Як зацікавити дитину читанням у цифрову епоху: поради від експерта

11 листопада - День молодшого читача: 3 питання про читання маленьких українців

Як в сучасному світі, такому стрімкому та сповненому технологій, заохотити дитину до читання? Та чи варто взагалі? Може читання книг вже перетворюється на архаїзм? 

По-перше, читати варто! Читання розвиває мислення, творчі здібності та надає впевненості. По-друге, читання стає популярним. Зокрема в Україні так точно! 

Чи читають українці та їхні діти?

Ми відновлюємо статус однієї з найбільш читаючих націй світу. Так, за даними дослідження Українського інституту книги частка тих, хто використовує щоденне читання як одну з форм дозвілля у 2023 році зросла до 17%, для порівняння – у 2020 році вона становила лише 8%. 

Для дітей читання в контексті дозвіллєвих практик значно поступається іграм і спілкуванню з друзями, в тому числі в онлайн‐середовищі. Утім, частка дітей, які читають книжки, зросла в усіх сегментах – щоденних, тижневих і щомісячних читачів. Зменшилася частка дітей, які ніколи не читають (з 18% до 15%). За даними дослідження, хлопчики читають суттєво менше від дівчат. Так, хлопчики частіше від дівчат кажуть, що не читають ніколи, а дівчата частіше за хлопчиків читають щодня.

Як пов’язані звичка читати та успішність

Досліджень цього зв’язку чимало. Одне з них провели економісти Джорджо Брунелло, Гульєльмо Вебер і Крістоф Вайс з Падуанського університету (Італія) та опублікували його результати у журналі  «Economic Journal». Згідно їхніх досліджень люди, які у дитинстві багато читали, у дорослому житті заробляють більше. 

Вчені вважають, що наявність вдома широкого вибору літератури заохочує дітей читати більше, а відтак формує бажання навчатися і гарантує вищий рівень освіти, а згодом - і кращі можливості працевлаштування та вищий рівень заробітної плати. 

Як заохотити дитину до читання

В День молодшого читача відповідь на це питання ми вирішили шукати не у педагогів чи психологів, а у Віллі Вонки у світі книжок - гендиректора провідного дитячого видавництва України “Ранок” Віктора Круглова. Хто хто, а ця людина знається на книжках і читанні!

У блозі на сайті видавництва Ранок пан Круглов поділився з батьками практичними порадами, як навчити дітей любити книжки. Ось вони: 

  1. Читайте дітям вголос від самого народження. Згодом читання на ніч перетвориться на своєрідну традицію
  2. Нехай книги оточують малюка з дитинства. 
  3. Будьте прикладом - читайте й самі. 
  4. Обговорюйте прочитане. 
  5. Читання не має бути ані обов'язком, ані покаранням. 
  6. Підбирайте книжки відповідно до інтересів дитини.

Віка Лисенко

Читати також


Вибір читачів
up