Групи підтримки для жінок: важливий інструмент у часи війни

Групи підтримки для жінок: важливий інструмент у часи війни

Групи підтримки – що це таке і чому вони корисні? Розповідає психологиня

Влучне сказане добре слово, обійми, повідомлення «Я в тебе вірю», та навіть посмішка незнайомця чи незнайомиці впливають на наш емоційний стан. Підтримка – це важливий психологічний інструмент, який може надати крила. Важко переоцінити значення підтримки під час великої війни. Завдяки їй жінки знаходять у собі силу дочекатися чоловіків з фронту, не здаватися після втрат, починати життя на новому місці,боротися і просто жити. Психологиня програми безкоштовних груп психосоціальної підтримки для жінок «тихі зустрічі» від ГО «ТИША» за підтримки Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (WPHF) та структури ООН Жінки в Україні Олена Водяна розповіла, чому такий формат психологічної допомоги саме зараз – такий важливий. А ще – як працюють групи підтримки, і кому варто туди записатися.

Що це таке?

Група підтримки – це буквально група людей, які при активній участі психолога/психологині чи дипломованого фасилітатора/фасилітаторки (це коуч/коучерка, ведучий(-а), який(-а) допомагає, направляє групи людей ефективніше працювати разом) підтримують один одного.

– Велика війна змінила життя переважної більшості українців. І хоча всі ми переживаємо спільне горе, нам важко зрозуміти, що ми в цьому горі не самі. І що ті самі проблеми переживають тисячі людей навколо. До нас приходять жінки, які думають, що те, що з ними відбувається – відбувається лише з ними. Що це з ними щось не так, що це тільки вони не справляються зі стресом. Що тільки вони не вивозять, не витягують, не випливають... Але це не так, – розповідає психологиня «тихих зустрічей» в Харкові Олена Водяна. – І одна з головних задач групи підтримки – дати зрозуміти, що ти не сама. Ми всі не витягуємо і не вивозимо. У нас у всіх схожі проблеми, відчуття та реакції. І це не з нами щось не так – а з навколишнім середовищем. Ми живемо в ненормальні часи, навколо нас відбуваються ненормальні речі.

На групах підтримки ми можемо ніби подивитися на себе збоку, отримати зворотній зв’язок від людей з такими ж проблемами і відчуттями. Зрозуміти, що з нами все нормально. Це додаткове джерело енергії. Місце, де ти розумієш, що твоя думка і твої почуття важливі. Що ти не сам. А групи підтримки «тихі зустрічі» – це ще й джерело знань та технік про боротьбу зі стресом і тривогою та про підтримку членів сім’ї, які переживають стрес. Наразі «тихі зустрічі» у Львові, Харкові та Запоріжжі впроваджуються ГО  «ТИША» від фонду OneUkraine gGmbH за технічної підтримки ООН Жінки в Україні та за фінансування Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (WPHF), гнучкого та оперативного інструменту фінансування, що підтримує якісні заходи для підвищення спроможності місцевих жінок у запобіганні конфліктам, реагуванні на кризи та надзвичайні ситуації та використання ключових можливостей миробудівництва.

Ще один важлива місія груп підтримок – руйнування стигми в суспільстві щодо психічного здоров’я та допомоги спеціалістів та спеціалісток. Люди бояться ходити до психологів та психологинь, але прийти на групу підтримки поспілкуватися з такими самими жінками та послухати психолога чи психологиню вже не так страшно.

Як проходять групи підтримки?

Все просто: люди збираються у відокремленому місці, де можуть почуватися комфортно, затишно та у відносній безпеці.

– Наприклад, ми проводимо «тихі зустрічі» в кав’ярнях. Так жінки відчувають себе, ніби прийшли на зустріч з подружками. І в кінці курсу з шести зустрічей так і є, - посміхається психологиня Олена Водяна.

У кожної групи підтримки є правила. Наприклад, на «тихих зустрічах» всі називають одна одну на ім’я. Насправді, це вже початок терапії – бо часто ми звикаємо, що нас називають «мамою» або «дружиною» і забуваємо, що у нас є ім’я, що ми особистості. Ще з правил – не засуджувати і не оцінювати. Також учасниць просять не виносити історії одна одної поза межі групи підтримки.

На кожній зустрічі обговорюється нова тема або проблема. Наприклад, на «тихих зустрічах» є гнучкий план таких тем. Але він може змінюватися в залежності від потреб кожної окремої групи.

А для кого?

Існують вузькоспрямовані групи підтримки, наприклад, для жінок, які чекають чоловіків з фронту. Чи з полону. Чи групи для тих, хто пережив втрату близької людини.

– Групи підтримки «тихі зустрічі» працюють для всіх жінок, будь-якого віку, статусу, віросповідання тощо. До речі, різний вік учасниць дає змогу кожній відчути себе в різних ролях – мами, доньки, і зрозуміти інших. Це впливає на покращення взаємовідносин у родинах.

І який результат?

Насправді, про це можна говорити довго. Тут і розуміння, що ти не сам на сам зі своєю проблемою, і нові знайомства з людьми зі схожими історіями, які переростають у дружбу. І нові знання про те, як допомогти собі та своїм близьким. В учасниць «тихих зустрічей» навіть покращується сон та з'являються сили на зміни у житті:

– Я запам’ятала фразу однієї з наших учасниць, яка сказала, що група підтримки дала їй опору. Причому цією опорою виявилася вона сама. Бо відчула себе не такою безпорадною, зрозуміла, що може на щось вплинути, – розповідає психологиня «тихих зустрічей» Олена Водяна. –  Група підтримки дає розуміння про правило маски в літаках. Пам'ятаєте? Спочатку треба одягти маску на себе, а потім на дитину чи того, хто поряд і самостійно це зробити не може. З життям так само. Коли у вас є сили, енергія, той самий ресурс – ви можете допомагати.

Довідка:

Жіночий фонд миру та гуманітарної допомоги Організації Об’єднаних Націй (WPHF) – це єдиний глобальний механізм, створений виключно на підтримку участі жінок в процесах розбудови миру та безпеки, а також гуманітарної допомоги. WPHF, керований низкою представників громадянського суспільства, урядів та ООН, — це трастовий фонд за участі багатьох партнерів, який мобілізує терміново необхідне фінансування для місцевих організацій, очолюваних жінками, та працює разом із жінками на передовій заради побудова міцного миру. Починаючи з 2016 року, WPHF надав фінансування та підтримав спроможність понад 1000 місцевих жіночих організацій громадянського суспільства, які працюють над питаннями порядку денного «Жінки, мир, безпека» та реалізовують гуманітарну діяльність у 41 країні світу, які постраждали від кризи.

Про проєкт:

Проєкт «тихі зустрічі» громадської організації «ТИША» від німецького благодійного фонду OneUkraine gGmbH – це безкоштовні фасилітовані офлайн-групи підтримки для жінок будь-якого віку, статусу чи віросповідання. Це розробка операційної команди і професіоналів у сфері психології, яка поєднує в собі новітні методи психологічної підтримки та спільнототворення. Програма «тихих зустрічей» складається з шести занять, які модерує фасилітатор-психолог. Ми працюємо з внутрішньо переміщеними особами; з жінками з інвалідністю; жінками-піклувальницями за ветеранами, які втратили кінцівки; жінками з родин військовослужбоців, які знаходяться в полоні, вбиті або зниклі безвісти. А також з соціальними працівницями, волонтерками, вчительками, психологинями та медикинями.


Читати також