Міжнародний суд ООН у Гаазі почав розглядати позов України проти Росії. Ось що сказав представник України на першому засіданні

Міжнародний суд ООН у Гаазі

«Путін бреше, а українці вмирають»

У Міжнародному суді ООН у Гаазі розпочався розгляд позову України до Росії. Предмет позову — звинувачення у геноциді, які російська сторона багато разів висувала проти України. Саме рятуванням жителів Донбасу від геноциду Володимир Путін пояснив початок «спеціальної військової операції». 26 лютого Україна звернулася до суду, вказавши, що Росія не мала на це жодних повноважень. А також попросила суд ООН вжити термінових забезпечувальних заходів і зобов'язати Росію припинити військові дії. Російські представники у суді брати участь відмовилися, на відміну від української делегації. Публікуємо промову представника України у Міжнародному суді ООН у Гаазі Антона Кориневича (з незначними скороченнями).

Ми сьогодні у будівлі, яка називається Палацом Світу, але вдома моїй країні загрожує агресивна війна. Я стою тут, у приміщенні, яке називається Великою залою правосуддя, але вдома, мої земляки бачать лише несправедливість російських бомб та ракет, які падають на наші міста та райони.

Поки я стою перед судом, українці – під смертельними атаками. Небезпека нависла над мільйонами людей. Представник ООН з прав людини повідомляє про значну кількість жертв серед мирного населення. Напад Росії на Україну змусив понад 1,5 мільйона людей втекти з країни. Ще більше людей залишили свої будинки та залишаються всередині країни. Понад 15 тисяч людей, більшість із яких жінки та діти, знайшли притулок у київському метро. Там, у метро, народжуються діти. Лікарні закриваються. Все це щоденна реальність, з якою стикаються люди в Україні зараз. <…>

Звичайно, це не вперше, коли Україна безпосередньо відчуває те, що Росія нехтує міжнародним правом. Тепер світ бачить смерть, яку несе ця зневага, і ненависть її [Росії] жорстокості.

Той факт, що місця російської делегації [у сьогоднішньому суді] порожні, кажуть самі за себе. Вони не тут, у цьому суді. Вони на полі бою ведуть агресивну війну проти моєї країни. Це те, як Росія вирішує суперечки. Але Україна дотримується іншої позиції та поважає національне право і цей суд.

Все ж таки Росія знає, що міжнародне право має значення, інакше навіщо їй намагатися виправдати свою агресію? Ця війна, за словами Росії, щоб зупинити геноцид. Я процитую слова президента Росії, які він сказав уранці, коли наказав вторгнутися в Україну. Він сказав: «Ми маємо зупинити цей кошмар, цей геноцид». Ціль війни, за його словами, захистити людей від геноциду. Це жахлива брехня! Путін бреше, а українці, наші громадяни, вмирають.

Це не Україна проводить геноцид. Це Росія, її політичне керівництво та військовослужбовці вчиняють злочини проти людства та військові злочини на території України.

За останні два тижні багато людей згадували про Другу Світову війну. Росія плюндрує пам'ять про Голокост, заявляючи, що «денацифікує» Україну. "Денацифікує" Україну від її демократичного уряду.

Я чув, як дехто зазначав, що Європа не бачила такої агресії та конфлікту з часів Другої Світової війни. Справді доречно згадати про Другу Світову війну, але з інших причин. Ми повинні згадати про те, що у Другій Світовій війні українці та росіяни боролися разом та помирали разом, щоб зупинити зло.

Ми повинні згадати, що на попелі Європи після Другої Світової війни світ побудував сучасні стовпи міжнародного права. Два з цих стовпів найважливіші. Світ став свідком агресії та відповів на неї Статутом ООН. Світ став свідком Голокосту та відповів на нього Конвенцією про попередження злочину геноциду та покарання за нього. Світ сказав: «Ніколи більше» двом проявам зла нацизму – агресії та геноциду.

На жаль, сьогодні Росія перекрутила ці слова. Вона не розглядає обов'язок запобігати та карати акти геноциду як священну. Вона використовує його як зброю. Хибно звинувачуючи у геноциді, Росія використовує один із стовпів сучасного міжнародного правопорядку, щоб знищити інший стовп. Хибно звинувачуючи в геноциді, щоб виправдати свою агресію, Росія опоганює Конвенцію про геноцид.

<…> Справа України проста.

Росія звинувачує Україну у геноциді. Україна заперечує це звинувачення у найсильніших висловлюваннях. І ми це доведемо.

Росія заявляє, що щоб зупинити геноцид, що не існує, вона може вторгнутися в суверенну державу — Україну. Україна відкидає ці необґрунтовані звинувачення у злочині.

Моє повідомлення Росії таке: давайте вирішимо нашу суперечку як цивілізовані нації. Складіть зброю, надайте свої докази. Україна поважає цей суд і дотримується його рішень. Росія теж має.

Але якщо Росія сама не повернеться до дотримання міжнародного права, суд має можливість діяти. Суд має обов'язок діяти. Росія належить до вашої юрисдикції щодо Конвенції про геноцид. Наразі вона ображає та порушує цю конвенцію, щоб вбивати українців та зруйнувати Україну. Росію треба зупинити! І суд має у цьому брати участь.


Читайте также