Чому дитина погано спить? Розбираємося з причинами і шукаємо рішення

причини поганого сну дитини

Ваша дитина погано засинає ввечері, а вдень спить лише під мультики. У цій статті поговоримо про те, як це можна виправити.

В першу чергу важливо оцінити в цілому режим дитини, а також якість її сну. Відповіді на наведені запитання допоможуть вам скласти докладнішу картину.

Чим займається дитина протягом дня? Якщо у неї занадто багато вражень або надмірне навантаження по кружках-заняттях, а також якщо вона занадто багато часу проводить перед телевізором і з гаджетами, то її нервова система може збудитися. У 4 роки система гальмування у дітей ще недостатньо розвинена, і вона просто не може сама себе заспокоїти і загальмувати. Тоді варто подумати про те, щоб знизити навантаження.

Якщо дитина відвідує дитячий садок, це вже дуже відчутне навантаження на її нервову систему і додаткові заняття вечорами можуть посилити ситуацію.

Чи достатньо у неї фізичної активності? Активні прогулянки, дослідницька та пошукова діяльність протягом дня і якомога більше руху — запорука того, щоб дитина могла реалізувати весь свій потенціал, скинути зайву енергію. Але важливо, щоб такі активності не вимотували дитину занадто сильно - наприклад, довгі піші прогулянки на великі відстані в такому віці все-таки не потрібні.

Проаналізуйте кількість сну. У віці 4 років нічний сон у дітей, як правило, повинен тривати близько 9-11 годин, а денний - 1-2 години.

Буває так, що діти досить пізно лягають у денний сон, що призводить до того, що вони не встигають «накопичити» втому до вечора. Або в денний час сон стає дуже довгим за рахунок зменшення нічного сну.

Що можна зробити

  1. Перегляньте режим дня. Деяким дітям у віці 4 років вже не потрібен денний сон — але це суто індивідуальна історія, і краще таке рішення приймати разом зі спеціалістом і після ретельного спостереження за дитиною. Якщо дитина в 5–6 вечора починає вередувати, або стає млявою, або просто засинає сама — значить, сон їй все-таки ще потрібен, але варто зрушити її на ранішній час. Нерідко порушення режиму сну і відпочинку пов'язане з тим, що самим батькам зручніше вставати пізніше і лягати теж пізніше. Але нервова система дитини не пристосована під такий графік. І тоді потрібно вибирати: або батьківський комфорт, або здоров'я нервової системи дитини.
  2. Виключіть мультфільми з ритуалу денного сну. Мультфільми і в цілому гаджети - сильний подразник для нервової системи. І дитина засинає під них не тому, що вони її заспокоюють, а навпаки. Її нервова система так перевантажується, що сон — це єдиний порятунок від надмірних візуальних та аудіальних стимулів.
  3. Ускладніть ритуали на нічний сон. Ритуали все ще важливі в цьому віці, але варто враховувати, що вони стають більш складними. Ритуал може займати від 30 до 60 хвилин і повинен бути однаковим день у день. Зазвичай ритуали включають певну послідовність звичних і приємних для дитини дій, які спрямовані на її розслаблення. Це може бути читання книги, укладання іграшок спати, спокійна розмова з батьком.
    Пам'ятайте, що ванна і в цілому водні процедури не на всіх дітей мають заспокійливий вплив. Для деяких вони мають протилежний ефект.

Ритуал також не повинен включати негативних або збуджуючих заходів, наприклад чищення вух або ігор з великою кількістю сміху. Скорочений варіант ритуалу застосуємо і до відходу на денний сон.

Не варто забувати, що у малому віці дитина швидше захоче грати з вами, ніж спати, тому вкрай важливо вміти домовлятися з дитиною і пам'ятати, що саме мати/батько в сім'ї головна(ий) і саме вона/він встановлює правила і допомагає їх дотримуватися.

Читати також


Вибір редакції
up