19.05.2016
Розваги
eye 254

У Києві вперше відбувся Фестиваль ядерного стресу «Реакція»

У Києві вперше відбувся Фестиваль ядерного стресу «Реакція»

14 травня 2016 року на території галереї АртПРИЧАЛ пройшов Фестиваль ядерного стресу «Реакція». Природоохоронці, митці й активісти закликали українців робити вибір на користь енергозбереження та відновлюваних джерел енергії. «Через 30 років після Чорнобильської трагедії атомна енергетика, що спричинила катастрофу, продовжує створювати нові загрози через старіння реакторів та невирішеність проблеми радіоактивних відходів. Проте безпечні альтернативи є і їх потрібно розвивати уже сьогодні», – переконані організатори.

Дощова погода не завадила створити дружню і творчу атмосферу. Вже на вході гостям пропонували пройти невеличкий тест про атомну енергетику в Україні. Ті, хто успішно впорався із завданням, отримували призові пончики з передбаченнями. На території фестивалю були облаштовані інфоточки для ознайомлення з повним процесом виробництва ядерної енергії та його ризиками. Інтерактивні карти демонстрували, що перехід України на відновлювані джерела енергії можливий вже у недалекому мабутньому, проте для цього потрібні зусилля кожної(ого) з нас.

У галереї розташувалися виставки «Діти Чорнобиля виросли» швейцарського фотографа Нільса Акерманна і провокативних екоплакатів «30+5» від Асоціації графіків та дизайнерів «4 Блок», фотоколекція «Люди проти атому» про антиатомний рух по всьому світу. Відвідувачі могли не лише отримати нові знання, а й самі долучитися до різних активностей – зробити альтернативне тверде паливо з рослинних відходів або сонячне орігамі, покрутити педалі на ВелоТочці, піджививши кінопреоктор чи власний гаджет. Для наймолодших діяла спеціальна дитяча програма.

Упродовж дня відбувалися інтерактивні зустрічі з експертами – «До енергонезалежності через енергозбереження» Анни Шумейко, «Будівлі епохи сталого розвитку. Погляд архітектора» Олександра Кучерявого, «Чому енергетична демократія – це крутіше, ніж енергетична монархія» Андрія Зінченка та ін. Координаторка громадських кампаній в сфері енергетики НЕЦУ Ірина Головко представила відео-звіт дослідження «атомних» об'єктів України міжнародною організацією СEE Bankwatch Network, перекониво доводячи, що атом не буває ні мирним ні дешевим.

До фестивалю долучилися й митці. Письменниця Оксана Забужко зачитала монологи із «Чорнобильської молитви» Нобелівської лауреатки Світлани Алексієвич, уривки із власного есе «Планета полин» та поспілкувалася із аудиторією. «Безвідповідальне ставлення українців до довкілля – ось результат того, що у нашому суспільстві не відбулося справжнього, глибинного осмислення Чорнобильської трагедії», – наголосила вона. Вуличну імпровізацію-суперечку на «енергетичну» тему влаштувала театральна студія «Чорний квадрат». День завершився концертом за участю дружніх музикатів і гуртів, що підтримали ідею фестивалю.

«Проблематика атомної енергетики і розвитку альтернатив не закінчується річницею Чорнобильської катастрофи і, звичайно, не вичерпається цього року. Це довгий процес, який потребуватиме залучення всього суспільства, широкої громадськості – підсумувала організаторка «Реакції» Ірина Головко. – Тому я думаю, що у цього фестивалю є майбутнє і наступного року він знову відбудеться в дещо оновленому форматі».

Читати також


Вибір редакції
up