Уявлення учнів про себе як про «математиків» або «гуманітаріїв» впливають на їх життєвий вибір

Про вплив уявлень учнів про свої здібності

Автор: Сируй Ван, постдокторський дослідник катедри психології Вісконсинського університету у Медисоні, США.

Основна ідея

Згідно з нещодавнім дослідженням, проведеним під моїм керівництвом, діти схильні вважати себе «математиками» або «гуманітарями», навіть якщо вони добре вміють і рахувати, і читати.

Мене та моїх колег зацікавило, чому люди обирають певні освітні та кар’єрні стежки, наприклад, спеціяльності, пов’язані з точними науками, технологіями, інженерією та математикою, а не гуманітарні фахи. Ми знаємо, що присвоєння певної академічної ідентичности, наприклад, уявлення про себе як про «математика», є однією з підстав для вибору кар’єрного шляху. Нам хотілося з’ясувати, коли діти починають схилятися до такої ідентифікації.

Ми зосередилися на математиці та мовах, тому що це найпоширеніші предмети в американській системі середньої освіти. Наприклад, SAT, стандартизований тест для вступу до американських вишів, складається з двох основних розділів: англійська мова та математика. Також існує ґендерний стереотип, що мова – це для дівчат, а математика – для хлопців.

Очолювана мною дослідницька група проаналізувала дані 142 незалежних опитувань по всьому світу, в яких взяли участь майже 211 000 учнів з 16 країн і реґіонів. Ці дані містять самооцінку впевнености в своїх здібностях та інтересу до математики та мовних дисциплін учнів різних класів.

Наше дослідження свідчить про вікові зміни у формуванні академічної ідентичности дітей.

Ми виявили, що в початковій школі учні, які демонстрували високий рівень впевнености та інтерес до мовних дисциплін, те саме показували і щодо математики. Але в процесі шкільного навчання ця закономірність поступово змінюється. У старших класах учні, які демонстрували високий рівень впевнености та інтерес до мовних дисциплін, в середньому показували нижчий рівень впевнености та інтересу до математики, і навпаки.

Інакше кажучи, учні дедалі частіше сприймають себе або математиками, або гуманітарями в процесі навчання в школі.

Чому це важливо

Учні обирають певну кар’єру з різних причин. Однією з найпоширеніших є те, що вони вірять у свою здатність добре виконувати завдання. Наше дослідження показує, що у деяких учнів складаються хибні уявлення про те, що вони можуть бути лише математиками або гуманітарями, коли переходять із початкової школи до середньої.

Ця хибна думка може мати і негативні наслідки: учні можуть відмовитися від предметів, у яких вони вважають себе слабкими, навіть якщо насправді порівняно з іншими учнями добре знаються на цих предметах.

Наприклад, чимало учнів, особливо дівчат, мають дуже добрі оцінки з математики, але ще кращі – з гуманітарних дисциплін. Такі учні можуть розглядати математику як свою слабшу сторону та уникати пов’язаних з нею освіти та кар’єри.

Іншими словами, виявлені в нашому дослідженні хибні уявлення можуть призвести до того, що деякі учні втратять освітні можливості.

Що ми поки що не знаємо

Хоча вважати себе кращим в одній сфері, ніж в іншій, ймовірно, створює певні труднощі, це також може мати свої переваги. Їх варто зрозуміти, перш ніж давати чіткі рекомендації батькам, вчителям та освітнім закладам.

Крім того, щоб підтримати унікальний шлях кожного учня, батькам, вчителям та школам було б корисно краще розуміти, як учні приходять до думки, що можна бути успішним лише в математиці або гуманітаристиці. На жаль, ми все ще мало знаємо про вплив додаткових факторів, таких як шкільне середовище.

Потенційним чинником, який ми розглядали в нашому дослідженні, є поділ школярів на групи відповідно до їх академічних успіхів. Наше дослідження показує, що в Німеччині учні схильні раніше вважати, що вони успішні лише в одній з двох дисциплін, ніж учні в США, можливо, тому що поділ за академічними досягненнями в Німеччині починається раніше, ніж у США.

Вивчення впливу різних навчальних методик на академічні переконання учнів – це напрямок дослідження, у якому ми з колегами нині працюємо.

Стаття вперше була опублікована англійською мовою під назвою «Students perceive themselves as a ‘math person’ or a ‘reading person’ early on – and this can impact the choices they make throughout their lives» в журналі The Conversation 29 серпня 2022 року.

Переклали Анна Іванова і Надія Шуляк.


Читати також