30-01-2024 Історія 908

Палаш Кирила Розумовського: сімейна реліквія гетьманського роду Розумовських

Палаш Кирила Розумовського: сімейна реліквія гетьманського роду Розумовських

У 2009 році, в серці мальовничого Батурина, відбулося урочисте відкриття відреставрованого палацу гетьмана України Кирила Розумовського. Цей історичний об'єкт, який пройшов шлях від розквіту до запустіння, знову засяяв у всій своїй славі. У відновленому палаці було створено вражаючу експозицію, що розповідає відвідувачам про історію будівництва, занепаду, перипетії реставрації та про життя останнього гетьмана Лівобережної України, Кирила Розумовського та його родини. Серед експонатів палацу особливе місце належить особистим речам гетьмана.

Відродження скарбів історії:  рідкісна реліквія палацу гетьмана Розумовського у Батурині

Одним із найцікавіших артефактів, який займає особливе місце в експозиції, є палаш лейб-компанійський ХVІІІ століття. Цей вишуканий різновид холодної зброї, що колись належав гетьману Кирилу Розумовському, посідає почесне місце в експозиції палацу та став предметом особливого інтересу для відвідувачів та істориків.

22 серпня 2009 року, під час урочистого відкриття відреставрованого палацу, граф Григір Розумовський, прямий нащадок Кирила Розумовського у шостому поколінні, який нині мешкає в Австрії, особисто передав до Національного заповідника «Гетьманська столиця» унікальні артефакти зі свого родинного зібрання, включаючи вишуканий палаш лейб-компанійський XVIII століття, що колись належав гетьману.

Граф Григір Розумовський передає палаш лейб-компанійський ХVІІІ ст, що належав Кирилу Розумовському

Приналежність даної речі гетьману засвідчує рукописний напис на футлярі: «…Kirill Grigor ….» та «…Hetman…».  

Унікальний різновид холодної зброї

Палаш вражає своєю красою та витонченістю в деталях. Його клинок виготовлений зі сталі і має пряму форму, з довжиною самого клинка 890 та загальною довжиною 1045 міліметрів, з двома глибокими паралельними долами уздовж обуха.

Палаш лейб-компанійський ХVІІІ ст., що належав Кирилу Розумовському

Лите верхів’я має форму орлиної голови з ґудзиком у формі перевернутого зрізаного конуса, що додає палашу витонченості та елегантності. Руків'я зроблене з дерева та обтягнуте чорною шкірою та обплетене крученим мідним дротом. Піхви виготовлені з дерева та обтягнуті коричневим сап'яном, а їх внутрішній бік скріплений поздовжнім швом, що забезпечує надійне і безпечне зберігання палаша. Загальна вага зброї складає 1320 грамів, а з піхвами - 1590 грамів.

Лите верхів’я у формі орлиної голови з ґудзиком

Палаш лейб-компанійський ХVІІІ ст., що належав Кирилу Розумовському

Однак, крім зовнішньої краси, палаш вражає своїм історичним значенням та символікою. Орнаментальне оздоблення ефеса, хоча й скромне, відображає елементи пануючого у середині XVIII століття стилю рококо, зокрема вензельні завитки та асиметричну мушлю. І виконаний до того ж у незвичній  манері: на латунній гарді замість двоголового орла уміщений вензель імператриці.

Таким чином, палаш відтворює не лише технологічні досягнення свого часу, але й мистецтво та символіку епохи, створюючи унікальну спадщину, яка викликає захват та зацікавлення у всіх, хто досліджує історію та культуру.

Унікальність цього артефакта підкреслюється не лише його виглядом, але й історією. Вивезення цього рариту за кордон підтверджує його вагомість як сімейної реліквії. Очевидно, для тодішніх власників цей артефакт мав величезне значення і вважався цінністю надзвичайного рівня.

Палаш лейб-компанійський ХVІІІ ст., що належав Кирилу Розумовському

Можна лише припустити, що, ймовірно, цей палаш належав Олексію Розумовському, фавориту імператриці Єлизавети та старшого брата майбутнього гетьмана Кирила Розумовського, який зіграв важливу роль у його кар'єрному зростанні та подіях того часу. Така версія має чіткі підстави в джерелознавстві та додає нові виміри до багатошарової історії родини Розумовських.

Таким чином, палаш лейб-компанійський ХVІІІ століття, що став частиною колекції палацу гетьмана Розумовського, є не лише вражаючим артефактом минулого, а й свідчить про важливі події та перебіг української історії. Його експозиція є кроком до відродження культурної спадщини та відзначення внеску видатних постатей минулого в формування сучасної України.


Читати також