22.02.2025
Леонід Глібов
eye 236

Леонід Глібов – майстер української байки. Маловідомі сторінки біографії

0
Поділитися:
Леонід Глібов – майстер української байки. Маловідомі сторінки його біографії

Леонід Глібов – постать, що сяє на небосхилі української літератури. Його байки, сповнені мудрості та гумору, стали невід'ємною частиною нашої культурної спадщини. Глібов не лише розважав, а й викривав вади суспільства, закликаючи до справедливості та людяності. Його творчість – це дзеркало епохи, в якому кожен може побачити відображення вічних людських цінностей.

Цікаві факти з життя і творчості Леоніда Глібова

  • Дитинство. Майбутній письменник народився 5 березня 1827 року у селі Веселий Поділ на Полтавщині. Його батько, Іван Назарович, працював управителем маєтку магнатів Родзянків, а мати, Орина Гаврилівна, була жінкою освіченою, багато читала й цікавилася театром. Саме вона стала першою наставницею сина, прищепивши йому любов до знань, що згодом визначило його життєвий шлях.
  • «Квітчастий король». Маленького Леоніда батьки звали «Льолик», бо з дитинства проявляв любов до природи, особливо квітів. Він особисто доглядав за ними вдома, за що його жартома прозвали «квітчастим королем».
  • Дитячі враження, що визначили життєву позицію. Спостерігаючи за жорстоким поводженням поміщика з кріпаками, юний Леонід Глібов назавжди зненавидів насильство та деспотизм, що згодом знайшло відображення в його творчості.
  • Перші вірші російською. Навчаючись у Полтавській гімназії, юний Глібов дуже сумував за домівкою. У цей час почав писати вірші російською мовою. Його перший відомий твір «Сон» датується 1841 роком.
  • Перша збірка. Його перша збірка «Стихотворения Леонида Глебова» виходить у 1847 році російською мовою, коли він ще навчався в Полтавській гімназії.
  • Вчитель, якого поважали учні. З 1855 року він викладав історію та географію в дворянському училищі селища Чорний Острів на Поділлі, а з 1859 року — географію в Чернігівській чоловічій гімназії. Учні з великою повагою ставилися до свого вчителя, добре знали його байки й навіть цитували їх напам’ять. Серед його вихованців був Петро Антонович Косач — майбутній батько Лесі Українки.
  • Редактор і просвітник. З 1861 по 1863 рік видавав газету «Черниговский листок», де був і редактором, і автором, і коректором. Писав під псевдонімами Простодушний, Дідусь Кенир, Капітан Бонвиван, П. Сонін. У газеті порушував важливі теми, зокрема питання жіночої освіти та викладання рідною мовою. 
  • Заборонена творчість. Перша збірка байок Глібова, що вийшла у Києві 1863 року і містила 36 творів, була майже повністю знищена через валуєвський циркуляр, який забороняв українську мову.
  • Втрата роботи та переслідування. У 1863 році Леоніда Глібова позбавили права викладати через зв’язки з членом організації «Земля і воля» Іваном Андрущенком. Він опинився під поліцейським наглядом і в цей же період майже втратив зір.
  • Особисте життя Глібова: випробування долі. Леонід Глібов двічі одружувався, але його сімейне життя було сповнене випробувань. Перший шлюб із Параскевою Бордонос виявився нещасливим – дружина не поділяла його інтересів, зраджувала, а їхня семирічна донька Ліда померла. Незабаром пішла з життя і сама Параскева. Після 11 років самотності Глібов закохався у свою економку Параскеву, одружився з нею та всиновив її 13-річного сина. На схилі літ він знову став батьком, проте їхній син Сергій помер немовлям. Втрата підірвала здоров’я письменника, він дедалі більше слабшав.
  • На посаді видавця. У 1867 році Леонід Глібов отримав посаду завідувача Чернігівської земської друкарні, де працював до кінця свого життя.
  • Творчість попри хворобу. В останні роки життя через хворобу зір Леоніда Глібова значно погіршився, але він не полишав писати. Щоб продовжувати творчість, користувався лупою і писав під лінійку.
  • Останній заповіт. За тиждень до смерті, попри хворобу та погіршення зору, Глібов продиктував близькому приятелеві свою останню байку «Огонь і Гай», яка стала його своєрідним заповітом.
  • Смерть байкаря. Леонід Глібов помер 10 листопада 1893 року в Чернігові від астми та хвороби серця. Він був похований на території Троїцького монастиря, а на місці його будинку в Чернігові згодом було встановлено пам’ятний знак.
  •  Творчий спадок Глібова. Леонід Глібов залишив по собі великий доробок: 107 байок українською мовою, 43 поезії, 27 віршованих загадок, казки та поеми, які дуже полюбляють діти. Серед його найвідоміших творів — «Ведмідь-пасічник», «Вовк та Ягня», «Зозуля і Півень», «Квіти», «Муха й Бджола», «Синиця» та інші.
  • Вшанування пам'яті. 5 березня 2017 року Україна урочисто відзначила 190-річчя з дня народження Леоніда Глібова, підкресливши його вагомий внесок у національну культуру. Його ім'ям названі вулиці в багатьох містах, а твори стали невід'ємною частиною шкільної програми з української літератури.

Леонід Глібов – не просто байкар, а й справжній патріот, який уболівав за долю свого народу. Його творчість – це скарбниця мудрості та гумору, що не втрачає своєї актуальності й сьогодні. Іван Франко високо цінив Леоніда Глібова, назвавши його, поряд з Євгеном Гребінкою, одним із найкращих українських байкарів, а його ліричні вірші – перлинами української лірики. Глібов назавжди залишиться в нашій пам'яті як майстер слова, котрий своїми творами робив світ кращим.

Біографія

Твори

Критика

Читати також


Вибір читачів
up