12-11-2021 Мистецтво 179

Кінофільми Дені Вільнева

фільми Дені Вільнева

Дені Вільнев – один із рідкісних режисерів в Голівуді, який починав із сюрреалістичного артгауза і зберіг свій авторський стиль, перейшовши на великобюджетні проєкти. Звичайно, ви вже переглянули фільм «Дюна» Вільнева і швидше за все переглядали в кінотеатрі «Який біжить по лезу 2049». У цій статті ви дізнаєтесь про інші, не менш цікаві роботи автора.

«32-е серпня на Землі» (1998)

«32-е серпня на Землі» (1998)

Молода жінка на ймення Сімон, потрапляє в небезпечну автокатастрофу. Чудом залишившись непошкодженою, вона обдумує своє життя, залишає роботу і вирішує народити дитину. На роль батька дівчина вибирає свого найкращого друга Філіпа. Він дає згоду, але за умови, що зародження буде в пустелі в Солт-Лейк Сіті. Завдяки цій подорожі вони засвоять багато важливих уроків: про любов, самотність і про відкриття самих себе.

Свою головну роботу тридцятирічний Вільнев вперше презентував в Каннах: вже тоді режисер отримав популярність, а через кілька років про нього заговорили, як про найамбіціозного постановника фільмів із Квебека. «32-е серпня на Землі», як не дивно, найбільш пізній фільм, менш формалістичний візіонерським картинам Вільнева.

«Круговерть» (2000)

фільм «Круговерть» (2000)

Сюжет розповідає про чудову жінку із Монреаля на ймення Бібіан Шампань, яка насмерть збиває норвезького рибака, безутішно намагається звести рахунки з життям, а згодом закохується в сина загиблого. Не лінійність розповіді видається зайвою хитрістю, а розгорнута історія проста і знаходиться на поверхні: це розповідь про вибір добра замість зла та уміння жінки любити. Одна з цитат фільму так звучить: «Любов – це обернена ненависть». У фільмі це показується не досить переконливо, і режисер говорить про ідею не так яскраво. Як наслідок, мотив насилля і кохання – як подолання цього насилля стане одним із головних тем у фільмах Вільнева.

Здається «Круговерть» став заручником таланту Вільнева, який йшов попереду його режисерських ідей. Після виходу фільму постановник, засмучений двома створеними кінострічками, сказав, що «окунеться в сім’ю і більше ніколи не повертатиметься до режисерської діяльності, допоки не буде налаштованим відзняти картину, якою можна буде пишатися».

«Поверхом вище» (2008)

«Поверхом вище» (2008)

Цього разу на вас чекатиме фільм-притча. Під час розкішного бенкету одинадцять переповнених «солодким життям» гостей влаштовують своєрідне масштабне змагання. Неочікуваний результат подій у цьому абсурдному гротескному всесвіті вибухає у внутрішню безкінечну симфонію достатку, створюючи відштовхуючу метафору нашого голодного літературного апетиту.

«Політех» (2008)

«Політех» (2008)

До кінематографії Вільнев повернувся через вісім, майже дев’ять років. Тему він обрав тяжку – скулшутінг, і знову насильство і ненависть стали основою встановленої проблематики, ядром тих питань, на які Вільнев досі шукає відповіді. В чорно-білому «Політеху» режисер створює монреальські події 1989 року, коли зневірений студент-невдаха вирішив помститися всім дівчатам і фемінізму зокрема, вбивши при цьому 14 людей. «Політех» з документальною скурпульозністю демонструє фатальні години студентів – фізиків та інженерів, чиє життя обірветься через ентропійну силу, яка потрапить у закриту систему університету.

Після тривалої перерви Вільнев повернувся з досить буквальним фільмом. Не зупинився експерементувати в технічних аспектах, він нібито стримував у вузді свій режисерській талант, звідти і «Політех» вийшов точним, гучним і не дуже багатослівним - які взагалі слова можна дібрати, переживаючи досвіт подібних трагедій?

«Пожежі» (2010)

«Пожежі» (2010)

Для багатьох знайомство з режисером почалось саме з цього фільму , а німий пролог, в якому дитині-солдату голять голову під пісню Radiohead «You and Whose Army?» запам’ятається надовго.

Сюжет фільму – пристосування однойменної сучасної п’єси драматурга Важди Муавада. Померла мати Марван заповідає своїм дітям два листа з проханням віддати їх батьку, якого вони вважали загиблим та брату, про існування, якого вони навіть не знали. З цієї події і розгортається сюжет, який повідомляє історію сім’ї Марван. Заплутана історія могла б не вийти, якби не швидкість і вміння, з яким Вільнев вміє розповідати історії. Звивиста складність унікальної п’єси чудово працює завдяки художнім прийомам, які режисер вносить в структуру сюжету. Наприклад, розбиття історії, яка підкреслюється червоними надписами, роз’єднує загадку на своєрідні пазли, і нам пропонується з’єднати їх докупи разом з персонажами.

«Пожежі» - це не тільки історія про Едіп, у ній є місце і для важливої для Вільнева ідеї прощення та жіночої здібності до кохання в найскладніших обставинах. Переконливість та переконання Вільнева в ідеї, яку він раніш демонстрував в «Політеху» і «Круговерті» робить фільм цікавим не звертаючи увагу на зайву мелодраматичність.

«Ворог» (2013)

«Ворог» (2013) Вільнев. Кадр з фільму

«Ворог» - напевне, найнезвичайніший і досить заплутаний фільм Дені Вільнева. Тут Джейк Джиленхол грає відразу двох людей: тихого та спокійного викладача історії Адама з університету в Торонто і його цілковиту протилежність – зухвалого актора-двійника Ентоні.

Але все-таки головним героєм стає Адам – від професора глядач постійно знайомиться зі страхітливим двійником. Нав’язлива ідея знайти та «викрити» негідника, який відбирає в Адама життя, перетворюється на параною, яка виливається в черговий ланцюг дивних подій.

«Полонянки» (2013)

Фільм «Полонянки» (2013)

Після «Пожеж» Вільнев щойно з’явився у Голівуді і взявся паралельно за два проєкта – «Ворог» і «Полонянки». Якщо фільм про двійника був досконалим дзеркалом його найкращих робіт, то «Полонянки» безперечно став першим і вдалим досвідом поєднання жанру і вже сформованого авторського стилю. До англомовного проєкту канадця приєднались Х’ю Джекман і Джейк Джиленхол, а також один із головних співавторів Вільнева – оператор Роджер Дікінс. Саме він, швидше за все, мав величезний вплив на режисера та його праці.

Про сюжет. Келер Довер зіштовхується із найбільшим жахом будь-якого батька: його шестирічна донька зникла разом зі своєю подругою. Час летить, а дівчатка не повертаються і паніка досягає свого апогею. Єдина зачіпка – застарілий фургон, який був припаркований на їх вулиці тоді, коли діти грали у дворі. Детектив Локі, який очолював розслідування, арештовує водія фургону – Алекса Джонса, але поліція швидко його звільняє з-під арешту через недолік доказів. Поліція не поспішає у розслідуванні, а божевільний від горя батько бере справу у свої руки. Але наскільки далеко може зайти Келер в пошуках дівчат?

«Вбивця» (2015)

«Вбивця» (2015) Вільнев

У центрі історії агент ФБР Кейт Мейсер (Емілі Блант), агент ЦРУ Мет Грейвер (Джош Бролін) і підозрілий найманець із сумними очима Алехандро (Бенісіо Дель Торо). Вони втрьох намагаються розібратися з наркодилером Санора, от тільки методи у Кейт і двох інших зовсім різні. Дівчина діє в межах закону. А поведінка Алехандро більш схожа на помсту.

«Вбивця» тільки на перший погляд здається одним із багатьох бойовиків про незакінчені війни американських спецслужб із впливовими наркодилерами. Насправді ж картина Вільнева представляє досить переконливі бачення про моральний вибір в умовах жорстокого хаосу.

В одному інтерв’ю режисер зізнався: «Фільм про те, як західний світ реагує на проблеми за межами своїх кордонів. Чи повинні ми стати чудовиськами лише для того, щоб вести боротьбу з монстрами? Насправді ж мова йде не про картелі. Події фільму могли б розвиватися будь-де: в Африці, на Близькому Сході або де інде».

«Прибуття» (2016)

«Прибуття» (2016) Дені Вільнев

Лінгвіст Луїза Бенкс та фізик Ян Донелі приймають пропозицію від влади, і вирушають на вивчення одного із небагатьох величезних позаземних «зернят», які раптово з’явились на території деяких країн. На борту незвичних кораблів знаходяться прибульці. Тільки не такі, якими ми звикли їх бачити, а у вигляді неприємних щупалець, які намагаються донести щось до землян своєю мовою. Саме цей спосіб спілкування і вивчають Луїза і Ян. Щоправда, для цього потрібен час, який влада та армія надавати зовсім не хочуть, керуючись принципом «швидше б розгромити в пух і прах цих рептилоїдів».

«Прибуття» тільки захищається науковою фантастикою, за своєю суттю ця історія про важливу тему Вільнева, розпочатою ще у «Круговерті». Цей фільм про те, як зупинити насилля.


Переклала: Світлана Лепікаш


Читайте также