30-04-2024 Історія 721

Таємниця шапки Мономаха: правда, прихована століттями

Таємниця шапки Мономаха: правда, прихована століттями
Шапка Мономаха – головна царська регалія великих князів і царів, символ самодержавства на Русі. Вона входить до числа найдавніших реліквій Збройової палати Московського Кремля. Її історія оповита міфами та легендами, але й досі не з'ясовано остаточно, кому вона належала і коли була створена.

Шапка Мономаха: історична реліквія чи фальсифікат?

У 1518 році з'являється офіційна версія походження шапки Мономаха: її нібито подарував візантійський імператор Костянтин IX Мономах своєму онуку, київському князю Володимиру Всеволодовичу. Але навіщо ж була потрібна ця легенда?

 Візантійський імператор Костянтин IX Мономах

Відповідь лежить у подіях 1453 року, коли після одинадцяти століть велична Візантійська імперія зазнала падіння. "Другий Рим" впав, і виникло питання: де ж буде "Третій Рим"? Відповідь була очевидною для московських правителів: "Третій Рим" - це Москва!

Володимир Мономах, син Великого Київського князя Всеволода Ярославича та візантійської царівни, мав сина Юрія Довгорукого, який став засновником суздальсько-московської династії. Від Юрія Довгорукого пішли Андрій Боголюбський та інші московські князі. Таким чином, московські правителі, прагнучи підкреслити свою легітимність та зв'язок з візантійськими імператорами, штучно вибудували лінію родоводу, що вела від Мономаховичів до суздальських князів.

Великий князь Іван III, прагнучи підкреслити свою велич та легітимність влади, проголосив себе "Государем всієї Русі", ставши першим самодержавцем могутньої держави. А шапка Мономаха, згідно з легендою, мала стати символом спадкоємності влади від візантійських імператорів, тим самим підтверджуючи велич та могутність нового "Третього Риму".

Протягом століть шапка Мономаха служила короною для московських царів, символізуючи їхню владу та зв'язок з візантійськими імператорами. Одним з перших, хто одягнув її на коронацію, був тиран Іван Грозний (1530-1584).

Московський цар Іван Грозний

Однак Петро I, прагнучи модернізувати росію та порвати з візантійським минулим, відмовився одягати шапку Мономаха на свою коронацію. Він наказав помістити цю реліквію в Успенському соборі Московського Кремля, а пізніше вона була переміщена до Збройової палати, де й зберігається донині.

До речі, саме цю "золоту шапку" бачив і описував німецький мандрівник та дипломат Сигізмунд Герберштейн (1486 — 1566), який двічі, у 1517 та 1526 роках, відвідував Москву як посол імператорів "Священної Римської імперії", видавши у Відні латиною чудові за стилем і багаті на відомості «Записки про московські справи». Цей опис Герберштейна вражаюче збігається з сучасним виглядом шапки Мономаха, яка зберігається в Збройовій палаті.

Опис шапки Мономаха

Шапка Мономаха - символ російського самодержавства

Шапка Мономаха важить 993,66 грама. Її висота з хрестом близько 25 сантиметрів, а діаметр приблизно 20 сантиметрів. Основа та найдавніша частина шапки — тулія — складається з восьми золотих пластин, що мають форму довгастих трикутників з усіченою вершиною. Пластини прикрашені складним сканним візерунком із найтоншого золотого дроту. На шапці налічується 43 коштовні камені шести видів, серед них – сапфіри сині, сапфіри жовті, шпінель червоний, рубіни, смарагди. Шапка також оздоблена соболиним хутром.

Верхній ковпачок з хрестом, ймовірно, був доданий пізніше, у XVI столітті. Разом з цим ковпачком, як вважають дослідники, були додані й коштовні камені з перлами, які остаточно завершили композицію шапки.

Версії щодо походження

Вчені висловлюють різні думки щодо походження шапки Мономаха. Деякі вважають, що вона була виготовлена у Візантії, інші приписують її східному (арабському чи арабо-єгипетському) мистецтву, треті стверджують, що це витвір бухарських майстрів.

Існують й інші, не менш цікаві, теорії про походження шапки Мономаха. Одна з них стверджує, що її подарував Івану Калитi монгольський хан Узбек разом з ярликом на князювання. Однак ця версія не має широкої підтримки, адже в ті часи, коли Русь перебувала під гнітом Золотої Орди, саме руські князі зобов'язані були дарувати ординським ханам цінні подарунки, а не навпаки.

Історик Сергій Богатирьов висунув цікаву теорію, що шапка Мономаха більше схожа на монгольський жіночий головний убір. Цю теорію підтверджують археологічні знахідки, де жіночі головні убори того часу мають дуже схожий декор з шапкою Мономаха. Орнаментальні прикраси шапки також відповідають стилю мистецтва Золотої Орди.

Додатково, в "Записках" Сигізмунда Герберштейна згадується важлива деталь: шапка мала золоті підвіски, які коливалися під час руху. Цей опис більше схожий на жіночий головний убір, ніж на корону.

Дослідження та аргументи

Незважаючи на поширені в росії міфи, шапка Мономаха не має жодного стосунку ні до київського князя Володимира Мономаха, ні до візантійського імператора Костянтина IX Мономаха. Про те, що реліквія фальшива, було відомо ще з 19-го століття. Численні дослідження, зокрема роботи російського академіка Никодима Кондакова, остаточно довели, що шапка не має жодного стосунку до візантійських Мономахів. Як стверджують вчені, вона складається з двох частин: майстерно виготовленої східної роботи золотих пластин (можливо, це дійсно шапка якогось східного правителя) та досить грубо прикріпленої до неї верхівки з хрестом.

Насправді, це звичайний середньоазійський парчевий ковпак, який носили багаті тюркські хани, обшитий соболиним хутром по краю та прикрашений золотом, коштовним камінням і хрестиком на верхівці, і є артефактом XIV століття. Хоча прикраси, ймовірно, додані пізніше, сам ковпак виконаний у характерному для того часу стилі.

Шапка Мономаха: міф і реальність

Шапка Мономаха

Шапка Мономаха, протягом століть оповита ореолом величі та містики, насправді не має жодного відношення до Київського князя Володимира Мономаха та України.

Сьогодні вона вважається дорогоцінною реліквією, що втілює спадкоємність влади та могутність російського самодержавства. Проте за блискучою зовнішністю та величчю ховається складна історія, сповнена містифікацій та суперечок. Протягом століть кремлівська пропаганда намагається штучно прив’язати шапку Мономаха з Візантією. Цим пояснюється вперта позиція щодо спадкоємності московської влади від візантійських імператорів.

Однак сучасні дослідження кидають виклик цій легенді. Більшість науковців схиляються до думки, що шапка була виготовлена ​​в XIV столітті. Її татарське походження підтверджується стилістичними особливостями та матеріалами, з яких вона зроблена.

Чому ж міф про візантійське походження продовжує існувати? Основну роль тут відіграють численні фальсифікації, які просувала московська держава. Їхньою метою було обґрунтування законності претензій на спадок Русі.

Незважаючи на спростування міфу про візантійське коріння, шапка Мономаха не втратила свого значення. Вона використовувалась під час коронацій російських царів, аж до скасування монархії в 1917 році. Її образ міцно вкоренився в російській культурі, ставши символом московського, а пізніше й російського самодержавства. А сам вислів "Ой, важка ти, шапка Мономаха" підкреслює велику відповідальність, яка лягає на плечі правителя. Важкий царський вінець – це не лише символ влади, але й тягар, з яким не кожен може впоратися. І нерозумне правління традиційно призводить не лише до втрати корони, а й голови, що її носить.

Важливо пам'ятати, що шапка Мономаха - це не лише символ влади, але й історичний артефакт, який потребує об'єктивного вивчення та неупередженої оцінки.


Читати також