Зміна клімату торкнеться кожного!
Це фото зроблено 2022 року в селі Чечеї в центральній Нігерії. У рамках проєкту організації iLeadclimate Action Initiative вчена-агроном та кліматична активістка Аденіке Оладосу подорожувала країною, розповідаючи жінкам про зміни клімату, тому що вірить, що всі зміни відбуваються знизу вгору і залежать від рухів всередині суспільства.
Кожна з нас здатна чимось допомогти. Ми розповсюджували екологічні пестициди та органічні добрива і навчали жінок, як ними користуватися для захисту клімату та підвищення врожайности. Це і є екофемінізм. Це про кліматичну справедливість та розширення прав і можливостей жінок і дівчат. Жінки мають тісний зв’язок з природою у повсякденному житті та на роботі. Зміна клімату бʼє по них особливо сильно. Крім того, вони часто не мають доступу до освіти та ресурсів, щоб мати змогу реагувати на наслідки.
Багато конфліктів у Нігерії насправді спричинені зміною клімату, але мало хто це усвідомлює. Будь-то повені чи дедалі більше опустелювання: зміна клімату руйнує засоби до існування, люди залишають свої домівки і стають біженцями. Це призводить до військових дій, конфліктів і спалахів насильства. Оскільки сім’ї не в змозі прогодувати своїх дочок, їх видають заміж як малолітніх наречених. Щоб запобігти цьому, важливо також, щоб жінки ставали більш незалежними.
Я вчена-агроном і заснувала нігерійську секцію «Пʼятниць за майбутнє» у 2018 році. Я писала твіти, блоги та спілкувалася з іншими. Це призвело до панафриканського руху, в якому сьогодні беруть участь тисячі людей. Це додає мені впевнености. Ми живемо у світі множинних криз і повинні мислити глобально, але кожне місце має свій власний погляд на речі і може розробляти власні рішення.
Багато промислово розвинених країн покладаються на глобальну водневу економіку, щоб зробити свою промисловість кліматично нейтральною. Але для цього їм потрібна африканська земля та африканські ресурси. Африка вже відчуває на собі особливий вплив зміни клімату, хоча африканці мало до неї причетні. Я закликаю: «Зупиніть вуглецевий колоніялізм!». Молоді африканці винахідливі. Чому ми не зосереджуємося на багатьох рішеннях для сталого виробництва енергії, які розробляються в Африці? Глобальні структури загалом повинні стати справедливішими. Для кожної людини важливо діяти зараз! Навіть якщо багаті країни все ще можуть платити за наслідки зміни клімату, ми повинні усвідомити, що зміна клімату — це не лише екологічна, а й соціяльна криза. І рано чи пізно вона торкнеться всіх нас — незалежно від того, в якому куточку світу ми живемо.
Вчена-агроном та кліматична активістка Аденіке Оладосу є засновницею організації «П’ятниці за майбутнє Нігерії» та випускницею програми «Чорний фемінізм та множинні кризи» в Новому інституті в Гамбурзі. Як міжнародна наукова працівниця з питань захисту клімату, вона нині досліджує разом з політологом Кляусом Леґеві в групі з питань планетарного мислення в Ґісенському університеті Юстуса Лібіха.
Записала Марайке Ільземан.
Публікація вперше вийшла німецькою мовою під назвою «Der Klimawandel wird uns alle treffen!» в журналі Фонду Александра фон Гумбольдта «Kosmos», випуск 116, 2024 рік.
Переклала Анастасія Біда.