Поради для батьків з виховання впевнених у собі дівчат
Як навчити дівчат поважати себе та вибудовувати власні кордони. Поради психологині
8 березня світ святкує День боротьби за права жінок. Ми живемо в час, коли для жінок та дівчат важливо відстоювати власні права та рівні можливості. Це є критично важливим для розбудови майбутнього усієї країни. Тому повазі до себе треба навчати з дитинства. Як це зробити? Про це ми поговорили з методологинею проєкту фізичної та психічної самооборони для дівчат-підлітків «Смілива», PhD у галузі психології Мариною Діденко.
На жаль, у дитинстві небагатьох з нас вчили відстоювати власні кордони, любити та поважати себе. Через це, коли ми виростаємо, допускаємо неповагу до себе з боку партнера, друзів чи роботодавців. Терпимо психологічне, економічне, а інколи й фізичне насильство. Методологиня «Сміливої» та практикуюча психологиня Марина Діденко зібрала сім порад для батьків, які допоможуть виховати впевнену в собі дівчину, яка знає власні кордони і може дати відсіч тим, хто на ці кордони зазіхає.
- Будьте прикладом
Діти найбільше навчаються через спостереження за авторитетними дорослими. Тому важливо, щоб ви самі демонстрували повагу до себе та своїх кордонів. Пам'ятайте, що ваша власна поведінка може бути найдієвішим засобом впливу на вашу доньку. Тут вам допоможуть книги, відеолекції, подкасти, тренінги та різні воркшопи для дорослих.
- Вчіть відмовляти
Навчіть дівчинку говорити «ні», коли це необхідно, і не відчувати за це провину. Вона повинна розуміти, що має право відмовити у випадках, коли її кордони порушуються, коли їй щось не подобається. Але й ви маєте поважати «ні» вашої дитини. Якщо вона навчиться говорити «ні» вам, а ви прислухаєтеся до цих відмов, то в соціумі їй буде легше.
- Розповідайте історії
Пошукайте позитивні рольові моделі чи історії успіху, які демонструють силу, вміння протистояти тиску соціуму, говорити «ні». Читайте книги, дивіться фільми, а потім обговорюйте вчинки героїв та героїнь, що їм допомогло досягти цілі, йти своїм шляхом.
- Розвивайте самосвідомість та самооцінку дитини
Заохочуйте вашу доньку досліджувати й пізнавати себе: яка вона, в чому її унікальність, що їй подобається, а що ні, які її сильні та слабкі сторони, що вона вміє добре робити. Хваліть, але обов’язково за певні досягнення, щоб це було цінно. Розповідайте іншим, як пишаєтеся донькою. Вже минули часи, коли скромність вважалася чеснотою. Треба вміти пишатися собою, але, звісно, в міру.
- Будьте відкритими для розмов
Створіть відкрите та безпечне середовище, де ваша донька відчуватиме, що може поділитися будь-якими проблемами чи турботами. Забезпечте підтримку та розуміння. Інколи нам, дорослим, дуже важко сприйняти серйозно турботи дітей чи втриматися від повчань та настанов. Але ваша дитина довірятиме вам лише в тому випадку, коли почуватиметься в безпеці, знатиме, що її не будуть оцінювати та сварити. Звісно, виховну функцію батьків ніхто не відміняв, але спробуйте це робити у вигляді рекомендацій або роздумів: «давай подумаємо, що може статися...», або «які наслідки можуть бути...». Заохочуйте дитину до прогнозування. Використовуйте прийом історій на зразок «одна моя подруга якось… Вона вчинила так і так...». Це зменшує тиск. Дайте доньці можливість зрозуміти, що її думка має значення, а її почуття важливі.
- Заохочуйте самостійність
Допоможіть доньці розвивати навички прийняття рішень та самостійності. Дозволяйте їй робити помилки та вчіться на них. Наприклад, у дитинстві самій обирати собі зачіску, гардероб, навіть якщо на вашу думку синя сукня не одягається з зеленими штаньми. Почати можна з ілюзії вибору: пропонуйте щось на вибір дитині, наприклад: «що ти будеш пити: чай чи какао», поступово ускладнюючи вибір і його серйозність. Зміни і формування важливих речей починаються з дуже простих кроків, про які ми іноді не замислюємося.
- Вчіть асертивності
Навчіть дівчинку висловлювати свої думки й почуття чітко та ввічливо. Вона повинна розуміти, що має право на власну думку й відстоювати свої права. Питайте, що вона думає з того чи іншого приводу, залучайте до вибору подарунків родичам, старших дітей – до обговорення суспільних процесів. Наприклад, після перегляду новин іноді дитячі висновки та бачення можуть вас приємно здивувати й підсвітити те, що ми, дорослі, розучилися бачити.
– Нагадуйте вашій доньці, що вона унікальна й має право на повагу до себе, – радить психологиня «Фонду Маша» Марина Діденко. – Також важливо підтримувати її у розвитку самоповаги та умінні відстоювати власні кордони.