31-03-2024 Історія 670

Перше видання «Кобзаря» Тараса Шевченка 1840 року

Перше видання «Кобзаря» Тараса Шевченка 1840 року

1840 рік став знаменним для української літератури: у Санкт-Петербурзі з'явилося перше видання "Кобзаря" Тараса Шевченка. Ця скромна, але ошатна книжечка не лише ознаменувала початок нового етапу в творчості Шевченка, але й пробудила українську національну свідомість.

Історія видання

Перше видання Кобзаря Тараса Шевченка 1840 року

Шлях "Кобзаря" до друку був непростим. Рукопис з вісьмома творами ("Перебендя", "Катерина", "Тополя", "Думка", "До Основ'яненка", "Іван Підкова", "Тарасова ніч" та "Думи мої, думи") Євген Гребінка подав на розгляд до Петербурзького цензурного комітету 7 березня 1840 року. Завдяки його допомозі, цензурні перешкоди вдалося подолати з мінімальними втратами тексту. 

Друкувався "Кобзар" у типографії Фридриха Фішера коштом полтавського землевласника Петра Мартоса. За свідченнями, Мартос був настільки вражений талантом Шевченка, що взявся за друк збірки без жодних гарантій.

Перше видання "Кобзаря" вийшло тиражем 1000 примірників на якісному папері. Існує два варіанти цього видання: обсяг першого – 115 сторінок, а другого складав 114. Це пов’язано з тим, що перший наклад вийшов практично не цензурований, а після шаленого розголосу, який отримав «Кобзар» своїм антиімперським спрямуванням, його було піддано більш жорсткій цензурі і всі подальші примірники були надруковані з купюрами. Припускають, що це було зроблено самим Мартосом, який боявся санкцій проти себе з боку імператорського двору. 

Особливості видання

Форзац першого видання «Кобзаря» з офортом Василя Штернберга

"Кобзар" 1840 року мав ряд особливостей, які роблять його унікальним:

  • Українська мова творів. Це стало сміливим кроком, адже українська мова не визнавалась офіційною і перебувала під тиском цензури.
  • Використання "ярижки". Це неофіційна назва правопису, що використовувалася в той час.
  • Офорт на початку книжки. Його виконав художник Василь Штернберг, зобразивши кобзаря з хлопчиком-поводирем. Цей образ став символом збірки.
  • Ціна. "Кобзар" коштував 1 карбованець сріблом, що було доволі значною сумою на той час. За пересилку ж потрібно було заплатити 1 карбованець 40 копійок.

За версією Петра Мартоса, описаною у спогадах після смерті Шевченка, "з виданням "Кобзаря" у Тараса завелися грошенята". Ця фраза натякає на те, що поет отримав значний прибуток від збірки. Проте Михайло Лазаревський, близький друг Шевченка, спростував цю інформацію. Він стверджував: "Шевченко розповідав мені, що перше видання вийшло майже проти його волі і що при розрахунках з видавцем він одержав непомірно малу винагороду"

Значення "Кобзаря"

"Кобзар" 1840 року мав величезний успіх. Наклад розійшовся дуже швидко, а сама збірка стала визначною літературною подією.

"Ся маленька книжечка відразу відкрила немов новий світ поезії, вибухла мов джерело чистої, холодної води, заясніла невідомою досі в українському письменстві ясністю, простотою і поетичною грацією вислову", - писав про "Кобзар" Іван Франко.

"Кобзар" 1840 року:

  • Сформував Шевченка як національного поета.
  • Пробудив українську національну свідомість.
  • Започаткував нову еру в українській літературі.

Доля "Кобзаря"

Проте після арешту Тараса Шевченка у 1847-му "Кобзар" вилучали не тільки з бібліотек, а й із приватних книгозбірень. За часів заслання поет не мав навіть власного примірника збірки. "Кобзар" став раритетом ще за життя автора.

На сьогодні відомо лише про кілька примірників оригінального видання "Кобзаря" 1840 року. Один з них (114 сторінок) зберігається у Національній бібліотеці України ім. В. І. Вернадського, інші - в Черкаському музеї "Кобзаря", Музеї Визвольної боротьби ім. С. Бандери (Лондон) та Бібліотеці Гарвардського університету (США). Вартість цих видань на антикварному ринку перевищує навіть деякі стародруки.

Попри рідкість першого видання, "Кобзар" не зник з обігу. У 1844 році побачило світ друге, доповнене новими творами Шевченка, видання. А вже у 1860 році вийшов "Кобзар", який став остаточною авторською редакцією збірки.

Згодом з'явилися й численні репринтні та факсимільні видання "Кобзаря" 1840 року. Одним з перших було репринтне видання, здійснене у Львові 1914 року до 100-річчя з дня народження Тараса Шевченка. Воно було досить точним і якісним, але не містило інформації про справжню дату публікації, що вводило в оману дослідників.

У 1974 році видавництво "Дніпро" зробило значний внесок, випустивши факсимільне видання повного варіанту "Кобзаря" 1840 року, без купюр. Це дозволило сучасним читачам ознайомитися з першодруком збірки у його автентичному вигляді.

"Кобзар": спадщина Шевченка, що надихає

"Кобзар" 1840 року - це не просто книга віршів, а ціла епоха в українській літературі та національній свідомості. Ця збірка молодого поета та художника стала символом українського духу, боротьби за волю та незалежність.

Сьогодні "Кобзар" залишається одним з найважливіших творів української літератури. Його вірші вивчають у школах та університетах, цитують політики та громадські діячі, а твори надихають митців різних напрямків.

"Кобзар" 1840 року - це спадщина, яку Тарас Шевченко залишив українському народу, і свідчення того, як одна книга може змінити хід історії.


Читати також