Mentoly може стати чудовим інструментом для цього. Він дозволяє знайти кваліфікованого психолога, котрий підходить саме вам, та забезпечує доступ до терапії навіть у віддалених районах.
 • Корпоративна терапія. Для багатьох людей, що працюють в організаціях, підтримка на робочому місці може бути важливою. Деякі компанії пропонують корпоративну терапію, яка допомагає співробітникам справлятися зі стресом та психологічними проблемами. Це може бути особливо корисно для тих, хто стикається зі стресом на роботі або пережив травму під час виконання службових обов'язків.
 • Групова терапія та підтримка. Відвідування груп підтримки може бути корисним, оскільки ви можете поділитися своїм досвідом з іншими людьми, котрі переживають схожі ситуації. Це може допомогти зменшити відчуття ізоляції та надати додаткову підтримку.

Поради для повсякденного життя

Окрім професійної допомоги, існує декілька стратегій, які можуть допомогти вам управляти симптомами ПТСР у повсякденному житті:

 • Фізична активність. Регулярні фізичні вправи можуть допомогти зменшити стрес та поліпшити настрій. Це може бути прогулянка на свіжому повітрі, йога чи будь-який інший вид активності, що приносить вам задоволення.
 • Техніки релаксації. Медитація, глибоке дихання, прогресивне м'язове розслаблення та інші методи релаксації можуть допомогти зменшити тривогу та покращити самопочуття.
 • Збалансоване харчування та сон. Правильне харчування та достатній сон є важливими для підтримки психологічного здоров'я. Намагайтеся дотримуватися режиму сну та харчуватися збалансовано.
 • Соціальна підтримка. Спілкування з друзями та близькими може допомогти зменшити відчуття ізоляції. Не бійтеся звертатися за підтримкою та ділитися своїми почуттями з тими, кому ви довіряєте.
 • Планування та встановлення цілей. Встановлення короткострокових та довгострокових цілей може допомогти вам відчувати контроль над своїм життям і забезпечити відчуття досягнення.

ПТСР — серйозний розлад, який може вимагати часу та зусиль для подолання. Однак з правильною допомогою та підтримкою багато людей можуть успішно управляти своїми симптомами та жити повноцінним життям. Якщо ви чи ваші близькі стикаєтеся з ПТСР, не зволікайте звертатися за допомогою. 


Читати також