Корисні книги для подолання травми: рекомендації від психологині

Корисні книги для подолання травми: рекомендації від психологині

5 книг, які допоможуть пережити психологічну травму

Війна, окупація рідного міста, обстріли, втрата рідних чи близьких людей… У ці важкі часи, що нам доводиться переживати, в голові можуть виникати питання: як жити далі, де шукати сили на щоденні справи, чому все це трапляється зі мною? Психологиня центру «Незламна» від «Фонду Маша» Елліна Ільїних підготувала підбірку книг про травму та її подолання. Серед запропонованої літератури ви можете обрати ту, яка буде найбільш корисною для вас і дасть відповіді на всі ваші запитання. І хоч читання книг не може повноцінно замінити консультації психотерапевта, ви точно дізнаєтеся, як допомогти собі та з користю проведете час.

«Зцілення від травми», автор Пітер Левін

Про що?

Пітер Левін — доктор філософії з медичної біофізики та доктор психології. Протягом кількох років він досліджував стрес і травми й одним з перших заявив, що травма є виліковною. У своїй книзі він розповідає про вроджену здатність людей перемагати травми, допомогу собі у стресовій ситуації, а також пояснює, звідки беруться наші емоції.

Коментар психологині:

Рекомендую цю книгу своїм клієнтам і всім, хто цікавиться психологією травми. Вона допоможе краще зрозуміти природу травматичних подій та відкрити нові можливості для зцілення. Книга містить численні практичні вправи, які сприяють відновленню після травматичних переживань.

«Це ОК, якщо ви не ОК. Як пережити горе і втрату», автор Меґан Девайн

Про що?

Авторка книги — психотерапевтка і жінка, яка пережила втрату коханого. На власному досвіді вона розповідає про невисловлену скорботу, а також про любов і зцілення. У книжці є поради, які допоможуть полегшити страждання та біль.

Коментар психологині:

Ця книга розвінчує міфи про «правильний» спосіб переживання втрати й пропонує розуміння та підтримку для тих, хто стикається з горем. Авторка дає практичні поради та техніки, які допомагають пройти цей складний процес.

«ПТСР. Робочий зошит. Ефективні методики подолання симптомів травматичного стресу», автори Мері Бет Вільямс, Сойлі Пойюла

Про що?

Книга, написана професійними психотерапевтками та експертками з травм, розповідає, що таке посттравматичний синдром і як його розпізнати. Також вона містить вправи для подолання симптомів ПТСР. Окрім цього кілька розділів присвячені психотравмам у ветеранів з досвідом бойових дій. Ця література буде корисна як психотерапевтам і психологам, так і широкому колу читачів.

Коментар психологині:

Книжка допоможе вам визначити тип своєї психотравми, зрозуміти зв’язок між думками та тілесними реакціями, а також навчитися протидіяти емоційним наслідкам травми. Авторки глибоко розбираються у психології травми і в процесі відновлення. У книзі можна знайти стислий довідник із самодопомоги та терапевтичних методик для тих, хто страждає від ПТСР. Книга буде корисна і ветеранам бойових дій.

«Тіло веде лік. Як лишити психотравми в минулому», автор Бессель ван дер Колк

Про що?

Автор книги — психіатр, письменник, дослідник і викладач Бостонського університету — зосереджується на вивченні травми і її наслідків, зокрема посттравматичного стресового розладу (ПТСР). Він описує різні види травми і досліджує їх вплив на мозок і тіло.

Коментар психологині:

Рекомендую прочитати цю книгу, оскільки вона пропонує глибоке розуміння того, як травми впливають на тіло і розум. Автор, відомий фахівець у галузі травматології, пояснює, як фізичні прояви травм можуть перешкоджати одужанню, і пропонує дієві методики для відновлення. Ця книга стане незамінним ресурсом для тих, хто хоче знайти шлях до зцілення та повернення до повноцінного життя. Проте книга містить багато термінів.

«Психологічна травма та шлях до видужання», авторка Джудіт Герман

Про що?

У книзі йдеться про травми постраждалих від насильства, ветеранів війни, жертв політичних репресій. Американська психіатриня дає власний погляд на те, як можна відновити зв'язки між чоловіками й жінками, між громадою та індивідом. Книга підійде не лише психологам і психотерапевтам, а й звичайним читачам.

Коментар психологині:

Авторка нагадує, що травма — не вирок, і що кожен має можливість знайти свій шлях до зцілення. Її слова сповнені надії і співчуття, що дуже важливо для тих, хто переживає важкі часи. Також достатньо зрозуміло розповідається про фази одужання, які проходять люди після травми, і пропонуються ефективні методики для подолання цих складних моментів.

— А ще б я порадила книги Ірвіна Ялома «Питання життя й смерті» та «Ліки від кохання», Віктора Франка «Людина в пошуках справжнього сенсу» та Едіт Еґер «Вибір». У них можна знайти те, що допоможе в складні часи. Втім, найголовніше памʼятати, що книга — це лише частина процесу. Важливо в такий важкий період мати людину, яка зможе бути поряд та підтримати вас, — говорить психологиня Елліна Ільїних.

Можливо, саме такою людиною стане психолог. До речі, ви можете його знайти у нашому центрі «Незламна» в Києві. А якщо індивідуальні консультації вам не підходять, можете спробувати групи підтримки. У Центрі проводяться групи емпатійної підтримки та групи для жінок, що чекають чоловіків з фронту і жінок з втратою супутника життя. Це безпечний простір, де вас зможуть вислухати й допомогти. Всі послуги Центру «Незламна» є абсолютно безкоштовними.


Читати також