Як бабусі порозумітися з онуками-підлітками?
Ви хочете, щоб ваш онук чи онука завжди пам’ятали вас з теплом? Тоді ця стаття саме для вас. Ми підготували кілька простих, але ефективних порад, які допоможуть вам налагодити міцні стосунки з підлітком.
Не варто намагатися бути на одній хвилі з підлітками. Спроби виглядати молодіжно можуть, навпаки, викликати у підлітків сором і неприйняття. Для них набагато важливіше, щоб поряд з ними був дорослий, а не той, хто намагається їх мавпувати.
У спробах порозумітися з підлітками старше покоління часом намагається мімікрувати під молодіжне середовище. Бабусі іноді починають використовувати сленг, намагаються в розмові і поведінці зайняти роль подружки. На перших порах це може забавляти онуків: з бабусю можна говорити, не соромлячись у висловлюваннях і не дотримуючись вікових кордонів. Але, як правило, цей період триває недовго — довіряти бабусі так само, як подружці, підліток все-таки навряд чи стане, а її загравання з молодіжною культурою швидко почне дратувати.
При цьому вік бабусь і дідусів — оптимальний для спілкування з дітьми. Батьки зайняті роботою та вирішенням безлічі побутових проблем. А бабусі та дідусі вже всього досягли, розставили життєві пріоритети. Саме час передавати досвід молодому поколінню.
Що можна зробити
Ділитись своїм життєвим досвідом не з позиції науки, а в ненав'язливій розмові з конкретними інструкціями щодо виходу з тієї чи іншої ситуації. Наприклад, ви знаєте, що у онука не складаються стосунки з однокласниками: згадайте схожу ситуацію зі свого життя в тому ж віці, чесно розкажіть, як це було.
Не прикрашайте і не перебільшуйте свій життєвий досвід. Ви не супергерой, а звичайна людина, яка може помилятися і програвати, а підліткові проблеми незалежно від часу дії багато в чому схожі.
Зберігайте сферу власних інтересів, не оглядаючись на онуків і дітей. Внуки, бачачи, що їхня бабуся захоплена, наприклад хоровим співом або танцями, що в неї є власні інтереси (і вони крутяться не тільки навколо онука), поважатимуть їх набагато більше.
З повагою ставтеся до захоплень онуків. Якщо онука із захопленням розповідає, як дивилася онлайн-концерт корейської поп-групи, можна розповісти про те, як ви сходили на концерт органної музики. В обговоренні зробіть акцент на тому, що спільного у ваших ситуаціях: ви відчуваєте однакові позитивні емоції від улюбленої музики, хоча ваші смаки і різні.
Знайдіть захоплення, які вас поєднують. Можливо, онука, як і ви, любить розфарбовувати картини за номерами, а онук любить ходити на лижах. Тоді це чудовий привід для спільного заняття хобі.
Постарайтеся зрозуміти правила спілкування та мову молоді, не знижуючи свою культурну планку. Продовжуйте спілкуватися з онуками літературною українською мовою, а не сленгом, але при цьому не соромтеся запитати значення сленгового слова, яке вам незнайоме. Це, до речі, гарна мовна практика для дитини— навчитися пояснювати синонімами те, що звучить незрозуміло для інших. Заодно можете поцікавитися, чому саме так на сленгу називається те чи інше поняття. Онук не знає? Це привід разом пошукати відповідь в Інтернеті.
Відповідати молодим — не означає їм наслідувати. Їх потрібно розуміти, підтримувати і приймати такими, якими вони є.