Як говорити публічно

Як говорити публічно

Публічний виступ може здаватися суворим випробуванням, але, як стверджували древні оратори, це лише навик, і його можна розвинути, як і будь-який інший.

Що потрібно знати

Неважливо, чи маєте ви справу з великим натовпом, жменькою колег за столом переговорів, рекрутером у Zoom чи намагаєтесь витримати сімейну сварку. Тривожність у мові – це наш спільний досвід, який відчувається як зрада від себе. Ви хочете поділитися своїми знаннями, переконаннями та почуттями, але в момент, коли ви вирішуєте заговорити, слова... просто... не. Хочуть. Виходити. Із. Вашого. рота.

Згадайте про те, як ми описуємо цю проблему: "Я сором'язливий", "Я тривожний", "Я не знаю, як бути перед людьми". Ми часто поводимося так, наче проблема пов'язана з психологічними чи емоційними проблемами всередині нас. Після багатьох років спостереження за товариськими однолітками легко стати обурено-відчуженим. Ці негативні почуття можуть посилити нашу початкову реакцію: "Всередині мене дуже багато всього, чого я не можу висловити! Напевно, зі мною щось не так."

Такий висновок безумовно збив би з пантелику давньогрецьких педагогів і філософів. У 4 столітті до нашої ери вони винайшли теорію мови, а потім викладали її практично кожному студенту на заході протягом 2000 років і закінчили лише кілька століть тому. Публічні виступи з їх погляду - це така ж форма мистецтва як письмо, чи, наприклад, військова майстерність. І, як і будь-якій формі мистецтва, ораторському мистецтву можна навчитися і воно не пов'язане з внутрішніми проблемами характеру чи емоційного складу. Для стародавніх ораторів ідея очікувати від звичайної, ненавченої промові людини красномовності- це все одно, що очікувати від недосвідченого підлітка адекватних дій на полі бою. Їхній підхід є актуальним і сьогодні - нереалістично очікувати від себе компетентності чи майстерності в тому мистецтві, якому ви ніколи не вчилися.

Риторика - це ширша дисципліна про переконання у будь-яких його формах. У її рамках студенти давнини витрачали роки на набуття стратегічного розуміння того, як приборкати логіку, емоції та слова за допомогою самовладання. Вміння добре говорити залежало від навички аналізувати усі сторони суперечки та всі можливі шляхи зближення з аудиторією, перш ніж висловити свою думку. Подібно до нашого підходу до читання та письма сьогодні, навчання мові було комплексним та критичним підходом до знань, з додатковим акцентом на психологію та соціальну взаємодію.

Середній американець сьогодні говорить близько 16 000 слів на день. Якщо розглянути роль мови в сімейному житті, соціальних взаємодіях і в роботі, можна побачити, що здатність ефективно спілкуватися - це найважливіша навичка, яку ми маємо. Якщо ми говоримо відразливо, неясно, важко для розуміння, то не важливо, наскільки розумними, працьовитими чи добрими ми можемо бути: людям буде важко розуміти нас і працювати з нами. Наша користь для інших зменшуватиметься з кожною напруженою взаємодією. З іншого боку, якщо ми говоримо чітко та ладно, люди легко нас зрозуміють. Вони "переймуться" нами. Ми їм сподобаємось.

Нещодавно я працював з архітекторкою, яка скаржилася: "Я навчалася багато років і думала, що після закінчення навчання я займуся дизайном. Насправді ж приблизно 90% мого робочого часу йде на пояснення ідей, роботу з презентаціями та контроль обговорень між командою та клієнтами" . Її спостереження справедливе майже для кожної просунутої професії. Яким би блискучим і важливим працівником ви не були, ваша соціальна та командна цінність походить із здатності вміло обробляти дзвінки, зустрічі Zoom, продажі, технічні презентації та від уміння взаємодіяти з клієнтами. Якщо це звучить неправдоподібно, подумайте, скільки високопоставлених керівників із поганими навичками публічних виступів ви знаєте?

Враховуючи важливість чіткої та ефективної мови, логічно припустити, що ми витрачаємо багато часу на навчання цьому у школі. Тим не менш, для більшості з нас, принаймні на заході, освіта складається з 12-20 років читання, письма та вирішення математичних проблем - на папері. З того часу, як наше суспільство почало базуватися на знанні та інформації, риторика та навчання мові практично повністю випали з поля зору. Багато хто з нас закінчує навчання, будучи не готовим до головної діяльності в нашому житті, і мова залишається найважливішим предметом, про який ми ніколи не замислюємося.

То як навчитися у греків розмовляти з аудиторією без тривожності? Я пропущу поради про те, як користуватись PowerPoint і де на сцені потрібно стояти. У цьому посібнику я окреслю найрадикальніший і найкорисніший елемент давньої теорії мови. Ви навчитеся спілкуватися з публікою – з будь-якою аудиторією та в будь-якому місці – не керуючи своїми емоціями, а звертаючи більше уваги на те, як люди вас слухають.

Що робити

Подумайте про публіку

У ненавчених людей підготовка до промови дуже часто починається з тривожних, самозневажливих та егоїстичних прогнозів: "Я ненавиджу публічні виступи", "Це буде жахливо" або "Всі дізнаються, що я ідіот". Сучасні підходи до публічних виступів починаються зі звернення до цих переживань ("Уявіть свою публіку голою!", "Прийміть кілька сильних поз, щоб виділити гормони впевненості!", "Прийміть бета-блокатор!").

Якщо в цьому ви впізнаєте себе, логічно припустити, що далі ви почнете опрацьовувати матеріал. У вас є якась інформація (дані для наради з продажу у четвертому кварталі; холостяцькі жарти перед весільною промовою тощо), і ви намагаєтеся вирішити, як це все підготувати.

Греки ж, навпаки, не починали з придушення тривоги чи організації матеріалу. Вони наполягали на тому, що публіка – найважливіше у виступі. Як стверджував Арістотель у 335 році до н. е. у своєму трактаті "Риторика" (найавторитетніший трактат про публічні виступи), аудиторія - це початок і кінець публічних виступів.

Те, що спочатку може здатися спільною, очевидною порадою, насправді є простим початком на шляху до комфортних виступів. Якщо у вас запланований виступ, візьміть папір і ручку (або відкрийте нотатки), і випишіть найконкретніші, найоб'єктивніші речі, які ви знаєте про свою публіку. Вам можуть допомогти відповіді на ці запитання:

  • Хто слухатиме вас?
  • Скільки людей там буде?
  • Скільки їм років?
  • Якої вони статі та національності?
  • Що вони знають про вас та про вашу тему виступу?
  • Чому вони збираються вислухати вас?

Цей крок займає кілька хвилин і не потребує серйозного дослідження. Якщо є можливість, запитайте організатора - чому він покликав вас виступити? Які у вашої аудиторії очікування? Вони прийдуть з особливого випадку? Чим більше ви тренуєтеся думати у бік потреб та поглядів аудиторії та не думати про хаос ваших тривог, тим краще ви знатимете, як налагодити контакт зі слухачами.

Ленс - ветеран армії США, який тричі побував в Іраку та Афганістані, тепер працює в компанії, яка виробляє сканери безпеки. Він прийшов до мене після його несподіваного підвищення з посади технічного обслуговування клієнтів до посади віце-президента відділу продажу. До цього він рік навчав охорону аеропортів практичним навичкам використання сканерів, а в його новій ролі він мав 30 днів на розробку годинної презентації продажів. "Я жахливий продавець", - зізнався він. Він був переляканий.

Я направив Ленса до першого кроку - до вивчення його публіки, яка, за його словами, складалася здебільшого з професіоналів правоохоронних органів. Я спитав, що для них найважливіше. "Не витрачати гроші свого департаменту на погане обладнання?" – припустив він. Ми зайшли глибше та обговорили їхні емоційні потреби. Ленс усвідомив, що це люди, які все життя пропрацювали в службі громадської безпеки. Ймовірно, найстрашніше для них був би пролом у безпеці, яка могла б призвести до смертей чи поранень. Очевидно, що для них це означає більше, ніж кілька зекономлених чи втрачених доларів. Після того, як ми з Ленсом поговорили про його військовий досвід, ми зрозуміли, що йому також доручено захищати людей навколо нього. Прорахунки систем безпеки були дуже страшними і для нього теж.

Як тільки Ленс почав думати про свою аудиторію як про людей, а не як про монстра на ім'я Аудиторія, він зрозумів, що йому є що сказати.

Подумайте, чому ви говорите

Перед тим, як почати писати промову, подумайте про її мету. Ви говоритимете щоб розважити, інформувати, переконати чи надихнути? Після того, як вирішите, знайдіть спосіб висловити вашу мету в одному реченні: "Я хочу, щоб люди після мого виступу знали X і робили Y".

При виборі мети для вашої промови ви можете знайти безліч цікавих, веселих або значущих ідей, які можуть спасти вам на думку, але не мати нічого спільного з вашою аудиторією або промовою. Чим актуальніший і цікавіший ваш виступ, тим менше ви боятиметеся марудити або бути дистанційованим від публіки.

Візьмемо, наприклад, Джека – американського продавця європейської фірми предметів розкоші, який прийшов до мене за допомогою з його квартальним звітом з продажу. Презентація зазвичай триває близько 15 хвилин, але страх, який вона викликає, - глибокий і постійний.

Насправді звіт, який готував Джек, майже повністю складався з графіків та діаграм із цифрами. Я уявив, як він летить до Європи ховаючись від людей, витрачає свій час на сцені спиною до аудиторії та невпевнено пояснює інформацію, яку можна було надіслати електронною поштою.

Коли ми обговорили справжню мету презентації, стало зрозуміло, що вона була для нього дуже особистою. Джек хотів, щоб його керівництво перестало витрачати гроші на маркетингові акції, що зародилися в Європі. Вони не мали сенсу на його території. Він розробив більш тонкі та актуальні ідеї для місцевих умов і хотів отримати дозвіл на їхню реалізацію. Це просте зміщення акценту - від рупора, який пасивно передавав цифри, до людини, яка стоїть перед публікою і говорить їм про щось, про що вона хоче сказати - перетворило виступ Джека з пихатого перерахування на щось схоже на розповідь чи розмову. Ми сформулювали його ідею, спростили слайди та повернули його обличчям до аудиторії. Джек надихнувся цим процесом і був готовий звертатися до колег будучи самим собою, не включаючи "себе - публічно виступаючого", який зазвичай не працював.

Коли ви уточнюєте мету вашої мови, ви змушуєте себе визнати соціальну та емоційну причину говорити з людьми віч-на-віч.

Подумайте про щастя вашої аудиторії

Арістотель зробив одне з найбільших відкриттів у теорії мови – він з'ясував, що люди слухають лише з однієї причини – заради свого благополуччя.

Ви можете думати, що виступаєте зі звітом про прогрес над розробкою програми, або просуваєте приголомшливий стартап, але аудиторія швидше за все буде сфокусована на іншій темі - на власному щасті.

У "Риториці" Арістотель перераховує речі, які роблять людей щасливими. Це здоров'я, сім'я, багатство та статус. Для книги про публічні виступи ці речі можуть здаватися дивними, поки ви не зрозумієте його думку. Ваш ораторський успіх залежить від того, чи показуєте ви своїй аудиторії, що ви бачите та розумієте їх, звертаєте увагу на їхні потреби та дбаєте про важливі для них речі.

Іншими словами, якщо ви розповідаєте про оподаткування або про способи зменшити свій вуглецевий слід, аудиторію мало турбує ваша правота та логіка – вони більше зацікавлені в тому, як ваші ідеї покращать їхнє життя.

Щоб зробити аудиторію щасливою, не потрібно говорити з напускними веселощами та бадьорістю. Потрібно показати, що у своєму виступі ви говорите про їхню користь, а не про свою. Наприклад, якщо вас примушують виступити зі нудним звітом продажів, ви можете подбати про слухачів та бути максимально ясним та коротким. Сенс у тому, щоб виявити повагу до часу та уваги вашої аудиторії.

Нещодавно я працював з Еліс - підприємницею років шістдесяти. Вона бере участь у низці презентацій про технологічні інновації. Звертаючись до своєї аудиторії, що складається в основному з молодих чоловіків - венчурних капіталістів, вона скаржиться: "Вони судять мене за статтю та віком. Коли я починаю говорити, я бачу їхні зневажливі погляди. Це іронічно, адже зазвичай я знаю про технології більше, ніж вони".

Її винахід ощадливо і блискуче вирішував невідкладну проблему охорони здоров'я. Коли вона поділилася зі мною своїм виступом, я зрозумів, чому він не вразив потенційних спонсорів. Перші 10 хвилин вона говорила про історію своєї роботи і про походження винаходу замість того, щоб цілити точно в інтереси її слухачів. Після того, як ми поміняли її презентацію на нову, яка показує гігантський потенціал її винаходу на ринку - саме те, що потрібно її аудиторії, Еліс та її виступ стали набагато цікавішими. За кілька тижнів вона стала партнером великого європейського промислового гіганта.

Як практикувати

Найімовірніше, ви не запросите людей на свій концерт, не репетируючи його. Також не варто проводити зустріч або конференцію в Zoom без будь-якої підготовки.

Протягом усієї історії вчителі промови розходилися в думках, сперечаючись про те, що краще - написати мову і запам'ятати її слово в слово, або зробити грубий план і дотримуватися його. Я думаю, що вам варто використовувати той спосіб, який вам більше подобається. У будь-якому випадку, як би ви не готували промову, ось кілька корисних порад для практики:

  1. Тренуйтеся перед дзеркалом або відео. Так, це може здаватися болісно дурним заняттям, я вас розумію. Але витримати кілька незручних спроб віч-на-віч із собою набагато безболісніше, ніж вийти на сцену і не сказати те, що ви хочете сказати.
  2. Як мінімум, запам'ятайте вступ та висновок. Зазвичай ці частини виступу найзрадливіші. Зафіксуйте їх у голові, дозвольте своєму роті та язику запам'ятати їх м'язовою пам'яттю. Так ви будете набагато менш схильні загубитися на середині промови.
  3. Засікайте час, щоб переконатися, що вкладаєтеся у рамки виступу.
  4. Виправляйте свою промову під час репетиції. Ваші жести і тон голосу безперечно передають відтінки та настрої, які ви спочатку закладали у слова вашої промови. Використовуйте репетицію, щоб відокремити та прибрати з промови все зайве. Коли ви помічаєте слова-паразити на кшталт "ем", "типу", "знаєте", намагайтеся позбутися їх. Вони звучать непереконливо та ліниво. Як і в будь-якій іншій частині підготовки до промови, ваша мета – не просто проговорити, а покращити свою мову, розкрити її справжній сенс для себе та аудиторії.

Ключові моменти

Мовленнєва тривожність - неприємне і поширене явище. Ви можете звинувачувати себе у відсутності здібностей та схильності, але проблема не у ваших вихідних даних, а в основах навчання мови.

Стародавні греки розглядали громадські виступи як важливу форму мистецтва, якої легко можна навчити. Навчання риториці було фундаментальним аспектом освіти протягом багатьох століть.

Запозичуючи підхід греків, починайте підготовку будь-якої промови з вивчення вашої аудиторії. З ким ви розмовляєте? Що вони знають про вас та про вашу тему?

Визначте свої наміри. Ваша мова має інформувати, розважати, переконувати чи надихати? Висловіть вашу мету в одному реченні: "Я хочу, щоб після мого виступу люди знали X і робили Y."

Подумайте про те, що у вашій промові направлено у бік аудиторії. Як ви можете показати їм за допомогою теми та стилю викладу, що ви не просто базікаєте, а говорите їхньою мовою і дбаєте про їх благополуччя?

Не думайте, що ви навчитеся красномовству без репетицій. Практикуйте свою мову і намагайтеся запам'ятовувати вступи та висновки.

Більше за темою

У статті зосередилися на тому, як давньогрецькі техніки можуть покращити наші публічні виступи. Але цікавіше те, що вони можуть зробити для нас в емоційному, духовному, соціальному та політичному плані.

Більшість життя тема підготовки промов була мені огидна. Сучасний підхід з його акцентом на фальшиву посмішку та впевненість у собі здавався мені нещирим. Ідея зміни природної манери мови шкодила автентичності.

Коли я відкрив для себе давніх греків, я закохався в теорію мови та навчання мові. Це сталося випадково. У 2009 році я брав інтерв'ю про історію кохання у свого кузена-затворника із сільської Айови. Довгий час він був сімейним диваком – із середньої школи жив у підвалі батьків і майже ні з ким не розмовляв. А в 59 років він вирвався з ізоляції та одружився. Як? Він приєднався до найбільшої у світі організації, яка навчає мистецтву публічних виступів.

Як пояснив мій двоюрідний брат, навчання мові спрацювало для нього як "непсихологічна" терапія. Він навчився менше думати про себе і більше – про слухачів. Цим він змінив все своє життя - навіть ті його частини, які стояли далеко від публічних виступів. Як я дізнався пізніше, ця техніка була головною у прагненні стародавніх до навчання мові.

До винаходу афінської демократії в 4 столітті до н. е. у Греції були заборонені публічні виступи. Спілкування з групою людей стало поширеним, а в деяких випадках навіть обов'язковим лише з появою виборів, судів та інших форм публічних дебатів. Здатність висловлювати свою думку одноліткам стала важливим компонентом соціального та політичного життя, засобом порятунку публічного дискурсу від крикунів, брехунів та шарлатанів, та найнадійнішим шляхом до багатства та влади.

Читати також


Вибір читачів
up