Міжнародний день обізнаності про епілепсію: нові можливості для пацієнтів
Три новини для людей з епілепсією, які покращують життя
Що таке епілепсія?
Епілепсія – це хронічне неврологічне захворювання, яке може виникнути у людини будь-якого віку. Вона проявляється нападами, спричиненими аномальною електричною активністю у мозку. Напади можуть супроводжуватися судомами, тимчасовою втратою свідомості, порушенням мовлення або чутливості.
5 фактів щодо епілепсії
- Епілепсія – це неврологічне, а не психіатричне захворювання, яке не впливає на інтелектуальні здібності людини.
- Неможливо "заразитися" епілепсією від людини, яка має напади.
- Не можна класти під час нападу людині будь-які предмети до рота. Язик неможливо проковтнути, а ось вставлення предметів у рот може травмувати людину або перекрити доступ повітря.
- Люди з цим захворюванням зовні нічим не відрізняються від інших.
- Людину не потрібно тримати під час нападу – головне забезпечити її безпеку підклавши щось м’яке під голову та усунувши небезпечні предмети навколо.
Як допомогти людині під час епілептичного нападу?
- Зафіксуйте час початку нападу.
- Переконайтеся, що людині нічого не загрожує: приберіть гострі предмети, відсуньте її від небезпечних поверхонь.
- Покладіть щось м’яке під голову – це допоможе уникнути травм.
- Не вставляйте в рот сторонніх предметів і не намагайтеся розтиснути щелепи.
- Не тримайте людину і не стримуйте судоми – це може спричинити додаткові травми.
- Після нападу допоможіть людині прийти до тями: залишайтеся поруч, поясніть, що сталося, запитайте, чи їй потрібна допомога.
- Викликайте швидку (103), якщо:
- напад триває довше 5 хвилин;
- людина отримала травму під час падіння;
- напади повторюються без перерви;
- це перший напад у житті.
10 лютого – Міжнародний день обізнаності про епілепсію: що потрібно знати про захворювання та як допомогти людині під час нападу
10 лютого – Міжнародний день обізнаності про епілепсію. Понад 130 країн об’єдналися, щоб розповісти людству про одну з найпоширеніших і водночас найменш вивчених хвороб сучасності – епілепсію. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), приблизно 1 мільйон українців мають відкриту чи приховану форму цього захворювання. Кількість хворих продовжує зростати, оскільки контузії, травми голови, недосипання та хронічний стрес значно підвищують ризик розвитку епілепсії. Проте багато пацієнтів досі не знають про свої права та можливості отримання безоплатного лікування. Тож розповідаємо про три ключові зміни, які покращують якість життя людей з епілепсією.
52 препарати стали доступними для українців
З 1 січня 2025 року держава розширила програму "Доступні ліки", додавши 52 нові препарати для лікування епілепсії. Це стало можливим завдяки наказу МОЗ №2148 від 25.12.2024. Відтепер пацієнти можуть безоплатно або з частковою доплатою отримати:
- Сібазон, Фенобарбітал – для контролю нападів у кризових ситуаціях.
- Ретард-форми карбамазепіну – забезпечують стабільний контроль симптомів і зменшують ризик побічних ефектів.
- Знеболювальні та антидепресанти – необхідні для пацієнтів із хронічним болем або супутньою депресією.
21 з 52 нових препаратів можна отримати безоплатно, решта – з частковою доплатою.
МОН запускає освітню програму щодо епілепсії для шкіл
З сьогоднішнього дня Міністерство освіти і науки України спільно з ГО "Епіпросвіта" та EdEra розпочинає роботу над підвищенням обізнаності освітян щодо правил взаємодії з дітьми з епілепсією. У межах ініціативи заплановані навчальні вебінари та освітні заходи у школах за участі українських лікарів і психологів. Програма спрямована на розвінчування міфів про епілепсію, попередження булінгу та недопущення відмови у навчанні дітей із цим діагнозом.
Для навчальних закладів підготовлено методичні матеріали, які допоможуть педагогам краще розуміти потреби дітей з епілепсією. До комплекту входять рекомендації для позакласних уроків, плакати для шкіл, а також запис вебінару за участі кандидатки психологічних наук Віри Романової та лікарки міжнародної кваліфікації Ольги Тичківської.
Програма "Муніципальна няня" тепер доступна для дітей до 6 років
З червня 2024 року уряд розширив програму "Муніципальна няня", щоб підтримати сім’ї, які виховують дітей з інвалідністю, тяжкими захворюваннями або потребують додаткового догляду. Тепер компенсація витрат на няню доступна не лише для дітей до 3 років, а й для дітей до 6 років у родинах, які виховують дітей з епілепсією.
Розмір компенсації становить 7100 грн щомісяця (100% мінімальної зарплати) та виплачується на основі договору між батьками й нянею. Щоб отримати виплати, потрібно знайти няню (фізичну особу-підприємця або представника агентства), укласти з нею договір і подати необхідні документи до місцевого органу соціального захисту. Детальну інформацію можна отримати на сайті Міністерства соціальної політики України або у місцевому управлінні соцзахисту.
Якщо ви вважаєте, що ваші права пацієнта з епілепсією порушено або ви не певні, що знаєте про всі можливості – зверніться до ГО "Епіпросвіта", і ми допоможемо вам у вашій боротьбі з епілепсією.