13.02.2022
Мистецтво
eye 404

Найпопулярніші художниці-сюрреалістки

Художниці-сюрреалістки.

Сюрреалізм був не лише художнім рухом, але й прагненням свободи, що охоплює всі сторони життя. Як сказав Мерет Оппенгейм, жінки-сюрреалістки жили і творили, керуючись «свідомим бажанням бути вільними». Подібно до своїх колег-чоловіків, жінки-сюрреалістки були також політичними активістами, захисницями прав жінок і революційними борчинями. Вони жили незвичайним життям як вільні особистості, створюючи власну красу і гідність, висловлюючи безпосередню енергію, привабливість і гумор, і зовсім не дивно, що деякі з них перевершили не лише чоловіків-художників, а й легендарну Фріду Кало, чиї картини протягом багатьох років користуються величезною популярністю у всьому світі.

Коли 21 серпня 1933 року вісімнадцятирічна Віолетта Нозьер зізналася в отруєнні свого батька, французька преса вибухнула обуренням проти неї. Відповідно до суспільної думки, Віолетта була «несерйозною дівчиною», котра проявляла тенденції, характерні для новостворених «емансипованих» жінок, яка вела розгульне життя, на відміну від своїх працелюбних одноліток. Не мало значення, чи були правдиві звинувачення в тому, що трапилося, бо преса вирішила зробити з неї цапа-відбувайла.

Однак, був все ж таки самотній голос незгоди: сюрреалісти продемонстрували свою підтримку колективною творчістю, обравши Віолетту своїм Чорним Ангелом, музою, яка надихне їх на безперервну боротьбу з буржуазним менталітетом і його міфами про закон і порядок, логіку і розум. Система, яка привела до соціальної нерівності постіндустріальної епохи і до жаху Першої світової війни, була, на думку сюрреалістів, непоправно ущербною. Для того, щоб здолати її, потрібна була не лише політична, а й культурна революція.

Тож емансипація жінок була основною для повалення капіталізму і патріархату, починаючи з виклику буржуазному сприйняттю жінок як хороших, безкорисливих, покірних, неосвічених, благочестивих і слухняних.

Поезія. Свобода. Кохання. Революція. Сюрреалізм – це не чудний ескапізм, а розширене усвідомлення. Відсутність меж і цензури давало безпечне місце для обговорення й оброблення колективної травми Першої світової війни, а також давало вихід творчим потребам жінок.

Незважаючи на те, що вони віталися й активно брали участь у русі, сюрреалістичне розуміння жінок все ще дуже сильно вкоренилося в стереотипах ідеалізації. Жінки або сприймалися як музи і об'єкти натхнення, або викликали захват як інфантильні фігури, які мають живе уявлення завдяки своїй наївності і схильності до істерії.

Саме завдяки роботам жінок-сюрреалісток жіноча ідентичність дійсно отримала шанс розквітнути, міцно влаштовуючись у світі мистецтва, оскільки вони присвоїли міф про музу для того, щоб виразити свій повний потенціал як активних творчинь.

Тривалий час жінок-художниць згадували в основному у зв'язку з їх стосунками (часто сентиментальними) з чоловіками-художникам. Лише останнім часом їх праця була проаналізована незалежно і отримала ту увагу, на яку вона заслуговує.

1. Валентина Гюго

Валентина Гюго народилася в 1887 році і отримала академічну освіту художниці, котра навчалася у Паризькій Школі витончених мистецтв. Зростаюча у просвітницькій і прогресивній родині, вона пішла слідом за батьком, ставши ілюстраторкою і малювальницею. Відома своєю роботою з російським балетом, вона встановила міцні професійні зв'язки з Жаном Кокто. Через Кокто Гюго познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком Жаном Гюго (правнуком Віктора Гюго) і Андре Бретоном - засновником сюрреалістичного руху - в 1917 році.

Валентина Гюго

Завдяки цій дружбі вона все більше й більше зближувалася з групою художників, яка нещодавно утворилася, в яку входили Макс Ернст, Поль Елюар, Пабло Пікассо і Сальвадор Далі. В цей час вона приєдналася до Бюро сюрреалістичних досліджень і виставляла свої роботи в сюрреалістичних салонах в 1933 році і на виставці «Фантастичне мистецтво, дада, сюрреалізм» в Музеї сучасного мистецтва в 1936 році.

Валентина Гюго

Страждаючи через самогубства колег-сюрреалістів Рене Кревеля і Тристана Тцари, а також Елюара, вона назавжди покинула групу сюрреалістів. У 1943 році її слово було включене у Виставку 31 жінки Пеггі Гуггенхайм. Її перша ретроспективна виставка відбулася в Труа (Франція) в 1977 році, через 10 років після її смерті.

Валентина Гюго

2. Мерет Оппенгейм

Мерет Оппенгейм народилася в Берліні в 1913 році, але переїхала в Швейцарію на початку Першої світової війни. Її мати і бабуся, котрі виросли в процвітаючій країні, були суфражистками. Бабуся була однією з перших жінок, яка вивчала живопис. У своєму будинку в Кароне Мерет познайомилася з багатьма інтелектуалами і художниками, такими як: художники-дадаїсти Хьюго Болл і Еммі Хеннінгс, а також письменник Герман Гессе, котрий одружився з її тіткою (а після розійшовся з нею).

Її батько, лікар, був близьким другом Карла Юнга і часто відвідував його лекції. Він познайомив Мерет з аналітичною психологією і заохочував її вести щоденник снів з раннього віку. Завдяки цьому знанню Мерет була, мабуть, єдиною сюрреалісткою, котра володіла авторитетом у психоаналізі. Цікаво, що вона також була однією з багатьох сюрреалісток, яка надавала перевагу Юнгу Фрейду.

Мерет Оппенгейм

В 1932 році вона переїхала в Париж для того, щоб продовжити свою художню кар'єру, вступивши в контакт із сюрреалізмом завдяки швейцарському скульптору Альберто Джакометті. Незабаром вона потоваришувала з іншими членами групи, в яку в той час входили Ман Рей, Жан Арп, Марсель Дюшан, Далі, Ернст і Рене Магрітт.

Сидячи в паризькому кафе з Пікассо і Дорой Маар в 1936 році, Пікассо звернув увагу на незвичний браслет на хутровому підкладі, призначений для дому Ельзи Скіапареллі, на зап'ястя Оппенгейм. У цій версії подій Пікассо прокоментував, що багато речей, якими він насолоджувався, можна було б покращити за допомогою шматочка хутра, на що Оппенгейм відповіла: «Навіть цю чашку з блюдцем?».

Результатом цього грайливого жартування став найвідоміший сюрреалістичний об'єкт Оппенгейм, Déjeuner en Fourrure, який був придбаний Альфредом Барром для нещодавно створеного Музею сучасного мистецтва. Підбита хутром чашка, яка вважалася «квінтессенцією сюрреалістичного предмету», стала першою роботою художниці в постійній колекції музею. В той час як її роботи були з ентузіазмом сприйняті колегами-чоловіками, вона все ще змагалася за те, щоб ствердитися як художниця у власних досягненнях і уникнути ролі музи й об'єкту натхнення.

Мерет Оппенгейм

Її незалежна натура, розкутість і бунтарство робили її в очах колег-чоловіків фетишизованим втіленням femme-enfant. Ця боротьба за ідентичність, наслідки антисемітизму для практики її батька і сюрреалістична діаспора під час Другої світової війни змусили Мерет повернутися в Швейцарію. Тут вона впала в глибоку депресію і зникла з поля зору громадськості майже на двадцять років.

Активно працюючи протягом 1960-70-х років, вона зрештою дистанціювалася від руху, відкинувши посилання на сюрреалізм з часів Бретона. Симпатизуючи фемінізму, вона, проте, ніколи не зраджувала своїй юнгіанській вірі в те, що між чоловіками і жінками немає жодної різниці, рішуче відмовляючись брати участь у виставках «тільки для жінок».

Її життєва місія полягала в тому, щоб зруйнувати гендерні умовності і стереотипи, повністю перевершивши розподіл за статевою ознакою, і повернути собі повну свободу висловлення думок. «Жінки – це не богині, не феї і не сфінкси. Це проєкція чоловіків», - сказала вона.

3. Валентина Пенроуз

Одна з найбільш критичних і нешанобливих художниць-сюрреалісток, Валентина Пенроуз присвятила більшу частину свого життя руйнуванню буржуазного сприйняття жінок як спочатку гарних, некорисливих, які поклоняються чоловікові, покірних, неосвічених, благочесних, працьовитих, слухняних дружин і дочок.

Одна з перших жінок, яка приєдналася до руху, Пенроуз була зачарована прикладами неортодоксальних жінок і сама жила нетрадиційним життям. Народившись у 1898 році як Валентина Буе, вона вийшла заміж за історика і поета Роланда Пенроуза в 1925 році, взявши його прізвище. Разом з чоловіком вона переїхала в Іспанію в 1936 році для того, щоб приєднатися до робітничої міліції на захист революції. Її інтерес до містицизму та східної філософії неодноразово вели її до Індії, де вона вивчала санскрит і східну філософію. Валентину особливо цікавив тантризм, в якому вона виявила цінну альтернативу сюрреалістичній одержимості «генітальною» привабливістю під впливом психоаналізу Фрейда.

Валентина Пенроуз

Вона вважала, що сюрреалістичний погляд на жінок як на необхідну «другу половинку», зрештою, не зміг звільнити жінок від їх буржуазних ролей і завадив їм знайти незалежний шлях. Її зростаючий інтерес до оккультизму й езотеризму, зрештою, забив клин між нею і чоловіком, що призвело до розлучення в 1935 році.

Наступного року вона знову вирушила в Індію зі своєю подругою і коханкою Алісою Паален. Але після того, як дві жінки розлучилися, лесбійство стало темою, яка повторювалася в творчості Пенроуз, часто зосередженою навколо персонажей Емілі і Рубії.

Її колажний роман 1951 року «Подарунки жіночого початку» вважається архетиповою сюрреалістичною книгою. Розповідаючи про пригоди двох закоханих, які подорожують фантастичними світами, книга являє собою фрагментовану збірку двомовної поезії і зіставлених колажів, які організовані без наступності і з підвищеним рівнем складності.

Валентина Пенроуз

Завжди кидаючи виклик стереотипу ідеальної жінки, в 1962 році вона опублікувала свою найвідомішу роботу – романтичну біографію серійного вбивці Ержбети Баторі, «Кривавої графині». Роман, який розповідає про лесбійську готичну потвору, вимагав року досліджень у Франції, Великобританії, Угорщині й Австрії.

Завжди залишаючись закритою для свого колишнього чоловіка, вона провела останні роки життя в його фермерському будинку разом з його другою дружиною, американською фотографинею Лі Міллер, також відомою як Леді Пенроуз.

4. Клод Каон

Клод Каон створила безліч різних персонажів, щоб уникнути дискримінації та упереджень, починаючи з вибору псевдоніму, нейтрального за гендерною ознакою імені, яке вона носила протягом більшої частини свого життя. Каон – це символічний приклад художниці, котра, залишаючись майже невідомою для свого часу, але набула популярності та визнання в наступні роки, є однією з найвідоміших серед жінок-сюрреалісток. Її гендерне мистецтво і розширене визначення жіночості, яке часто вважалося попередником постмодерністського феміністського мистецтва, і яке вона висувала, стали фундаментальним прецедентом в постмодерністському дискурсі і фемінізмі другої хвилі.

Клод Каон

Каон вступила в контакт с сюрреалістами через Асоціацію Écrivains et Artistes Révolutionnaires, де вона познайомилася з Бретоном у 1931 році. Наступні роки вона регулярно виставлялася разом з групою. Її відома фотографія Шейли Легг, яка стоїть на Трафальгарській площі, з'явилася в багатьох журналах і виданнях.

Незважаючи на революційну позицію, комуністи вважали гомосексуалізм розкішшю, яку могла дозволити собі лише розпусна еліта.

Клод Каон

Клод мешкала зі своєю сестрою і пожиттєвою партнеркою Сюзанною Малерб, яка також взяла чоловічий псевдонім - Марсель Мур. Нерівність у заробітній платі зумисне позбавляє жінок можливості бути самодостатніми, тому їм доводилося розраховувати на економічну підтримку батька Каон, для того щоб вижити. Не маючи зовнішньої аудиторії, мистецтво Каон в основному створювалося в домашній обстановці, даючи нефільтрований погляд на їх художні експерименти. Використовуючи маски і дзеркала, Клод міркувала про природу ідентичності і її множинність, створюючи прецедент для художників постмодернізму, таких як Сінді Шерман.

Клод Каон

Своїми фотографіями Клод відкинула і перевершила модерністські (і сюрреалістичні) міфи про сутність жіночості й ідеальної жінки, висунувши постмодерністську ідею про те, що гендер і привабливість насправді конструюються і виконуються, і що реальність не просто пізнається через досвід, а визначається через дискурс. Під час німецького вторгнення Клод і Марсель були заарештовані за свої антифашистські зусилля і засуджені до смертної кари. Хоча вони дожили до дня визволення, здоров'я Клод так і не відновилося повністю, і зрештою вона померла у віці шістдесяти років в 1954-му. Марсель пережила її на декілька років, а в 1972 році покінчила життя самогубством.

5. Марія Чермінова (Тойен)

Уроджена Марія Чермінова, більш відома як Тойен, була частиною чеського сюрреалізму, працюючи поряд з поетом-сюрреалістом Йиндржихом Штирським. Як і Каон, Тойен також прийняла гендерно нейтральний псевдонім. Будучи неоднозначним персонажем, Тойен повністю ігнорувала гендерні умовності, використовуючи як чоловічий, так і жіночий одяг і приймаючи займенники обидвох статей. Хоча вона скептично ставилася до французького сюрреалізму, її творчість багато в чому співпадала з бретонським рухом, і до 1930-х років художниця стала невід'ємним членом сюрреалізму. Завжди трансгресивний інтерес Тойен до темного гумору й еротизму укріпив її в сюрреалістичній традиції гіперсексуалізованого, нешанобливого мистецтва під впливом творів маркіза де Сада.

Марія Чермінова (Тойен)

В 1909 році Аполлінер знайшов один з рідкісних рукописів де Сада в Національній бібліотеці Парижу. Глибоко вражений, він описав його як «найвільніший дух, який коли-небудь жив» у своєму есе L'oeuvre du Marquis de Sade, яке посприяло відродженню популярності де Сада серед художників-сюрреалістів. Де Сад, від імені якого відбувається садизм, провів більшу частину свого життя або в тюрмі, або в психіатричних лікарнях через його письменництво, яке поєднувало філософські міркування з порнографією, богохульством та еротичними фантазіями про насилля. Незважаючи на жорстку цензуру, його книги протягом останніх трьох століть здійснювали вплив на європейські інтелектуальні кола.

Марія Чермінова (Тойен)

Як і богема до них, сюрреалісти були заінтриговані його розповідями, ототожнюючи себе з революційною і провокаційною особистістю де Сада і захоплюючись його суперечливими нападками на буржуазний смак і манірність. Змішуючи насилля і потяг, садистська настанова стала засобом звільнення вроджених міркувань, які таїлися у підсвідомості: «Сад – сюрреалізм в садизмі», – казав Перший Маніфест сюрреалізму. Тойен віддала шану письменнику-розпуснику, видала серію еротичних ілюстрацій до чеського перекладу «Жюстіни» Штирського.

Марія Чермінова (Тойен)

Завжди присутній політичний аспект мистецтва Тойен, ставав біль явним у міру покращення політичної ситуації в Європі: серія «Тир» показує руйнівну природу війни через іконографію дитячих ігор. Оселившись в Парижі в 1948 році після комуністичного перевороту в Чехословаччині, Тойен залишалася активною до самої смерті в 1980 році, продовжуючи працювати разом з поетом і анархістом Бенджаміном Пере і чеським художником Йиндрихом Хейслером.

6. Ітель Кохун

Відмежувавшись під час Другої світової війни, сюрреалісти другого покоління, як правило, віддалялися від основного руху, розвиваючи власні дослідницькі напрямки. Жінки-художниці перейняли сюрреалістичну ідею міфічної жінки і перетворили її у могутній образ чаклунки й істоти, що контролює її перетворювальні та породжуючі сили. Femme-enfant, яка надихала перше покоління жінок-сюрреалісток, тепер перетворилася в femme-sorciere, володарку власної творчої сили.

Ітель Кохун

У той час як чоловікам-художникам, здавалося, потрібен був зовнішній посередник (часто жіноче тіло) як посередник для їх підсвідомості, жінки-художниці не мали таких бар'єрів, використовуючи власні тіла як основу для своїх пошуків. Я-інаковість, альтер его, через яке жінки-художниці досліджували своє внутрішнє «я», було не протилежною статтю, а самою природою, яка часто зображувалася у вигляді тварин і фантастичних істот.

Для їх покоління, яке пережило світові війни, економічну депресію і невдалу революцію, магія і примітивізм були звільненням. Для художників магія була засобом змін, який об'єднував і призупиняв розвиток мистецтва і науки, необхідною альтернативою релігії та позитивізму, які привели до жорстокостей війни. Нарешті, для жінок окультизм став засобом повалення патріархальних ідеологій і розширення можливостей жіночого «я».

І зовсім не дивно, що Ітель Кохун зацікавилась окультизмом у віці сімнадцяти років після прочитання «Абатства Телеми» Кроули. Отримавши освіту в школі мистецтв Слейда, вона переїхала в Париж у 1931 році. Проте саме в Британії її кар'єра фактично злетіла вгору: провівши ряд персональних виставок, до кінця 1930-х років вона стала однією з видатних фігур британського сюрреалізму. Її належність до руху була недовгою, вона залишила його через рік, коли була змушена обирати між сюрреалізмом та окультизмом.

В той час як вона продовжувала визначати себе як художницю-сюрреалістку, розрив формальних зв'язків з рухом дозволили їй розвинути більш особисту естетику і поезію. У своїй манері вона використовувала багато сюрреалістичних технік, таких як: фроттаж, декалькоманія, колаж, а також розробляла власні надихаючі ігри, такі як: parsemage і ентоптична графоманія. Направляючи темну силу, Ітель розпізнала в жінках потенціал створення, спасіння і воскресіння, який пов'язував їх з природою і космосом.

Ітель Кохун

Її робота, що проводила паралелі між збереженням природи й емансипацією жінок, створила потужний прецедент для подальшого розвитку екофемінізму. Пошуки втраченої богині являли собою возз'єднання жінок з Природою і повторне відкриття їх власної сили, подорож, яка веде до повернення знань і влади.

7. Леонора Каррінгтон

Одна з найбільш довгоживучих і плодовитих жінок-сюрреалісток, Леонора Каррінгтон була британською художницею, котра втекла в Мексику під час сюрреалістичної діаспори. Вона народилася в 1917 році в родині багатого британського текстильного фабриканта і матері-ірландки. Через бунтарську поведінку її виключили щонайменше з двох шкіл. Будучи більш ніж на двадцять років молодшою більшості сюрреалістів, Каррінгтон увійшла в контакт з рухом виключно через виставки і публікації.

Леонора Каррінгтон

У 1937 році вона познайомилася з Максом Ернстом на лондонській вечірці. Вони одразу зблизилися і переїхали разом в Південну Францію, де він швидко розійшовся зі своєю дружиною. В цей час була написана одна з її найвідоміших робіт – «Автопортрет».

З початком Другої світової війни Ернст був інтернований як «небажаний іноземець», але був визволений завдяки заступництву Елюара. Знову заарештований гестапо, йому ледве вдалося уникнути табору для інтернованих, що змусило його шукати притулку в Штатах, куди він емігрував за допомогою Пеггі Гуггенхайм і Варіан Фрай.

Леонора Каррінгтон

Нічого не знаючи про долю Ернста, Леонора продала свій будинок і втекла в нейтральну Іспанію. Спустошена, вона перенесла психічний розлад в британському посольстві в Мадриді. Госпіталізована, вона лікувалася шоковою терапією і важкими ліками, які змушували її галюцинувати і втрачати свідомість. Після курсу лікування жінка тікала в Лісабон, а потім в Мексику. Там вона вийшла заміж за мексиканського посла Ренато Делюка і прожила з ним усе життя до самої своєї смерті в 2011 році.

Її пошуки жіночої духовності були основані на есе Гровса «Біла богиня», опублікованого в 1948 році, яке пробудило новий інтерес до язичницької міфології.

Леонора Каррінгтон

Популярним міфом для жінок-сюрреалісток був міф про матріархальне походження людства. Натхненні цією новою міфологією, жінки-сюрреалістки Другої хвилі уявляли собі фантастичні егалітарні суспільства, де люди і природа жили в гармонії - бачення майбутнього, створене через посередництво жінок.

Переклад: Irina Klassic

Читати також


Вибір читачів
up