23-02-2022 Мистецтво 227

Що послухати. Польський джаз

Польський джаз

Джаз у Польщі завжди був найяскравішим синонімом свободи та сміливим творчим викликом усім заборонам. Його історія бере свій початок у 20–30-х роках минулого століття. Саме тоді в Польщі з’явилися перші джазмени-віртуози. Вам же, шановні читачі, насамперед буде знайоме ім’я Кшиштофа Комеди, найвідомішого джазмена 1960-х, та, втім, і всієї історії польського джазу. У Польщі ХХ століття джаз був в авангарді демократичних процесів та підтримував тісний зв’язок з усіма видами незалежного мистецтва. Але ця тема варта окремого лонгріду. А наша стаття буде присвячена найцікавішим польським джаз-виконавцям сучасності.

Отож, сідайте зручніше, вмикайте колонки або навушники, ми починаємо.

Leszek Możdżer

Лешек Можджер – польський композитор, джазовий піаніст та музичний продюсер, творець музики для кіно. Найкраще слово для того, щоб визначити творчість Можджера — непередбачуваність. Він виконує джазові варіації Шопена, музику Адама Маковича, композиції Кшиштофа Комеди та Збігнева Прейснера, грає з Петом Метіні та Арчі Шеппом, Томашем Станьком, Михайлом Урбаняком та Ганною Марією Йопек, створює першу у світі транс-оперу з п’єс за творами Томаса Бернхарда і грає варіації культових фатальних та гранж пісень з контрабасистом Ларсом Даніельсоном. Геніальний музикант!

Tomasz Stańko

Томаш Станько — джазовий трубач та композитор. Томаш зарекомендував себе як провідна постать не лише в польському джазі, а й на світовій арені. Його музику легко впізнати з перших звуків характерного звучання труби.

Marcin Wasilewski Trio

Це тріо вважається однією з найвидатніших і самобутніх джазових команд свого покоління, яка має визнання як на польській, так і на зарубіжній сцені. Марчин Василевський (Marcin Wasilewski) — фортепіано, Славомир Куркевич (Sławomir Kurkiewicz) — контрабас та Міхал Міськевич (Michał Miśkiewicz) — перкусія.

Janusz Muniak

Януш Муняк — польський джазовий музикант, саксофоніст, флейтист, аранжувальник та композитор. Його називали «серцем польського джазу» та «хрещеним батьком» кількох поколінь польських джазових музикантів. Януш був одним із піонерів фрі-джазу в Європі, хоча в пізнішому віці схилявся до мейнстріму.

Sylwester Ostrowski

Сильвестр Островський — унікальна особистість у польській культурній спільноті. Він вдало поєднує роль джазового саксофоніста з культурною анімацією, включно зі створенням Щецинського джазового фестивалю. Сильвестр розвиває міжнародні культурні зв’язки з представниками джазової індустрії. У його біографії — альбом, записаний з американською джазовою вокалісткою Деборою Браун, гастролі з Боббі Вотсоном, Вінтоном Марсалісом та Кейоном Гаррольдом.

Paweł Kaczmarczyk

Павел Качмарчик — яскравий представник сучасного польського джазу: піаніст, композитор, аранжувальник. Разом зі своїм тріо виступає у всіх частинах світу, бере участь у престижних джазових фестивалях.

Kasia Pietrzko

У польському джазі Кася — перша жінка-інструменталіст, яка очолює власний ансамбль. Кася Петшко — польська піаністка, композиторка та аранжувальниця. Kasia Pietrzko Trio — злагоджений ансамбль із непростою, драматичною, сучасною музикою.

Maciej Kadziela

Мачей Кандзела — польський саксофоніст, композитор. викладач Музичної академії в Лодзі.

Mateusz Gaweda

Матеуш Гавенда — випускник Музичної академії в Кракові. Учасник колективів: Pezda/Gaweda Duo, Mateusz Gaweda Trio, PeGaPoFo, Cracow Jazz Collective, Silberman, репертуар яких складається переважно з його власних творів. Співпрацює та виступає з відомими представниками польської та зарубіжної джазової сцени.

Kamil Piotrowicz Sextet


Академічний мінімалізм та композиторський фрі-джаз — ось за чим приходить слухач на концерти Kamil Piotrowicz Sextet. Музика колективу ґрунтується на авторських творах лідера Каміла Піотровича.

Kuba Wiecek Trio

Куба Венчек — польський саксофоніст та джазовий композитор. Незважаючи на свій юний вік, Куба сьогодні є одним із найвідоміших джазових музикантів у Польщі.
В основі більшості п’єс колективу Kuba Wiecek Trio лежить потужний пульс, жорсткі ритмічні контрасти, а в мелодії — короткі драйвові поспівки, що складаються буквально з двох-трьох нот.

Tomasz Chyła

Томаш Хіла — джазовий скрипаль, один із яскравих представників молодого покоління на польській джазовій сцені. Його власні ансамблі — це MNR Kolektyw та Tomasz Chyła Qunitet. Він двічі був номінований на найпрестижнішу в Польщі музичну премію «Фрідерік»: у 2018 — в категорії «Джазовий дебют року», а в 2019 вже як «Джазовий артист року».

Marcin Pater

Марчін Патер — вібрафоніст, барабанщик, композитор. Нині музикант є лідером гурту «Marcin Pater Trio» та постійним учасником гурту «Early Birds», з яким в нього вийшов дебютний альбом "Świt».

Marcin Masiecki

Марцін Масецький — піаніст-авангардист. Один з найплідніших та самобутніх музикантів Польщі. Володар безлічі нагород, він активно грає на всіх клавішних інструментах, пише для кіно та театру, продюсує фестивалі, диригує оркестрами, навчає, записує та курує музичні заходи. Його проєкти охоплюють широкий діапазон стилів, а віртуозне змішування різних жанрів, а також стирання кордонів між високим мистецтвом та розвагою стали його відмінними рисами.

Contemporary Noise Quintet

Брати Бартек (ударні) та Куба Капса (фортепіано), засновники гурту, що спочатку називався Contemporary Noise Quintet (відповідно до кількості учасників), раніше були відомі як творці емокор-колективу Something Like Elvis. До складу групи також увійшли саксофоніст Томаш Глацик, трубач Войтек Яхна, басист Павло Уровскі та гітарист Каміл Патер, який приєднався в листопаді 2006 року. Згодом в ансамблі з’явився Патрік Вецлавек, який замінив Павла Уровскі. Дебютний альбом Contemporary Noise Quintet «Pig Inside the Gentleman» побачив світ у 2006 році та дістав сприятливі відгуки критиків.

Pink Freud

Колектив Pink Freud утворився в 1998 році в Ґданську як об’єднання музикантів, що збиралися освоювати нові сфери імпровізації. Починався колектив як тріо, і надихався джазом, фолком, джанглом, драм-н-бейсом. Сьогодні критики музику Pink Freud називають «транс-джаз-денс». Але яка різниця, як вона називається, головне — слухати.

Joanna Duda

Джоанна Дуда відрізняється різнобічним підходом до музики. Вона пише, імпровізує, грає і продюсує, використовуючи як акустичні (переважно, фортепіано), так і електронні інструменти (комп’ютер, синтезатор, драм-машина). Вона також активно працює в галузі образотворчого мистецтва та виявляє цікавість до відеоарту та інсталяції. Крім сольної роботи, вона також є учасницею кількох гуртів, включно з Joanna Duda trio, J = J та Wojtek Mazolewski Quintet.


Читайте также