Генеалогія: що дає дослідження родини? Які є методи?

Генеалогія

Чому генеалогія важлива? Вона дає розуміння часу, пояснює епоху, розбирає соціальні та правові стосунки. А ще генеалогія надзвичайно цікава.

Що таке генеалогія

Генеалогія — це наука, яка вивчає походження та взаємний зв'язок родини. Допоміжна історична дисципліна використовує усні перекази, документальні записи, метричні книги, аналіз наявної генеалогії роду, дані архіву й інші джерела для пошуку коріння.

Генеалогія в Україні має велику історію. З XVII ст. генеалогічний метод розвивали хроністи Ян Єрлич, Яків Маркевич, Григорій Милорадович, Олександр Лазаревський, Вадим Модзалевський. Українська генеалогія отримала першого доктора наук у 1937 році — В'ячеслав Сенютович-Бережний захистився в Українському вільному університеті міста Мюнхен.

Пошук книг про роди козацьких гетьманів, ктиторів, полковників приводить на Афон — старовинні рукописи гарно бережуть. Нині студенти вишів вивчають генеалогію на спецкурсах, бо дисципліна важлива, має розвиватися.

В українській традиції генеалогія ведеться по чоловічій лінії. Центр вивчення генеалогії «Пращур» працює за науковими стандартами та доповнює важливими даними історію країни.

Генеалогічне дерево

Приклад сімейного дерева знатного роду

Мабуть, ви бачили в кіно або музеї, як виглядає сімейне дерево знатного роду. Воно мало не лише естетичне значення, а й підтверджувало статус членів родини, підкреслювало характер відносин між родами, регулювало чимало аспектів життя, наприклад, можливість чи неможливість укладання шлюбу.

Сучасний світ розпрощався з багатьма умовностями минулого, і люди вже не знають свій родовід углиб. Проте є спеціалісти, здатні відновити втрачену інформацію та побудувати дерево роду. Завітайте на сайт https://prashhur.com/ — команда «Пращур» вивчає генеалогію та надає послуги з комплексних генеалогічних досліджень: опрацювання документів по прізвищу, архівний пошук, оформлення родового дерева, встановлення втрачених фактів, підтвердження польського походження, проведення родинних свят, створення родинних сайтів, архівування сімейної історії.

Перечитайте онлайн блог і вже матимете чималий багаж знань, як знайти своїх предків. Складання власного родоводу — цікава та наповнена сюрпризами подорож в історію сім'ї та країни. Результат є надважливим в умовах криз і нестабільності: ви відновите та підтримаєте родинні зв'язки, передасте наступним поколінням інформацію про себе, розкажете про важливі факти, збережете згадки людей — адже ні один архів не вічний.

Досліджуючи свій рід, ми дізнаємося більше про своїх пращурів. Але в процесі закладений не лише пізнавальний елемент, а й практичний — можна дізнатися про спадкові особливості представників роду, національність, родинну власність.

Генеалогія прізвища

Цікавились ви коли-небудь, які прізвища в Україні найбільш поширені? До ТОП-5 входять: Мельник, Шевченко, Коваленко, Бондаренко, Бойко. Якщо цікавитеся походженням прізвища, ось черговий цікавий факт: з Наддніпрянщини пішли українські прізвища з суфіксами -енко/-єнко, а з Поділля, Волині та Полісся — з суфіксами -ук/-юк.

На що вказують українські прізвища з точки зору морфології:

 • зменшувальне;
 • пестливе значення;
 • відтінок зневаги;
 • чийсь син;
 • учень;
 • місце проживання;
 • професія;
 • характерна дія;
 • суспільний стан;
 • присвійні прикметники;
 • прізвисько тощо.

Мовний вплив сусідніх країн, спільні історичні періоди також мають значення для історії походження прізвища. Так, розрізняють литовський мовний вплив (прізвища, які закінчуються на -йша, -йло), угорський (-йш), румунський (-уц, -юц, -уця), польський (-ув, -юв, -аж, -яж), представники шляхти (-овський, -євський).

Українські прізвища походять від давньоукраїнських, слов'янських і християнських імен, боярсько-шляхецьких і козацько-дворянських прізвищ, від козацьких прізвиськ, власних імен, грецьких, єврейських і латинських імен.

Найчастіше люди прагнуть знайти родовід по прізвищу, щоб підтвердити своє походження. Наприклад, Карту поляка видають за наявності бабусі, дідуся або прабабусі чи прадідуся польського походження (не глибше). Підтвердження національності робиться через архіви. Майте на увазі, що не стільки прізвище має значення, скільки самоідентифікація предків — у ті часи національність записували зі слів.

Дослідження по прізвищу — це аналіз усіх документів по населеному пункту, з якого походить найстаріший пращур, та схема роду з розгалудженнями носіїв прізвища від спільного предка до сьогодення.

Генетична генеалогія

ДНК генеалогія

Найсучасніший інструмент генеалогічних досліджень — тест ДНК. Він дозволяє дослідити Y-хромосому (незмінну частину дезоксирибонуклеїнової кислоти), яка передається від батька до сина по прямій чоловічій лінії. Біологічні генетичні дані точно підтверджують або спростовують приналежність чоловіків до роду.

ДНК-генеалогія використовує ДНК-тестування для пошуку батьків або інших споріднених зв'язків. Однакову Y-хромосому, що повторюється певну кількість разів у ДНК-маркерах, виявляють по всій чоловічій лінії та у генетичних кузенів. З визначеною частотою виникають генетичні мутації, відомі вченим, тому навіть при неправильному копіюванні ДНК-матеріалу, найближчого спільного предка можна вирахувати.

Після розшифровки результатів замовник отримує гаплотип — таблицю з повторами маркерів ДНК. Далі можна визначати шлях предків людини протягом 100 тисяч років. У спеціальних базах зібрано величезний масив даних — гаплотипів і генеалогічної інформації.

Генетична генеалогія — достовірне підтвердження результатів досліджень в архівах.


Читати також