Як психіка реагує на тривалу відсутність світла

Перебування у темряві

Уже понад місяць українці живуть в умовах віялових відключень електроенергії. Крім усім зрозумілих побутових проблем, тривале перебування без світла також може впливати на психоемоційний стан людини. Якщо ви помітили у собі дивні зміни настрої, поведінки та появу безпідставних фобій, цілком можливо, що їх джерелом є саме відсутність світла.

Перебування у темряві підвищує рівень стресу

«Освітлення сигналізує мозку про помірну безпеку. В безпеці активність мигдалеподібного тіла знижується. Коли світла немає, мигдалеподібне тіло активується, сигналізуючи мозку про небезпеку. Так ми починаємо відчувати страх і тривогу»,

– розповідає експертка з нейроменеджменту Наталя Кадя.

Крім того, віялові відключення електроенергії здатні суттєво впливати на режим дня та якість сну відповідно. Наприклад, ви можете страждати від безсоння або частіше бачити нічні жахи.

Які заходи можуть допомогти впоратися з новими реаліями життя в умовах віялових відключень?

  • Використовуйте штучні джерела світла. Якщо спати ще не час – спробуйте зайняти себе чимось, продовжуйте активність. 
  • Якщо світло з'явилося пізно ввечері, не варто вмикати освітлення на всю потужність. Використовуйте приглушене світло, щоб підготувати свій організм до сну.
  • Практикуйте дихальні вправи – вони допоможуть впоратися зі стресом. 
  • Намагайтеся не залишатися впродовж тривалого часу без освітлення наодинці. 
  • Спробуйте розробити новий режим дня, зважаючи на відключення електроенергії. Розуміння розпорядку та послідовності своїх дій у разі тривалої відсутності світла здатне зменшити рівень тривоги.

Читати також