Біографія Крістіни Россетті

Біографія Крістіни Россетті

Крістіна Джорджина Россетті – англійська феміністська поетеса, одна з найкращих поетес вікторіанської епохи – народилася 5 грудня 1830 року в Лондоні.

Батько, Габріель Россетті, італійський літературний критик, поет-романтик і вчений, емігрував до Лондона в 1824, мати – Френсіс Полідорі.

Мала двох старших братів і сестру: Данте Габріель став впливовим художником і поетом, Вільям, Майкл і Марія обрали письменництво.

Крістіна прочитала своє перше оповідання матері, перш ніж навчилася писати. Здобула освіту вдома від матері й батька, які займалися дослідженням релігійних творів, казок і романів. Захоплювалася роботами Кітса, Скотта, Енн Редкліфф і Метью Льюїса. Роботи Данте, Петрарки й інших італійських письменників заповнювали будинок, що пізніше матиме глибокий вплив на тексти Россетті. Родинний будинок, відкритий для відвідування італійських вчених, художників і революціонерів, і, як сімейні будинки в Блумсбері й пізніше в Шарлотт-стріт, був недалеко від лондонського зоопарку і парку регента, який Крістіна регулярно відвідувала. На відміну від своїх батьків, Крістіні дуже подобався Лондон, тут вона була щасливою дитиною. Бувши молодшою і, за спогадами брата Вільяма, «найменш книжковою» серед дітей Россетті, Крістіна чимало почерпнула з розмов і гарячих літературних суперечок в будинку. Через усе життя пронесла безмежну відданість родині, щиро захоплювалася успіхами братів, які отримали, на відміну від неї, прекрасну класичну освіту, недоступну жінці. Не роздумуючи, долучилася до прерафаелітів, коли брати заснували Братство прерафаелітів. Своїм успіхом журнал «Атенеум», який вони видавали, чимало зобов'язаний віршам Крістіни.

У 1840-ві сім'я Россетті зіткнулася з фінансовою скрутою через погіршення фізичного і психічного здоров'я батька (у 1843 діагностовано бронхіт, можливо, туберкульоз, почав падати зір). Батько віддав свою викладацьку посаду в Королівському коледжі, і хоча прожив ще 11 років, він страждав від депресії і ніколи не був фізично здоровий. Мати Крістіни Френсіс почала викладати, щоб зберегти сім'ю від убогості, Марія працювала гувернанткою. У цей час Вільям працював на акцизному бюро в художній школі, в результаті чого життя Крістіни проходило в будинку у повній ізоляції від світу. У 14 років стався нервовий зрив, і вона кинула школу. Почалася депресія та різні захворювання. У цей період Крістіна, її мати й сестра зацікавились англо-католицьким рухом, що розвивався в Церкві Англії. Релігійна відданість стала грати важливу роль в житті Россетті.

Россетті заручилася з художником Джеймсом Коллінзом, одним із засновників авангардної мистецької групи, прерафаелітів Братства (1848). Заручини були розірвані в 1850. Пізніше Росетті зустрічалася з лінгвістом Чарльзом Кейлі, але відмовилася від шлюбу також із релігійних причин. Третя пропозиція надійшла від художника Джона Бретта, її також було відхилено.

Россетті позувала братові для його кількох найвідоміших картин: у 1848 в образі Діви Марії і в інших релігійних образах, які надихали її віршувати.

У 1849 Крістіна Росетті серйозно захворіла, страждала депресією.

Крістіна Россетті померла 29 грудня 1894 року від раку і була похована на відомому лондонському кладовищі Хайгейт.

На початку XX століття, у зв'язку з розвитком модернізму поезія Крістіни Россетті виявилася забутою і була знову відкрита вже у 1970-х. Сучасна англійська критика відводить їй помітне місце серед поетів вікторіанської епохи.

Творчість

Про непересічність особистості Россетті найкраще свідчать її вірші. Вона писала їх все життя, з самого дитинства. Завжди вільно і легко, без видимих зусиль справляючись з найважчими поетичними формами. Поетичний дар дівчинка успадкувала від батька, який викладав у Лондоні італійську мову і літературу. Для таланту в домі Россетті склалась сприятлива обстановка: любов батьків, скромність побуту на межі з аскетизмом, постійна присутність в будинку богеми літератури і мистецтва.

Перший віршований збірник Россетті опублікував її дід, коли Крістіні виповнилося дванадцять.

У тридцятирічному віці написала вірш «Вгору», що часто відкриває або завершує її поетичні збірки як найкращий.

В юному віці створила й інші відомі вірші – «Пам'ятай» і «Коли я помру».

«Прерафаелітським шедевром» заведено вважати найбільший твір Россетті – казкову поему «Базар гоблінів», написану в 1858. Мова в ній про гоблінів – підступних торговців, що мають напівзвіриний вигляд і людські звички. Россетті створила ряд віршів і оповідань, частково оздоблених ілюстраціями брата Данте. Опублікований у 1862 твір став її візитною карткою і сильно налякав вікторіанське суспільство. Його забороняли читати юним дівчатам і навіть вважали розпусним, адже трактування, якому його піддавали вікторіанські пані та панове насамперед характеризувало саме суспільство.

Вірші для дітей – ще одна грань творчості Россетті. Досвід, набутий Крістіною в юності під час допомоги матері викладати в приватній школі, згодом дуже їй знадобився: вона написала кілька казок, в тому числі й прозових, а також безліч дитячих віршів. У 1872 опублікована її збірка «Дінь-дон» (Sing-Song), що увійшла до золотого фонду англійської літератури для дітей.

Біографія

Твори

Критика

Читати також


Вибір читачів
up