Міжнародний день книгодарування: як святкують українські письменниці
Книга – нова валентинка: як українські письменниці святкують День книгодарування
Щороку 14 лютого відзначають не лише День Святого Валентина, а й Міжнародний день книгодарування. Це свято зародилося у 2012 році з ініціативи американської бібліотекарки та букблогерки Емі Бродмур. В Україні ж його започаткував гендиректор видавництва «Ранок» Віктор Круглов разом із командою видавництва та читачами. Свято швидко набуло популярності серед читаючої аудиторії. Українці-книголюби активно долучаються до його святкування, даруючи книги читачам, бібліотекам і благодійним організаціям.
З нагоди свята ми запитали в українських письменниці, як вони святкують Міжнародний день книгодарування.
Письменниця Юліта Ран (письменниця, перекладачка й драматургиня, авторка серії «Пес Патрон» і книжки «Мавка Вербичка й песиголовці») щороку бере участь у цьому святі, влаштовуючи книжкові сюрпризи для себе й рідних. Вона заздалегідь обирає книги у книгарнях або інтернет-магазинах, щоб порадувати себе та близьких. Цього року вона подарувала собі новий роман Тамари Горіха Зерня "Шептуха", а її родина вирішила поповнити сімейну бібліотеку коміксами "Пес Патрон і Шкарпетковий монстр" та "Пес Патрон і Великий Т", яких їм ще бракувало у колекції.
Ганна Булгакова (письменниця й головна редакторка видавництва «Ранок», авторка книг «Кози з носа та інші копалини в мені», «Лев у цирку не сміється» й інших) святкує День книгодарування разом із колегами. У видавництві вже стало традицією обмінюватися книжками між співробітниками за принципом "Таємного Санти". Цей обмін завжди супроводжується хвилюванням і приємними сюрпризами, адже кожен отримує книжку, обрану спеціально для нього. Окрім цього, Ганна щороку передає книжки до бібліотек, допомагаючи поповнювати їхні фонди сучасною українською літературою.
Катерина Пекур (письменниця, редакторка та сценаристка, співавторка роману «Діти вогненного часу» та «Корчма на перехресті світів») долучається до святкування, беручи участь у благодійних ініціативах. Разом із друзями вона організовує передачу книжок до сільських і шкільних бібліотек, проводить онлайн-зустрічі з бібліотекарями для привернення уваги до їхньої роботи та популяризації читання. Вона також передає книги у госпіталі, зокрема реабілітаційні центри для українських військових за кордоном. Цього року вона вже роздала всі книжки, з якими була готова розстатися, але частина її колекції невдовзі стане частиною благодійного розіграшу.
Мія Марченко (письменниця та перекладачка, співавторка роману «Діти вогненного часу») пов’язує День книгодарування з особливими спогадами. Колись вона отримала від свого коханого чоловіка книжковий подарунок — збірку іспанських епіграм, у якій він зашифрував своє освідчення. Пізніше вона отримала ще один значущий подарунок — ілюстровану історію французької літератури XVII століття. Вона вважає, що книги можуть зберігати найтепліші спогади та ставати особливими символами важливих подій у житті.
Таня Гуд (письменниця, авторка книг «Дім між трьох світів», «Незламне серце», «Таємниця Темних Вод» та інших) цей день проводить у книжковій атмосфері. Вона заварює собі ароматну каву, запалює свічку, переглядає свої записники та пише нові історії. Окрім цього, вона любить у цей день замовляти собі бажані книжки, натхнена традицією обміну подарунками серед друзів. Вона мріє, що ця традиція набуде більшого поширення, адже отримати книгу в подарунок — це отримати частинку натхнення та любові.
Як бачимо, українські письменниці по-різному відзначають це свято, але всіх їх об’єднує одне – любов до книги та бажання ділитися нею з іншими. Міжнародний день книгодарування не лише популяризує читання, а й сприяє поширенню культури дарування книжок у суспільстві.