30.11.2023
Розваги
eye 790

«Солтберн» - сатира про класову боротьбу від режисерки «Перспективна дівчина»

«Солтберн» - сатира про класову боротьбу від режисерки «Перспективна дівчина»

Злий, дотепний і кривавий... Бідний герой потрапляє в маєток британських аристократів. А далі починається.

У Європі починається прокат фільму «Солтберн» — другої повнометражної роботи британки Еміралд Фіннелл, яка отримала «Оскар» за сценарій до «Перспективної дівчини» 2021 року. Головну роль у картині зіграв Баррі Кеоган – номінант на «Оскар» 2022 року за роль у фільмі «Банши Інішерина». Його герой - бідний, але освічений - потрапляє до маєтку до британських аристократів. Розповідаємо, як Фіннелл знову вдається розкрити у своєму фільмі проблему нерівності — але тепер зробити це ще елегантніше.

"Солтберн", другий повний метр британки Еміралд Фіннелл, переконливо доводить: дещо скандальний успіх дебютної "Перспективної дівчини", яка принесла їй "Оскар" за оригінальний сценарій, був не збігом, а закономірністю. Нова картина ще більш їдка, кумедна і нещадна, сперечаються і лаються з її приводу (щонайменше на батьківщині постановниці) не менше. І це не лише провокаційна робота, а ще й майстерна.

Олівер Квік — вражаюча роль Баррі Кеогана, що блискуче грає розумника на контрасті з просвітленим дурником з «Банши Інішерина», — відмінник із бідної сім'ї, що вступив до Оксфорду. Серед багатих, привілейованих, незмінно розслаблених та щасливих однокурсників він приречений на самотність. Але доля зводить Олівера з найпопулярнішим студентом курсу — красенем Феліксом Кеттоном (зірка «Ейфорії», австралієць Джейкоб Елорді, щойно зіграв Елвіса у «Прісціллі»). Після того як у родині Олівера трапляється нещастя, Фелікс запрошує того на літні канікули у свій родовий маєток Солтберн. Так вискочка-інтелектуал з'являється у колі британської аристократії, а інтрига знаходить пружину, яка забезпечить криваву розв'язку.

Солтберн

Втілений Кеоганом типаж молодого честолюбця закріплений традицією, якій не одна сотня років. А англійські лорди, ще й у декораціях XXI століття (хоча в їхніх маєтках нічого не змінилося), зручна ціль: що не скажуть, як не поведуть себе, збоку виглядає дико і смішно. Очевидно, що їхній демократизм показний, а пиха неминуче проявиться в якійсь особливо красномовній деталі.

Фіннелл, проте, тонко веде гру, не дозволяючи глядачеві зайняти чітку позицію. Вболівати за Олівера, разом з яким ми блукаємо лабіринтами Солтберна, не виходить — надто неочевидні його мотиви, в щирість віриться важко. Але й сімейство Кеттонів приховує дуже багато, щоб лише добродушно посміятися з них. Спочатку цей сюжет виглядає як глава із казки про сироту Гаррі Поттера, якого несподівано запросили до себе погостювати привілейовані чарівники (здається, Малфої). Насправді ж «Солтберн» ближче до гічкоківської «Ребекки».

Перед нами, безперечно, комедія характерів. Кожен портрет у фамільній галереї карикатурен, від великодушної та елегантно-безтактної господині будинку, леді Елсбет (Розамунд Пайк) та її розсіяного чоловіка, сера Джеймса (Річард Грант), до страшно манірного дворецького Дункана, одночасно схожого на Альфреда з «Бетмена» та Ларча з «Родини Аддамс». Смішно усвідомлювати, що виконавець цієї ролі — валлієць Пол Ріс — одночасно зіграв Талейрана в «Наполеоні» Рідлі Скотта. Невпізнана Кері Малліган у ролі, яка постає відверто комічною, поки не виявляється трагічною. Ще складніше двоїсте амплуа ровесників Олівера — самого Фелікса, чия доброта і щедрість мають зворотний бік, його невротичної сестри Венеції (Елісон Олівер з «Розмов з друзями») та їх кузена Фарлі (Арчі Мадекве). Останній теж бідний родич, який бореться з Олівером за прихильність сім'ї не на життя, а на смерть.

Солтберн

"Солтберн" - британська відповідь "Паразитам" Пон Чжун Хо. Картина переконує в тому, що питання класової нерівності та боротьби не тільки далеке від вирішення, але стає чи не головним джерелом внутрішніх конфліктів у закритих спільнотах по всьому світі.

Водночас еротично-збочений підтекст картини дозволяє побачити в розказаній тут історії щось більш тваринне та ірраціональне, ніж портрет соціального протистояння. А від тілесного вже один крок до метафізичного, і на думку спадає «Теорема» Пазоліні, притча про спокусу і пошук абсолюту. Олівер Кеогана, безсумнівно, трикстер, і довгий час майже неможливо здогадатися, чи він ближче до ангела-охоронця чи демона-спокусника. І Фіннелл, і шведський оператор-віртуоз Лінус Сандгрен — люди освічені та досвічені, серед їхніх спільних достоїнств — здатність глумливо жонглювати цитатами з класики, обманюючи очікування аудиторії.

Єдине, що може збити з пантелику і засмутити глядача, чиї нерви автори лоскочуть настільки розважливо та талановито, — це постійне почуття дежавю. Кожен сюжетний поворот нагадує про щось прочитане або побачене раніше.

На захист творців фільму можна сказати, що вони ловили і спіймали дух часу. Чи можна звинувачувати їх у тому, що інші режисери та сценаристи займалися тим самим? До того ж, починаючись як багато аналогічних сюжетів, «Солтберн» забезпечить несподівану кінцівку. Розв'язка здатна шокувати своєю неправдоподібною, але тим паче ефектною логікою, властивою швидше похмурій казці, ніж реалістичному соціальному памфлету. І заразом порадувати відсутністю моралізаторства, здавалося б, неминучого у розкритті такого матеріалу. Остання сцена взагалі заслуговує увінчати перелік найкрасивіших — візуально, пластично та музично — фіналів у новітній історії світового кіно.

Читати також


Вибір редакції
up