02-07-2024 Історія 487

Тризуб на сокирі: унікальний артефакт розповідає про зброю та символіку доби України-Русі

Тризуб на сокирі: унікальний артефакт розповідає про зброю та символіку доби України-Русі

В експозиції Національного музею історії України знаходиться рідкісний експонат - бойова сокира X-XI століть з зображенням князівського тризуба. Цей артефакт, подарований музею львівським підприємцем Тарасом Хмеловським, є унікальною знахідкою, що проливає світло на зброю, символіку та ремесла княжої України-Русі.

Історія знахідки

2019 рік. Тарас Хмеловський, голова Комітету підприємців Львівщини, натрапляє в інтернеті на оголошення про продаж сокири. Ця зброя скандинавського типу, інкрустована сріблом та прикрашена тризубом, одразу привернула його увагу. Археолог за освітою та щирий патріот, Тарас одразу зрозумів цінність знахідки та ризик її втрати.

Тарас Хмеловський

"Археологія та історія завжди були моїм захопленням, ще задовго до цієї знахідки, - ділиться Тарас. - Я брав участь у кількох археологічних експедиціях, досліджуючи епоху Київської Русі. Тому я одразу зрозумів, що ця сокира - артефакт неабиякої цінності, який не можна допустити, щоб вивезли з України."

Технологія виготовлення сокири свідчить про майстерність коваля. Її вилили, потім прорізали канавки, в які по черзі заклепували дріт, а наостанок відполірували. Унікальним елементом сокири є тризуб, органічно вплетений у скандинавський орнамент. Цією зброєю, ймовірно, користувався знатний воїн, можливо, отримавши її як винагороду від князя.

Бойова сокира з княжим тризубом

Тарас Хмеловський придбав сокиру через спеціальний інтернет-сайт. Її продавав "чорний копач", який знайшов артефакт на Чернігівщині. Сокира збереглася у відмінному стані, лише верхній елемент, до якого кріпилося древко, був відламаний. На її боках викарбуваний скандинавський орнамент, а у верхній частині красується тризуб. Ззаду зображено тварину - вовка, який був поширеним тотемом на Чернігівщині. В той час скандинави сповідували язичництво, а вовк був одним з їхніх тотемних символів.

Бойова сокира з княжим тризубом

Бойова сокира з княжим тризубом

Збереглася не лише форма сокири, але й її оздоблення. На щастя, "чорні копачі", які знайшли артефакт, не пошкодили витончений срібний візерунок. Сокира інкрустована скандинавськими орнаментами, а також чітко проглядається тризуб - символ, який князь Володимир Великий обрав як для свого герба, так і для герба держави.

Унікальність сокири

Завдяки майстерності київського реставратора Віктора Голуба, унікальний артефакт періоду княжої доби отримав нове життя. Сокира, яка колись була свідком битв і походів, знову засяяла сріблом і готова розповісти про минуле завдяки збереженим на ній символам.

Такий вигляд сокира мала до реставрації

Робота над реставрацією сокири потребувала неабияких зусиль та майстерності. Найбільш складним завданням стало розкриття інкрустації сріблом, яке з часом потьмяніло та пошкодилося. Реставратору довелося діяти з ювелірною точністю, щоб не зашкодити цьому цінному оздобленню.

Ця сокира є унікальною з кількох причин:

  • Зображення тризуба. Сокира з тризубом є не лише цінним артефактом з точки зору зброї, але й свідченням раннього використання цього символу як державного знаку України-Русі. Це підтверджує тезу про те, що тризуб мав глибше значення, ніж просто родовий знак Рюриковичів, сягаючи своїм корінням у часи дохристиянської України.
  • Інкрустація сріблом. Срібна інкрустація зображує скандинавський орнамент та тотемну тварину - вовка. Подібність сокири до скандинавських зразків свідчить про тісні контакти Русі з варягами. Це підкреслює роль варязької дружини у становленні держави, вплив скандинавської культури на тогочасне суспільство та про використання тотемів у давньоруській культурі.
  • Збереження. Сокира збереглася у відносно доброму стані, що робить її цінним предметом для дослідження.

Символи, викарбувані на лезі, дають можливість дослідникам вивчати звичаї, вірування та побут людей того часу.

Подарунок музею

Тарас Хмеловський, придбавши сокиру, відразу вирішив подарувати її державі, оскільки така річ повинна зберігатися в музеї. Таким чином, 21 серпня 2021 року, напередодні 30-ї річниці відновлення Незалежності України, експозиція Національного музею історії України поповнилася новим артефактом. 

Тарас Хмеловський передає артефакт Національному музею історії України

Директор Національного музею історії України Федір Андрощук зазначив, що подарунок львів'янина належить до рідкісної групи інкрустованих бойових сокир X-XIII століть. Однак він підкреслив, що інкрустація тризубом, іконографія якого датується періодом княжіння Володимира Святославича, свідчить про те, що сокира відноситься до X-XI століть. Такі екземпляри відомі з територій Швеції та України-Русі.

Відреставрована сокира стала справжньою перлиною музейної колекції. Її автентичність та рідкісне оздоблення роблять її унікальним пам'ятником минулого, який буде цікавим як для науковців, так і для широкої публіки.

Цей статусний та унікальний предмет є важливою пам'яткою нашої культури. Подібні артефакти мають бути надбанням усього українського народу, а не належати окремим колекціонерам.

Інші історичні артефакти з тризубом в Україні

На території України, і зокрема в Чернігівській області, археологи часто виявляють предмети з зображенням тризуба. Одним із таких артефактів є кістень або бойова гиря, що датується першою половиною XI століття, який зберігається в Чернігівському обласному історичному музеї імені В.В. Тарновського. Цей кістень прикрашений тризубом Ярослава Мудрого був знайдений під час археологічних розкопок у 1984 році.

Кістень, або бойова гиря із зображенням тризуба Ярослава Мудрого. Чернігівський обласний історичний музей імені В.В. Тарновського

Місце знахідки та вік цього артефакта достеменно відомі завдяки археологічним дослідженням. На Чернігівщині було знайдено багато варязької зброї, зокрема в поселеннях Шестовичі та Гущин, де в X столітті проживало до 15% варязького населення. Окрім зброї, серед знахідок є численні підвіски зі срібла, які, ймовірно, видавалися князями своїм посадникам як символ влади. Тризуб на таких підвісках символізував зв'язок з князем, а на зброї міг означати подарунок від князя, знак відваги або вірності.

Ймовірно, що така зброя могла належати безпосередньо князю. Історія свідчить про активну участь князів у битвах. Яскравим прикладом слугує опис Липицької битви 1216 року, де князь особисто з сокирою в руках пробирався до ворога. Цей факт підтверджує, що сокира залишалася бойовою зброєю й у ХІІІ столітті.

Значення знахідки

Ця сокира має велике значення для української історії та культури. Вона є свідченням військової майстерності, символіки та ремесел Київської Русі. Її дослідження допоможуть науковцям краще зрозуміти цей важливий період української історії.

Цей унікальний артефакт також підкреслює важливість збереження нашої культурної спадщини. Необхідно вживати заходів для захисту та вивчення подібних пам'яток, щоб вони й надалі слугували джерелом знань та натхнення для українців.

Взагалі, дарування цієї сокири музею є чудовим прикладом меценатства. Важливо й надалі підтримувати музеї, адже вони відіграють ключову роль у збереженні та популяризації нашої історії та культури.


Читати також