Коли закоханість не перетворюється на щось більше: причини і способи подолання
Є люди, які втрачають інтерес до партнера вже після перших кількох побачень. Для них стосунки зупиняються на стадії легкої закоханості, яка так і не переростає у глибоке почуття. Через неможливість побудувати близькі серйозні стосунки в людини виникає страх залишитись одній.
Причини, що заважають будувати близькі стосунки
Страх близькості
Причини страху близькості пов’язані з тим, що в дитинстві людині не давали достатньо відчути самостійність. Дитині потрібно мати достатньо автономності, щоб вона могла пізнавати світ. Люди, яких виховували надміру тривожні дорослі, часто асоціюють близькі стосунки з несвободою, адже їх надміру контролюють у дитинстві. Тому в дорослому віці вони попри все будуть намагатися зберегти власну незалежність. Як наслідок: вони тримають дистанцію, бояться висловлювати свої почуття, першими припиняють стосунки.
Уникаючий тип прив’язаності
Коли дитину виховує емоційно холодний або деспотичний дорослий, це формує у ній уникаючий тип прив’язаності. Оскільки перший досвід взаємин зі значним дорослим був руйнівним, то в дорослому віці така людина сприйматиме міжособистісний контакт як загрозливий. І для неї тоді прийнятним буде лише фізичний контакт. Вони не вірять, що близькі стосунки можуть бути безпечними. Тому секс для таких людей – єдина можливість відчути зв’язок із партнером.
Нереалістичні очікування
На початку стосунків ми ідеалізуємо іншу людину. Вона може здаватися нам особливою та загадковою. Проте у деяких людей після сексуальної близькості партнер може втратити своє значення. Він перестає бути таємницею: після сексу ідеальний образ іншого розсіюється, натомість реалістичний не встигає сформуватися.
Страх бути покинутим
Якщо людину одного разу покинули, знехтували нею (не обов’язково в романтичних стосунках), у майбутньому вона може ініціювати розрив стосунків першою. Все заради того, щоб уникнути тих неприємних емоцій, які були пережиті від попереднього досвіду: люті та сорому.
Йти від партнера першим – це спосіб зберегти самоповагу. У такому разі важливо відокремити свій минулий досвід від нинішнього. Бути сміливим відкритися до нових стосунків.
Що робити в такому разі?
Дослідіть асоціації, які викликає сексуальна близькість, та співставте образи партнерів «до» та «після» інтимних моментів з партнером. Співставлення образів партнерів "до" та "після" сексу може розкрити певні зміни в сприйнятті та відносинах. Виявлення того, коли саме інтерес почав згасати, може вказати на те, що відбувається під поверхнею і в чому полягають причини цієї динаміки. Подальше споглядання попередніх стосунків та спільного майбутнього з партнером допоможе зрозуміти, чи існують певні патерни чи тенденції у власному відношенні до близької людини. Аналіз цих аспектів може сприяти кращому розумінню того, що відбувається у відносинах зараз і яким чином можна розв'язати можливі проблеми чи конфлікти.
Досвід безпечних і довірчих взаємин може дати психотерапія. Зверніться до психотерапевта, щоб навчитися будувати міцні романтичні стосунки.