Оперний фестиваль у Фінляндії

Оперний фестиваль у Фінляндії

Оперний фестиваль - візитна картка не тільки Савонлінни - маленького курортного містечка у Фінляндії, але і всього північного краю.   

В цьому році знаменитому музичному форуму виповнюється 100 років. Весь цей час основним фестивальним майданчиком була давня фінська фортеця Святого Олафа. Спочатку, в цитаделі звучала лише музика фінських композиторів - виняток було зроблено лише для «Фауста» Гуно. У наші дні в замку вже звучить весь оперний репертуар. А нещодавно до оперного форуму додався і фестиваль балету. 

На початку ХХ століття Савонлінна була маленьким фінським курортом - тричі на тиждень пароплави з Петербурга привозили сюди російських туристів. З тих пір, як в 1912 році тут пройшов перший оперний фестиваль, життя міста змінилося. Сьогодні в Савонлінні, 40 відсотків території якої займають озера найчистішої води, є свій драматичний театр, два кінотеатри, порт, вокзал, суднобудівна вервь, університет, чотири бібліотеки. В одній з них зберігається унікальний архів.

У міській бібліотеці Савонлінни зберігається підшивка місцевих газет, починаючи з середини XIX століття. У номері 71 за 1912 рік знаходимо велику статтю, присвячену першому оперному фестивалю. Тут фотографія красуні Айно Акті - знаменитої фінської оперної співачки, яка і придумала робити в Савонлінні національний оперний фестиваль.

«У той час, коли ця стаття була написана, Фінляндія ще була частиною Росії. І ось тут описується, який прекрасний був вечір, погода була чудова, дуже здорово. І ця стаття написана як вірш », - говорять в бібліотеці.

Айно Акті була не тільки всебічно обдарованою артисткою, але і відмінним маркетологом. Одночасно з оперним оглядом вона організувала в Савонлінні спортивні змагання. Це привернуло до міста ще більше гостей: вдень вони вболівали за спорт, а ввечері, звісно, відправлялися у фортецю слухати оперу. Дивовижні фотографії тих перших прем'єр, а ще афіші 1912 року - деякі російською мовою - зберіг Пентті Саволайнен, протягом 27 років колишній директор Савонліннського фестивалю і написав про нього чотири книги. Останню - до нинішнього 100-літньому ювілею. Поки, щоправда, факти та легенди можна прочитати тільки на фінському.

«Мало хто зараз пам'ятає, що Айно Акті була не тільки оперною дівою, але і прекрасною балетною танцівницею, вивчившись у російських майстрів. Так що, я думаю, вона була б тепер дуже задоволена, якщо б дізналася, що в Савонлінні проводиться і балетний фестиваль», - відзначає філолог Пентті Саволайнен.

Кілька років тому друга творча пристрасть Айно Акті втілилася в Савонліннському міжнародному балетному фестивалі. Цього року його головною і єдиною подією став фестиваль російського балету Dance Open.

«Оперний і балетний фестиваль разом збирають близько 70 000 гостей. Це і ті, хто купує квитки на концерти, і туристи, які приїжджають сюди, залучені подією. До ювілейного року ми готувалися особливо - заново вимостили вулицю, що веде до замку, відреставрували кілька старовинних будинків», - розповідає мер Савонлінни Янне Лайне.

Грандіозний концерт зірок Маріїнки, Великого та запрошених американських солістів у старовинній фортеці Олавінлінна, плюс тиждень дитячих майстер-класів від викладачів Академії імені Ваганової, повинні дати новий подих фінському балету. Поки для Фінляндії це скоріше екзотика.

«Дуже багато хто займається, звичайно, як кажуть в Америці, для фана, для себе, для настрою, для свого хорошого самопочуття, бо просто подобається. Сьогодні все менше і менше йдуть в балет, а в фінський балет - ну, у них чисельність населення набагато менше. Їм краще якийсь активний вид спорту - фігурне катання, лижі, а балет специфічний дуже», - припускає солістка Маріїнського театру, викладач Академії хореографії імені Ваганової Вероніка Іванова.

Втім, кілька цілеспрямованих і талановитих юних фінських балерин на майстер-класі таки виявилося. Одна з них навіть поїде на навчання в Вагановську академію. Так що ниточки, що пов'язують балети двох країн, не перериваються.

У місцевому музеї ляльок серед інших є оперна діва і балетна прима - чомусь досить дебела. А от музею оперного фестивалю за сто років тут так і не з'явилося. Як немає поки в Савонлінні ні пам'ятника, ні вулиці Айно Акті, яка, втіливши власну мрію, визначила долю міста вже більше, ніж на сто років.


Читати також