28-04-2024 Історія 751

Золотий змійовик Володимира Мономаха: поєднання християнства та язичницьких вірувань

Золотий змійовик Володимира Мономаха: поєднання християнства та язичницьких вірувань

Золотий змійовик Володимира Мономаха - це унікальна знахідка, яка дає нам уявлення про релігійні вірування та культурні традиції Київської Русі XI-XII століть. Цей амулет, знайдений у 1821 році біля села Білоус на Чернігівщині, поєднує в собі зображення християнського архангела Михаїла та язичницької змієногої богині.

Опис змійовика

Цей золотий виріб розміром 7,8x7,4x1,0 см та вагою близько 200 грамів круглої форми, виготовлений методом лиття з подальшим карбуванням деталей та нанесенням орнаменту. Він має двочленну петельку у формі букви "М" для кріплення на шнурку або ланцюжку. Цей амулет, відомий з XIX століття як "чернігівська гривна", спочатку зберігався в колекції Ермітажу, а в 1930 році був переданий до російського музею в ленінграді.

Лицьовий бік амулета із зображенням архангела Михаїла

На лицьовому боці амулета зображений архангел Михаїл, небесний покровитель київських князів, одягнений у царське вбрання. Поруч із крилатим архангелом у два стовпчики нанесено напис із його ім'ям: "М X И Л Ъ". По колу навколо Михаїла вигравіровано: "АГІОС АГІОС АГІОС...", що перекладається як "Свят, свят, свят...". Далі грецькою мовою йде напис, що є початком "трисвятої пісні". Навколо нього витіюється пишний орнамент із пальмет. Кола між зображенням архангела Михаїла, написом та рослинним орнаментом мають хвилястий вигляд.

Зворотній бік амулету із зображенням змієногої богині

Зворотний бік амулета вражає зображенням жіночої голови, оточеної зміями замість волосся. Торс жінки плавно переходить у ноги, що також складаються зі зміїних тіл і голів. Її руки також закінчуються зміїними головами. Ця композиція включає десять драконів-змій, які слугують їй кінцівками. Зміїні тулуби виповзають навіть з її голови, створюючи вражаючу та химерну картину.

По колу медальйона навколо фігури змієногої жінки викарбувано напис: "Господи помози рабу своєму Василию. Амин". Цей напис свідчить про те, що власник амулета сповідував християнську релігію та просив божественної допомоги.

Окремо викарбувано ще один напис грецькою мовою, який є закляттям проти "чорної Істери". Грецьке слово "істера" означає "матка", і давні греки вважали, що ця загадкова хвороба, пов'язана з нервово-психічними розладами, є проявом дії "чорної Істери". На слов'янському ґрунті поняття "чорної Істери" трансформувалося, поєднуючись з хворобами нутрощів людини ("нутро", "утроба"), яких називали "чорною неміччю".

Змійовик вражає не тільки майстерністю виконання, але й високою вартістю. Його виготовлено з золота, яке на той час було надзвичайно цінним металом. За ці гроші можна було купити кілька сіл, а то й ціле місто з усіма його мешканцями, валами, баштами, церквами, ринковою площею та будинками городян.

Знайдення такого дорогоцінного амулета наводить на думку, що він міг належати одному з найбагатших князів Київської Русі.

Версії щодо власника

Дослідники припускають, що власником цього амулета-змійовика міг бути київський князь Володимир Мономах, який у хрещенні мав ім'я Василій. Існує теорія, що він загубив його під час полювання. Володимир Мономах княжив у Чернігові з 1076/78 до 1094 року.

Володимир Всеволодович Мономах, Великий князь Київський

Володимир Мономах, який народився 26 травня (за іншою версією 4 квітня) 1053 року в Києві (або Переяславі-Південному), був сином Всеволода Ярославича, князя Переяславського, і, ймовірно, Анастасії (Марії), дочки візантійського імператора Костянтина IX Мономаха. Саме від візантійського діда й походить відоме прізвисько Володимира - Мономах, що означає "єдиноборець", “той, хто бореться один”.

З юних літ Володимир брав участь у походах проти половців. У 15 років він бився з ними на Альті, а вже в 25 років отримав від батька у спадок Смоленське та Чернігівське князівства, де проявив себе як мудрий і справедливий правитель.

У 1113 році, після смерті київського князя Святополка Ізяславича, в Києві розпочалося повстання. Володимир Мономах, користуючись авторитетом і підтримкою народу, зумів придушити заколот і об'єднати руські землі під своєю владою. Він став київським князем у 1113 році і правив до 1125 року.

Правління Володимира Мономаха стало періодом розквіту Київської Русі. Він зміцнив центральну владу, провів ряд реформ, спрямованих на покращення життя людей, активно боровся з половцями. За його правління було збудовано багато храмів і монастирів, розвивалися ремесла та торгівля.

Сам князь у своїх літописних записках згадує про небезпечні пригоди під час полювання в чернігівських лісах: "От коли я жив у Чернігові, я своїми руками стриножив у лісових пущах десятки три диких коней, та ще й доводилося їздити по степу, то також власноручно ловив їх. Два рази тури піднімали мене разом з конем на роги, олень бив мене рогами, лось ногами топтав, а другий колов, дикий вепр зірвав у мене із стегна меч, ведмідь укусив коліно, а рись один раз, скочивши мені на стегна, звалила разом із конем...".

Художні особливості

Змійовик являє собою вишуканий зразок ювелірного мистецтва Київської Русі, що вирізняється оригінальністю та майстерністю виконання. Літери написів на амулеті витончено інтегровані в орнамент, створюючи враження єдиного візерунку. Пишність орнаментації, що заповнює всю поверхню виробу, можна порівняти з художніми прийомами європейського бароко, хоча й з певною візантійською естетикою.

Тлумачення символів на амулеті: різні погляди

Тлумачення символів на амулеті, що поєднує християнські та язичницькі мотиви, протягом багатьох років було предметом дискусій серед дослідників. Існують різні інтерпретації щодо значення зміїної композиції та її співвідношення з християнськими образами.

Деякі дослідники вважають, що зображення на двох сторонах амулета символізують протилежні сили: архангел Михаїл уособлює боротьбу зі злом за християнство, а змія - диявола, з яким бореться християнська віра.

Архангел Михаїл, зображений як небесний воїн, що перемагає диявола, може символізувати захист власника амулета від зла. Зміїна композиція на зворотному боці амулета може уособлювати зло, яке протистоїть християнським цінностям.

Інші дослідники вбачають у зображенні зміїної діви давньоруську язичницьку богиню, що шанувалася як покровителька плодючості та родючості. Змії в багатьох культурах символізують мудрість, силу та трансформацію. Їхнє зображення на амулеті може тлумачитися як побажання отримати ці якості.

Деякі дослідники також проводять паралелі між змієногою дівою та давньогрецькою горгоною Медузою. Медуза, відома своїми зміїним волоссям і жахливим поглядом, часто асоціюється з небезпекою та руйнівною силою. Її зображення на амулеті може служити як оберіг від зла.

Культовий зміст

Образ зміїної богині сягає корінням у глибини історії давніх племен, що населяли територію сучасної України. Ще в IV-III тисячоліттях до нашої ери, під час трипільської культури, зображення змій часто зустрічаються на глиняному посуді та статуетках. "Зміїний" орнамент прикрашає численні артефакти того періоду, іноді у вигляді окремих символів, а частіше у вигляді парних зображень. Дослідження цих зображень показують, що змії для трипільців виступали як охоронці добра та всього найціннішого, а на статуетках - як обереги життя та здоров'я.

Зображення змієногої богині на амулеті

Культ змії був поширений і в язичницькій релігії Київської Русі. Згадаймо про київських волхвів, які у 912 році напророчили смерть князеві Олегу від його коня. Навіть після прийняття християнства в 988 році знахідки амулетів з зображеннями християнських святих та змієногих богинь свідчать про те, що культ змії продовжував існувати. Це яскравий приклад "двобожжя", коли нові християнські символи поєднувалися зі старими язичницькими образами.

Кілька змійовиків було знайдено на Княжій горі, де колись розташовувалося літописне місто Родень. Один з них, бронзовий, але позолочений, має діаметр 8 см і подібний до екземпляра, знайденого біля Чернігова. На його лицьовому боці зображений архангел Михаїл, а на зворотному - змієнога богиня та два написи: давньоруською та грецькою мовами, які є закляттями проти хвороб. Ще один бронзовий змійовик з архангелом Михаїлом був знайдений на Старокиївській горі в 1979 році. Ці знахідки свідчать про те, що подібні амулети були поширені в Київській Русі, а їх виробництво, ймовірно, зосереджувалось у Києві.

Золотий змійовик: вікно в духовний світ Київської Русі

Змійовик Володимира Мономаха - це унікальна пам'ятка, яка проливає світло на складний процес взаємодії християнства та язичництва в Київській Русі XI-XIII століть. Зображення архангела Михаїла на лицьовому боці амулета свідчить про віру власника в християнську релігію, а язичницька змієнога богиня на зворотному боці символізує його прагнення до захисту від хвороб та напастей. Цей амулет є яскравим прикладом "двобожжя", яке було поширене серед населення Київської Русі того часу.

Золотий змійовик має цінність не лише як реліквія відомого князя, але й як важливе джерело для вивчення історичних та культурних процесів, що відбувалися в Київській Русі. Вона дає змогу дослідникам краще зрозуміти співіснування християнства з язичницькими віруваннями, які протягом тривалого часу зберігали вплив на життя людей.

Окрім історичної цінності, змійовик вражає й своїм витонченим художнім оформленням. Високий рівень майстерності київських ювелірів XI-XII століть робить цей амулет одним з найкращих зразків ювелірного мистецтва того часу в Європі та Візантії.

Це безцінний скарб, який дає нам можливість зазирнути у глибини духовної культури Київської Русі та дослідити складні процеси, що відбувалися в суспільстві того часу.


Читати також