Науково-популярні відео тижня. Добірка від 23.09.2024

Науково-популярні відео тижня. Добірка від 23.09.2024

Портал Експеримент пропонує свіжу добірку цікавих та пізнавальних науково-популярних відео. На вас чекають топові відео наукпопа за тиждень та освітні матеріали. Приємного перегляду та мирного неба!

У подкасті Лоуренса Краусса з легендарним фізіком Леонардом Саскіндом обговорюється видатний шлях Саскінда від сантехніки до одного з провідних теоретиків фізики. Ви дізнаєтесь про його внесок у розвиток теорії струму, дослідження кварків та походження матерії у Всесвіті. Особливу увагу приділено парадоксам чорних дір і революційних ідей голографічного Всесвіту, що ставить під сумнів наші. Крім того, Краусс та Саскінд обговорюють його серію книг "Теоретичний мінімум", яка допомагає новачкам вивчити основи математики та фізики, необхідні для розуміння сучасних наукових концепцій. Подкаст було записано на честь 85-го дня народження Саскінда, і це інтерв'ю повне цікавих наукових ідей та особистих історій.

Подкаст Курта Джаймунгала з професором Робертом Сапольскі, де Сапольскі пояснює свою позицію щодо свободи волі, моральності та самосвідомості. Він стверджує, що свобода волі не існує, оскільки всі наші дії зумовлені біологічними процесами, спадковістю та взаємодією з навколишнім середовищем. Ця думка кидає виклик традиційним уявленням про відповідальність та моральність, оскільки якщо ми не маємо контролю над своїми діями, то й звинувачення або винагорода втрачають сенс. Сапольскі також аналізує, як суспільство сприймає ідеї свободи волі через правову систему, яка ґрунтується на тому, що люди несуть відповідальність за свої вчинки. Він зазначає, що такі уявлення застарілі й базуються на хибних переконаннях. Науковець підкреслює, що наше життя визначене на генетичному та біологічному рівнях, і пропонує переглянути систему судочинства, яка будується на припущенні про свободу волі. 

В новому випуску розмовної рубрики поговоримо про можливу надмірність дієтичних обмежень для донорів крові, нюанси використання металевих речей в мікрохвильовці, перегріту воду та дивну боротьбу мотоциклістів з шоломами. 

Це запис короткої лекції про дині. У ній поговоримо про те, як виникли дині і де вони це зробили. Проаналізуємо дивну ситуацію, коли в Європі диню вважали малосмачним продуктом не вартим вирощуванням. Чому європейське літо та інші фактори не давали змоги утворитися солодким диням? Про це та інше у відео.

Деякі історики вважають Александра Македонського, або, як його ще називають, Александра Великого найуспішнішим полководцем усіх часів. Він підкорив Грецію, в тому числі Атени, здолав Персію, до його ніг пали Єгипет і Вавилон. Зрештою Александр створив одну з найвеличніших імперій, що колись існували на Землі. І це він встиг лише за 12 років! Здається, що Александр був найуспішнішим мотиваційним спікером задовго до того, як придумали цей термін. Він уміло використовував релігію, аби переконати у своїй неперевершеності. Які ще секрети дозволили йому розгромити найбільш підготовлені війська епохи, дивіться у нашому відео.

У пам’яті мільйонів американців 37-й президент США (1969–1974 рр.) Річард Ніксон надовго залишився найодіознішим лідером їхньої країни, уособленням брехливого й корумпованого політика, шахраєм і просто «поганим хлопцем». Але в наш час його діяльність переглядають, знаходять у ній чимало позитивних сторін, особливо підкреслюють внесок у започаткування «розрядки» у відносинах із СССР і КНР. Із Ніксоном навіть порівнюють Дональда Трампа – причому іноді не на користь Трампа. Як виходець із родини каліфорнійських фермерів досяг найбільших висот американської політики та як Вотергейтський скандал призвів до єдиної в історії відставки президента США – розповідаємо у відео. 

Навздогін релігійній розмові про церковнов'янську як "священну" мову слов'янського християнства, ми публікуємо цілком світське відео, в якому намагаємось розібрати проблематику сакральних мов у християнській культурі та з'ясувати, яку ж мову можна вважати "сакральною" для українців. 

А у вашому місті каштани теж починають нагадувати про осінь вже з середини липня? 

Читати також


up