23.11.2024
Григір Тютюнник
eye 3543

Григір Тютюнник – великий майстер психологічної новели в українській літературі

Григір Тютюнник – великий майстер психологічної новели в українській літературі

Григір Тютюнник – одна з ключових постатей української літератури другої половини XX століття. Його називають майстром психологічної новели, який зумів передати глибокий внутрішній світ своїх героїв. Представник покоління шістдесятників, він прагнув зберегти національну ідентичність у своїй творчості, попри виклики радянської цензури. Своїм літературним ім’ям – Григір – письменник підкреслив бажання мати власний голос, відмінний від старшого брата Григорія Тютюнника, також відомого літератора. Його життєвий і творчий шлях, хоч і сповнений трагізму, став символом стійкості та відданості мистецтву.

Цікаві факти з біографії Григора Тютюнника

  • Народження. Григір Тютюнник народився 5 грудня 1931 року в селі Шилівка на Полтавщині у селянській родині.

  • Репресія батька. У 1937 році батька письменника, Михайла Тютюнника, репресували як "ворога народу". Із таборів він не повернувся.

  • Дитинство. Після загибелі батька шестирічний Григір виховувався у родині дядька на Луганщині. В 11 років він, рятуючись від голоду, вирушив пішки окупованою територією до рідного села.

  • Служба на флоті. У 1951–1955 роках служив радистом на Тихоокеанському флоті, після чого працював токарем на Луганщині.

  • Освіта. У 1957–1962 роках навчався на філологічному факультеті Харківського університету, згадуючи цей період як один із найщасливіших у своєму житті.

  • Перші твори. Перший твір "В сумерки", написаний російською мовою під псевдонімом Ташанський, з'явився у 1961 році. Згодом Тютюнник переклав його українською і надалі писав лише рідною мовою.

  • Літературний дебют. Оповідання «Дивак» стало першим надрукованим твором українською мовою (1963 рік), а дебютна книжка «Зав’язь» (1966 рік) принесла йому визнання.

  • Кінематограф. Григір працював у сценарній майстерні Київської кіностудії імені О. Довженка, де створив сценарій за романом брата "Вир".

  • Ставлення до села. Письменник гостро відчував проблеми сучасного села, часто висвітлюючи його занепад у своїй прозі.

  • Унікальна спадщина. Літературна спадщина Григора Тютюнника складається з близько 40 новел, п’яти повістей, а також нарисів, статей і спогадів, що разом уміщуються в один том обсягом 600 сторінок. Проте глибина й значущість його творів забезпечили їм почесне місце в українській літературі.
  • Міжнародне визнання. Його твори перекладено багатьма мовами, зокрема англійською, німецькою, польською, естонською та іншими.

  • Сімейне життя. Григір Тютюнник був одружений із Марією, з якою виховував двох синів – Михайла та Василя. Старшого сина назвали на честь покійного дідуся.
  • Трагічний фінал життя. 6 березня 1980 року Григір Тютюнник трагічно пішов із життя, покінчивши самогубством. Його передсмертну записку вилучили представники КДБ, але дружина Людмила згадувала її зміст: "Мучте вже когось іншого, все, що я написав, спаліть".

  • Визнання після смерті. У 1989 році творчість Григора Тютюнника була посмертно відзначена найвищою літературною нагородою України – Державною премією імені Тараса Шевченка.

Григір Тютюнник: цікаві факти. Оригіналне фото для презентації

Життя і творчість Григора Тютюнника – це приклад сили духу, незламності та відданості своєму покликанню. Його творчий доробок залишив глибокий слід в українській культурі, адже він умів говорити про найглибші людські переживання просто й щиро. Хоча він не дожив до справжнього визнання, його твори продовжують надихати нові покоління. Його голос, такий самобутній і правдивий, є важливою частиною української літературної спадщини.

Біографія

Твори

Критика

Читати також


Вибір читачів
up